Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Prázdninová škola ochrany krajiny

11.08.2007  |  129× přečteno      vytisknout článek

Prázdninová škola ochrany krajiny

Ve dnech 4. - 12. srpna 2007 se koná v Hostětíně druhý běh Letní školy ochrany krajiny [1]. Třicet jeho účastníků se nejen vzdělává v jednotlivých oborech ochrany přírody, ale i pomáhá s údržbou v obci Hostětín a v okolí vzdělávacího střediska. Základní program je doplněn řízenými diskusemi na vyžádaná témata, hrami a pobytem v přírodě Bílých Karpat.

Vzdělávací prázdninová akce Letní škola ochrany krajiny je financovaná Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a Zlínským krajem v rámci projektu „Zelená pro Zlínský kraj – environmentální vzdělávání jako cesta k udržitelnému rozvoji“. Tyto finanční prostředky umožňují sestavit vzdělávací program zastoupený z odborníků působících v ochraně přírody v Bílých Karpatech: např. Jiří Němec (vedoucí Správy CHKO Bílé Karpaty), Mojmír Vlašín (zoolog ZO ČSOP Veronica), Ivo Kunc (pracovník odboru životního prostředí Magistrátu města Zlína). Lektorské zázemí doplňují zkušenosti praktiků: např. manželé Kavkovi (ekologičtí zemědělci hospodařící na Vyškovci), Vladimír Jál (ornitolog), pracovníci Centra Veronica Hostětín prezentující modelové ekologické projekty v obci Hostětín [2].

Mezi účastníky letní školy lze potkat členy ekologických občanských sdružení, studenty vysokých škol oborů ochrany přírody, ale především lidi mladšího středního věku, kteří takto tráví aktivní dovolenou.

Pozvánka pro média aneb vhodné časy pro osobní návštěvu: pátek 10. srpna 10-12 h. – výroba ptačích budek, teorie a praxe 14-18 h. – přednáška obojživelníci a hadi v Bílých Karpatech (lektor Mojmír Vlašín), procházka do přírody v okolí Hostětína

Bližší informace: Věra Pospíšilíková, vera.pospisilikova@veronica.cz, 572 641 855, www.hostetin.veronica.cz

Hostětín, 9. srpna 2007

 

[1] První část Letní školy ochrany krajiny se konala v termínu 7.-15. července.

[2] Obec Hostětín (230 obyvatel) leží na úpatí Bílých Karpat mezi Bojkovicemi a Slavičínem. Území patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která byla v roce 1996 zařazena i mezi Biosferické rezervace UNESCO.

Již léta Hostětín funguje jako faktické centrum modelových ekologických projektů pro venkov - rok od roku roste počet návštěvníků, kteří sem zamíří za ekologickými projekty. Hostětínskými lákadly jsou první kořenová čistírna odpadních vod v regionu, restaurovaná sušírna ovoce, solární kolektory, výtopna spalující dřevní štěpku, na níž jsou napojeny téměř všechny domácnosti ve vsi, moštárna zajišťující využití úrody jablek ze širokého okolí, užití slámy coby tepelné izolace, začlenění dřevěných soch do krajiny a nově též úsporné a minimálně rušící veřejné osvětlení. Tyto projekty jsou vždy dílem několika partnerů, jejich nositelem je většinou obec Hostětín nebo Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica. Co chybělo, bylo školící zázemí, kde by se o výše jmenovaných projektech dalo hovořit bez ohledu na počasí, pořádat semináře, zkoumat a monitorovat výsledky projektů, sdílet zkušenosti nebo si prohlížet dokumenty. Popsaný vzdělávací program dostal v ZO ČSOP Veronica jméno Centrum modelových ekologických projektů pro venkov.

Požadavkem na novou budovu bylo získat přednáškový (společenský) sál, kuchyni, kancelář s knihovnou a ubytovnu a zároveň docílit tzv. pasivního standardu – energeticky velmi úsporná budova, souladu s možnostmi pozemku a okolními budovami a navíc demonstrovat různé stavební a provozní technologie pro udržitelné stavění. Vzdělávací středisko vyhovující těmto požadavkům bylo vystavěno během 7 měsíců roku 2006. Autorem architektonického návrhu byl Rakušan Georg W. Reinberg. Generálním projektantem stavby byl Ivo Stolek. Budovu vystavěla Skanska CZ a.s. a předala ji k užívání veřejnosti v listopadu 2006. Více na www.hostetin.veronica.cz.

[3] Pořadatelem Letní školy ochrany krajiny je Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica, která má v obci Hostětín detašované pracoviště sídlící v budově vzdělávacího střediska centrum Veronica Hostětín.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist