Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekostavba ČSOB je otevřena

25.06.2007  |  zdroj: STAVITEL  |  132× přečteno      vytisknout článek

Největší administrativní budova v Praze, která je novou centrálou ČSOB, byla uvedena do provozu v polovině dubna.

Zároveň získala ekologické ocenění - Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí za rok 2006. Budovu s podlahovou plochou více než 80 tis. m2 postavila společnost Skanska CZ.


Jedno z největších administrativních center v České republice zahájilo provoz po dvou letech stavebních prací. Stěhování zaměstnanců ČSOB proběhlo v dubnu a květnu. Jako poslední se do Radlic přestěhuje ve druhé polovině srpna ústředí Hypoteční banky. "Dosud jsme byli rozstrkáni v různých budovách v centru Prahy, takže mnozí kolegové se spíše znali po telefonu než osobně. V novém sídle budeme mít k sobě konečně blíž. V rámci celé Skupiny ČSOB to je velmi významný impuls pro naši interní firemní kulturu," vysvětluje hlavní důvody stěhování banky do nové budovy předseda představenstva a generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek.

EKOLOGIE A FLEXIBILTA

Objekt nového ústředí ČSOB má rozlohu přibližně jedné třetiny pražského Václavského náměstí a vyznačuje se velkou flexibilitou a variabilitou vnitřních prostor. Jeho součástí je také pobočka banky otevřená pro veřejnost, zaměstnanecké restaurace, lékařské centrum a lékárna. Nové sídlo banky je velmi citlivě zasazeno do prostoru Radlického údolí. Je koncipováno tak, aby výškou a použitím stavebních materiálů doplňovalo a oživovalo své okolí. Budova má precizní systém ventilace, klimatizace a střešních rolet - díky tomu jsou minimalizovány náklady na vytápění. Střecha nového sídla a značná část teras je osázena vzrostlými stromy a keřovou výsadbou, čímž nejen zpříjemňuje pracovní prostředí, ale především zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti budovy.

Nová budova centrály ČSOB zároveň získala Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí, kterou pravidelně uděluje asociace firem prosazující myšlenku společenské odpovědnosti firem Business Leaders Forum. Podle amerického certifikačního systému LEED je nové ústředí ČSOB jedním z ekologicky nejšetrnějších bankovních domů v celé Evropě.

OTEVŘENÁ, PŘÁTELSKÁ BUDOVA

Pro každého zaměstnance je důležité, aby se na pracovišti cítil pohodlně, aby měl vše po ruce a pokud možno všude blízko. Dostatek soukromí, možnost přizpůsobit své pracovní místo osobním představám, ale přitom minimum překážek pro komunikaci s manažery a svými kolegy v týmu. Zadání pro nové sídlo ČSOB bylo proto jasné - musí to být co nejvíce otevřená, přátelská, progresivní budova, umožňující každému zaměstnanci maximální kontakt s denním světlem.

Obdobně náročné, ergonomické požadavky na ochranu zdraví jsou kladeny i na vybavení pracovních míst. Design výrobků byl proto konzultován s týmem odborníků, například s předním českým designérem, akademickým architektem Ivo Pelclem.

Obrovskou výhodou nové budovy je flexibilita pracovního prostoru. Umožňuje atypická řešení a přizpůsobivost na míru každému zaměstnanci. Patří sem například umístění vlastního akvária, zpestření jednacích a odpočinkových zákoutí, instalace tabulí s kulturním programem a podobně. Dalším důležitým rysem je možnost práce mimo vlastní pracoviště.

"Open space nemusí vyhovovat všem typům lidské psychiky, proto se ČSOB rozhodla, že bude ze zdravotních a psychologických důvodů práci mimo pracoviště podporovat," říká ředitel útvaru Externí komunikace ČSOB Milan Tománek. Za pracoviště by se tak měl v širším slova smyslu považovat celý prostor budovy, která disponuje veškerým potřebným vybavením. "A ti, kteří potřebují ještě více prostoru, mohou pro práci využít nárožní čajovny, kavárny, galerie se zelení, terasy a střešní zahrady," dodává Milan Tománek.

KVALITNÍ VYBAVENÍ KAŽDÉHO PRACOVIŠTĚ

Se změnou firemní kultury souvisí i vybavení každého pracoviště stejným, vysoce kvalitním pracovním a sedacím nábytkem (včetně prostor pro vrcholové vedení). "Snažíme se nedělat žádné rozdíly v kvalitě nábytku pro zaměstnance, manažery a vedení. Základním a společným kritériem je především špičková úroveň nábytku ve zdravotních a ergonomických parametrech," tvrdí Tománek.

Prostorové možnosti nové budovy umožní odpadky třídit přímo v místě jejich vzniku. Vzroste i počet kontejnerů pro jejich sběr. Každé pracoviště bude vybaveno vlastním košem na papír a zvláštním pro směsný odpad. Na pracovištích, v šatně, čajovně a kuchyňkách bude také tzv. místní sběrné centrum s ekoboxy - nádobami na separovaný sběr plastů, skla, obalů Tetrapack a článkových baterií. Důvodem je dostát slovu, že nové sídlo ČSOB bude ve všech směrech šetrné k životnímu prostředí nejen parametry, ale i chováním zaměstnanců banky.

SLUŽBY A POBOČKY V NOVÉM SÍDLE ČSOB

V NHQ, jak se novému sídlu anglickou zkratkou přezdívá, bude pro veřejnost i pro zaměstnance k dispozici malá pobočka ČSOB a s ní i poradenství osobních bankéřů. V pobočce bude též bankomat a pro větší komfort zaměstnanců přibude další místo pro výběr hotovosti přímo na tzv. "ulici" - centrální ose celé budovy. Pro klienty, soukromé osoby i malé a střední firmy bude v novém ústředí ČSOB pobočka s plným servisem, tj. samoobslužnou zónou, bankomatem, poradcem v zóně rychlé obsluhy, oddělenou kanceláří osobních bankéřů a diskrétním boxem pro nadlimitní transakce.

Nové sídlo najdou v Radlicích také čtyři pobočky pražského regionu pro korporátní klientelu. Zvýší se tak komfort služeb poskytovaných nejvýznamnějším klientům ČSOB. Ti určitě ocení vybavení a pohodlí zasedacích místností, lepší dopravní dostupnost mimo centrum města i vyšší počet parkovacích míst.


Základní údaje

Název: Sídlo ČSOB Group

Lokalita: Praha 5 - Radlice, Radlická 333/150

Investor: ČSOB Group

Zhotovitel: Skanska CZ, Divize Project Development

Architekt: AP atelier, Ing. arch. Josef Pleskot

Doba výstavby hrubé stavby: únor 2005-prosinec 2006

Počet zaměstanců: 2400

Rozměry budovy (délka x šířka x nejvyšší bod): 200 x 60 x 25 m

Počet nadzemních podlaží: 4-5 (stavba kopíruje terén)

Zastavěná plocha: 16 317 m2

Podlažní plocha: 82 392 m2

Náklady stavby: 2,95 mld. Kč

Parkovací místa: 494 (podzemní garáže), 20 (venkovní stání)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist