Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Centra městských částí se promění podle návrhu obyvatel

15.06.2007  |  123× přečteno      vytisknout článek

Centra městských částí se promění podle návrhu obyvatel

Praha (12. června 2007) – První ročník grantového programu 5P pro Prahu, který společně vyhlašují Nadace Penta a Nadace Partnerství, má svého vítěze. Nezávislá komise vybrala z celkových 11 návrhů obnovy veřejných prostranství projekt na sídlišti Baba III v Praze 12. Podporu na první fázi projektu získala i Praha-Slivenec a Horní Roztyly.

Finanční podpora ve výši 1,5 milionu korun směřuje na sídliště Baba III v Praze 12. Radnice zde ve spolupráci s obyvateli, místními podnikateli, školou a kulturním centrem naplánuje a provede obnovu prostranství před obchodním centrem Otava. „Cílem projektu je vytvořit místo přirozeného veřejného života, které na sídlišti zpravidla schází. Jeho výsledná podoba přitom vyplyne z představ uživatelů prostranství na společném plánovacím setkání. Takový postup je podle nás přirozenou cestou k potlačení anonymity sídliště a zvýšení přirozeného dohledu nad místem,“ uvedl architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství. Po 100 tisících korunách, určených na podrobnou přípravu záměru, získaly i projekty revitalizace centra v Praze-Slivenci a obnovy Pošepného náměstí na sídlišti Jižní Město v Horních Roztylech.

Atraktivní a žijící veřejná prostranství přispívají ke kvalitě života v lokalitě, přinášejí lepší podmínky pro místní drobné podnikatele a pomáhají i při prevenci vandalismu. „Program 5P pro Prahu má stimulovat městské části k tomu, aby do svých plánů na zatraktivnění městských prostor zapojovaly i místní obyvatele. Naopak lidé sami mohou k posílení vztahů v komunitě přispět svojí aktivní účastí při plánování změn,“ vysvětlila Jana Studničková z Nadace Penta, která grantový program financuje.

„Lidé si zvykli dojíždět za prací, za přáteli, za zábavou a doma často jen přespávají. Výsledkem je ztráta vztahu k místu, která vede k úpadku veřejného života. Veřejná prostranství jsou navíc často zanedbaná a k pobytu nelákají. Podporou místních center, která soustřeďují nabídku každodenních volnočasových i společenských aktivit, chceme posílit sounáležitost lidí s místem, kde žijí, a jejich zájem o nejbližší životní prostředí,“ dodal k tomu Sedlák.

 

kontakt:            

Robert Sedlák, Nadace Partnerství, tel.: 515 903 131, e-mail: robert.sedlak@nap.cz

Jana Studničková, Nadace Penta, e-mail: studnickova@pentainvestments.cz


Program 5P pro Prahu v sobě zahrnuje slova prostranství, potkávání, partnerství, podpora a prosperita. Jeho cílem je obnova a rozvoj městských prostranství za účasti veřejnosti, vytváření atraktivních městských prostor sloužících přirozenému setkávání a komunikaci, a tím i posilování vztahů k obci a komunitě. Vyhlašovatelé připravili 5P pro Prahu jako dlouhodobý program zahájený v roce 2007.

 

Nadace Partnerství je nejvýznamnější česká nadace podporující projekty udržitelného rozvoje ve všech regionech České republiky. Během 15-ti let své existence podpořila formou nadačních příspěvků ve výši přes 170 miliónů korun už na 1900 projektů nevládních neziskových organizací, škol, obecních úřadů i jednotlivců. Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership for Sustainable Development.

 

Nadace Penta byla založena v roce 2002 proto, aby zastřešila filantropické aktivity investiční skupiny Penta. V České republice působí od roku 2004 a věnuje se především projektům podporujícím rozvoj školství a vzdělávání – například spolupracuje se školami pro nadané děti, pravidelně vyhlašuje Cenu Penty za vynikající studijní výsledky pro studenty vybraných vysokých škol nebo pořádá esejistickou soutěž Vize 2020 určenou vysokoškolákům v Česku i na Slovensku. Výroční zprávy nadace jsou k dispozici na www.nadacepenta.cz.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist