Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Design a trvale udržitelný rozvoj

15.11.2007  |  zdroj: HN  |  125× přečteno      vytisknout článek

Již ve fázi návrhu výrobku, či budovy lze zjistit, kolik se spotřebuje materiálu, kolik energie se vydá na provoz, a tedy jak celkově zatíží životní prostředí

"Trvale udržitelný rozvoj" je termín poměrně známý. Dříve jen určitá komunita lidí, dnes prakticky celý svět, si uvědomuje, že dochází k vyčerpávání přírodních zdrojů doprovázenému negativními politickými konsekvencemi. To nás nutí k úvahám, co provést s tím, abychom nebyli na těchto zdrojích tak závislí. Tyto ideje existovaly velmi dlouho spíše na akademické půdě, nicméně v současné době začíná vznikat globální konsenzus. O tom, jak může oblast designu přispět k řešení této problematiky, jsme hovořili s Patrikem Minksem ze společnosti Autodesk.

* Jak může design přispět k lepšímu životnímu prostředí?

Již ve fázi návrhu výrobku, či budovy lze zjistit, kolik se spotřebuje materiálu, kolik energie se vydá na provoz, a tedy jak celkově zatíží životní prostředí. Vždy existuje varianta, jak tvořit či budovat s minimálními dopady. A dotýká se to všech oblastí lidské činnosti: automobilového průmyslu, strojírenství, výroby spotřebního zboží, infrastrukturních projektů a samozřejmě architektury a stavebnictví. Navrhování respektující principy trvale udržitelného rozvoje se nazývá sustainable design, tj. trvale udržitelné navrhování.

* Kde vidíte rezervy právě v oblasti architektury a stavebnictví?

Zde bych rád uvedl pár závažných údajů, které tyto rezervy dokumentují. Například celých 40 % celosvětové spotřeby energie tvoří spotřeba budov, které navíc stojí za 70 % spotřeby celkové elektrické energie. Budovy vyprodukují 48 % všech skleníkových plynů a přitom pohltí 40 % všech zdrojů přírodních materiálů a 12 % veškeré pitné vody. Z každých tří proinvestovaných stokorun jednu prohospodaříme, jinými slovy, kdybychom neplýtvali, tak z dnešních investic do tří budov bychom postavili budovy čtyři.

Problém je v tom, že při použití tradičních návrhových metod existuje jen malá možnost porozumět vznikající budově už v úvodní fázi projektu. Jak daná budova bude v reálu vypadat, jak se bude chovat, jakou bude mít spotřebu energie, to se dá předem jen těžko odhadnout. Proto se také potřebné změny odhalují pozdě, obvykle až ve fázi výstavby a za mnohem větších nákladů. Dalším problémem jsou nekoordinované procesy nejrůznějších profesí (vzduchotechniků, elektrikářů, instalatérů apod.). Výsledkem jsou neustálé změny a opravy, a tím také zvyšující se spotřeba materiálu a vyšší náklady.

* Jak se lze těmto problémům vyhnout?

Řešením je mít technologii, která umožní architektům, konstruktérům a investorům pochopit a analyzovat projekt pokud možno ještě v jeho rané fázi a provádět změny s minimálními náklady. Jednou z možností, jak stavět budovy a domy méně náročné na přírodní a energetické zdroje, je využívání moderních designových technologií. Je potřeba vycházet z toho, že zatímco ve fázi návrhu budovy je možnost ovlivňovat její konečnou podobu a funkci maximální, ve fázi výstavby je tato možnost téměř nulová. Druhou zákonitostí je to, že náklady na jakoukoliv změnu s postupem projektu neúprosně rostou.

Počítačové technologie by proto měly dovolit vytvořit takový návrh budov, který snižuje spotřebu materiálu při zachování podlahové plochy, měly by umět spočítat sluneční studii a poskytnout informace o budoucí spotřebě energie na ohřev či chlazení. Zároveň by měly umožnit integraci s aplikacemi nezávislých výrobců umožňujícími vypočítat energetickou bilanci budovy s cílem porovnávat různé varianty návrhu.

* Jaké technologie by tedy měly subjekty zajímající se o šetrnější přístup k životnímu prostředí využívat?

Tyto požadavky dnes splňují CAD nástroje založené na principu BIM (Building Information Modeling). Jedná se o standardně rozšířenou metodu poskytující konzistentní, spočitatelné a koordinované informace o budově. Tyto informace jsou digitální a vzájemně propojené, což mj. při změně části projektu zaručuje automatické provedení změn ve všech souvisejících dokumentech, plánech a výkazech, přičemž se eliminují chyby v koordinaci. Vytváří se jeden digitální model budovy, na který se mohou podívat a který mohou upravovat všichni lidé spolupracující na projektu (tj. všechny profese). Po ukončení výstavby mohou všechna data přejít k majiteli nebo provozovateli budovy, který je využije za účelem facility managementu. Přínosy BIM proto spočívají nejen ve výrazné úspoře času a odstranění chyb, ale také v možnosti lepší komunikace během projektu.

V souvislosti se sustainable designem umožňuje BIM si v zásadě prohlédnout a "osahat" návrh dříve než je budova postavená, je možné ji v digitální podobě analyzovat například z pohledu statiky či budoucí spotřeby energie. Pomocí BIM lze na základě stanovených hraničních podmínek vytvořit ideální návrh.

* Co brání rychlejší adaptaci této metody?

Dnešní technologie již nejsou tou překážkou, která brání většímu využívání principů sustainable designu v rámci stavebních projektů. K rychlejšímu rozvoji a osvojení těchto principů přispěje teprve změna stylu myšlení celé společnosti, která se spíše orientuje na krátkodobé úspory na úkor těch dlouhodobých. V současné době převládá dojem, že energeticky méně náročné budovy jsou dražší než ty standardní. Což v situaci, kdy jsou investorská kritéria postavená na co nejvyšším zisku a rychlé návratnosti investice, není pro mnoho lidí zatím dostatečně atraktivní. A přitom to nemusí být pravda: energeticky méně náročné stavby nejsou zákonitě dražší. Než o finance jde spíše o jiný přístup z pohledu využití existujících technologií, materiálů a výstavby jako takové.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist