Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Neekologická daň

13.08.2007  |  zdroj: EKONOM  |  133× přečteno      vytisknout článek

Neekologická daň Návrh zákona o spotřebních daních nevyužívá mantinely, které mu povoluje směrnice Evropské unie. Ta pro členské země doporučuje daňové zvýhodnění kombinované výroby elektřiny a tepla, tzv. kogenerace. A to včetně úplného osvobození od daně. Také naše vláda deklarovala podporu tomuto ekologickému způsobu využívání paliva. Ovšem konkrétní návrh spotřebních daní ekonabídku EU nevyužívá, spíše v mnoha aspektech popírá.

Elektřina z kombinované výroby tepla a elektřiny je sice od daně osvobozena, ovšem s podmínkou dodávky výlučně pro domácnosti. Na ně připadá 60 procent výroby, zbytek odebírají velkoodběratelé, ale i školy nebo nemocnice. K ceně jejich vytápění se může přičíst nemalé navýšení - ekologická daň.

Nezodpovězeno a nezdůvodněno zůstává, proč připravovaný zákon trestá a zbavuje konkurenční výhody právě ekologické výrobce, ale současně i příjemce ekologické energie. O ekologických přednostech kombinované výroby totiž nelze pochybovat.

Nasnadě je jednoduché vysvětlení, aplikace fiskálního hlediska, které bere na zřetel pouze maximální přínos ekologické daně do státní poklady. Po schválení ekodaně by ekovýrobci a ekoodběratelé přispěli téměř dvěma miliardami za to, že se chovají ekologicky a ohleduplně k životnímu prostředí.

Nerovnost a paradoxnost podmínek při uplatňování ekologických aspektů ovšem obsahuje už i ekosměrnice EU: umožňuje daňově osvobodit zemní plyn pro domácnosti, ale vylučuje od osvobození např. blokové výtopny, které lokálně zásobují teplem domácnosti. Navíc jsou samozřejmě efektivnější než malé kotle v bytech či rodinných domech.

Připravovaný český návrh jde paradoxně ještě dál, plánuje osvobození od daně i pro domovní plynové kotelny. Tím bude nerovnost podmínek na trhu s teplem korunována. A stane se, pokud bude přijata ve stávající podobě, dokonce neekologickou.

Podle propočtů odborníků Teplárenského sdružení ČR by podle nových podmínek ekoodběratel tepla z ekoblokových kotelen či centrálních zdrojů spalujících rovněž plyn, tedy průměrná domácnost, zaplatil za rok více zhruba o 570 Kč. Naopak lokální a tudíž méně ekologičtí výrobci užívající domovní plynové kotelny mají být zvýhodněni!

Domu s 12 byty nabídne úlevu - téměř 7000 Kč, paneláku s 60 byty téměř 35 000 Kč ročně!

Rozhodující ekonomické zřetele nastolované novým ekologickým zákonem nutně přispějí k odpojování jednotlivých domů od venkovních rozvodů blokových a centrálních zdrojů. Následně nutně dojde ke snížení efektivity již provozovaných blokových a centrálních zdrojů. Důsledek je předvídatelný: cena tepla se zbývajícím odběratelům ještě zvýší. Souhrnně: lokální ekologická zátěž naroste a sledovaná priorita - životní podmínky, se zhorší.

Alexej Nováček, výkonná rada
Teplárenského sdružení ČR

Při žádostech o osvobození od soudních poplatků uplatňují naše soudy dvojí metr. Pokud podnikatel nemá finanční prostředky na zaplacení poplatku, ztrácí právo na projednání žaloby či přezkum rozhodnutí. Tématem se zabývala Dana Ondrejová v Ekonomu č. 31.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist