Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Plzeňští ekologové vydávají karty pro předškoláky

24.10.2007  |  123× přečteno      vytisknout článek

Plzeňští ekologové vydávají karty pro předškoláky

Neziskové občanské sdružení Dobrovolný ekologický spolek ochrana ptactva (DES OP), provozující mj. Záchrannou stanici živočichů v Plzni, přichází po vydání dvou ekologicko výchovných a informačních DVD s dalším projektem. Ten bude tentokráte zaměřen na děti předškolního věku. "V současné době probíhají závěrečné práce a úpravy před tiskem a počátkem listopadu bychom rádi výukový materiál již distribuovali do plzeňských MŠ," říká šéf ekologů Karel Makoň.

Jedná se o tématicky zaměřený výukový materiál v podobě 40 speciálních karet s ilustracemi jednotlivých zvířat a s doprovodnými texty psanými v „dětské“ řeči. Karty jsou přehledně seřazeny a barevně odlišeny podle druhových skupin (obojživelníci, plazi, ptáci a savci). Každá ilustrace je pak doplněna rýmovanou hádankou či říkačkou, která má usnadnit dětem určování i zapamatování zvířat – např.: „Nepobrala krásy více, po těle má bradavice, u potoka v lopuchu, najdeš žábu…..?“, „V noci loví, létá pěkně, radarem se řídí ve tmě. Chytá hmyz, tak dej mu mír, je to savec…..?“ „Zobákem dělá klapavé zvuky, s jarem k nám přilétá a nosí kluky.“

Cílem tohoto projektu je přiblížit dětem předškolního věku běžné druhy volně žijících zvířat vyskytujících se v naší přírodě. Materiál je určen především pro výuku v mateřských školách, lze jej však použít i při vycházkách do přírody, při soutěžích či hodinách teoretické výuky. Materiál je pro Plzeňské MŠ vydán bezplatně, ostatní MŠ, zájemci a subjekty si jej mohou zakoupit za dotovanou výrobní cenu zahrnující pouze náklady za tisk.


Tento výukový materiál je výhradně dílem DES OP a vznikl v rámci programu ekologické výchovy. Na jeho vzniku se podíleli jak členové DES OP, tak naši dlouholetí kolegové a partneři. Krásné ilustrace zvířat vytvořil přední plzeňský ilustrátor, entomolog a zoolog Zdeněk Doležal, který díky svým vynikajícím terénním znalostem přírody a jedinečnému výtvarnému stylu dokáže zvířata ztvárnit velmi realisticky a přesně. Jeho originální ilustrace tak jistě dětem pomohou v poznávání zvířat žijících v naší přírodě. Autorem doprovodných textů je Robert Trnka, kterému se díky jeho jedinečnému stylu a schopnosti srozumitelného vyjadřování skvěle podařilo „přeložit“ informace z odborných publikací do dětské řeči žáků mateřských škol. Robert Trnka rovněž dlouhodobě spolupracuje s DES OP a kromě vlastní tvorby je autorem většiny textových materiálů naší organizace. Nemalou zásluhu na vzniku tohoto projektu má také grafik Marek Koňařík, který je jeho spoluautorem. I on disponuje jedinečným stylem a nápaditostí, které se projevily při zpracovávání obrázků a textů. Originální říkačky jsou z 95% dílem Miloše Paiskera, dlouholetého člena DES OP a aktivního ornitologa.
Složení realizačního týmu zaručuje opravdu vysokou kvalitu připravovaného projektu a zcela určitě je na co se těšit.

Tento materiál vznikl díky finanční podpoře Nadačního fondu města Plzně - Zelený poklad, jehož posláním je podporovat projekty zaměřené na ochranu přírody, revitalizaci veřejných prostranství a ekologickou výchovu nejen dětí a mládeže,ale i široké veřejnosti. Nadační fond Zelený poklad hradil veškeré náklady spojené s tiskem tohoto materiálu a v minulosti rovněž finančně podporoval některé námi realizované akce.
Ostatní náklady jsou pokryty z vlastních zdrojů DES OP a potenciálu členů.

http://www.regionplzen.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist