Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mateřská škola Slavonice naplňuje environmentální projekt

05.12.2007  |  197× přečteno      vytisknout článek

Mateřská škola Slavonice naplňuje environmentální projekt Na sklonku roku získala Mateřská škola ve Slavonicích grant z MŠMT na podporu rozvoje environmentální výchovy pro nejmenší děti. V současné době již škola velice aktivně pracuje na naplňování tohoto projektu.  Děti se zúčastnily zajímavé exkurze do ekologického centra v Chaloupkách.

Fotografie z exkurze MŠ Slavonice si můžete prohlédnout zde.


Ve spolupráci s městem Slavonice byla vytýčena naučná ekologická stezka, která slouží pro poznávací vycházky nejmenších. Zde se děti mohou přímo v přírodě seznamovat se zajímavými místy, chraněnými rostlinami a živočichy. Na začátek ekologické stezky se již připravily stojany, kam se brzy zabuduje informační tabule.

Do projeku se zapojilo i environmentální centrum Florianus z Jindřichova Hradce. Pánové Ing. Radovan Hájek, Ing. Martin Charvát navrhli a v současné době již budují  zahradní koutek, který nejenom vyrobí, ale i spolu s dětmi osadí bylinkami. Mimo to se stali poradním orgánem, supervizorem, při realizaci tohoto projektu a podílí se na vzdělávání zaměstnanců školy i dětí a rodičů. Velmi ochotně vstoupila do projektu i zástupkyně občanského sdružení Hamerský potok, paní Mgr. Jana Dvořáková, která má velmi cenné informace z budování a udržování naučné stezky.
Mateřská škola také spolupracuje s Domem dětí a mládeže v Prachaticích, který má rovněž bohaté zkušenosti s přírodovědnými akcemi pro děti.Ve čtvrtek 15. 11. navštívil mateřskou školu ředitel DDM z Prachatic Bc. Jiří Machart, který s dětmi strávil celý den a formou her jim přiblížil zákonitosti a krásy zimní přírody. Skřítek Zimníček se líbil jak dětem, tak rodičům. Pro pedagogické pracovnice a rodiče vedl praktický seminář, kde zúčastněné seznámil s celoškolními programy pro předškolní hry a všichni si společně zahráli hry, kterými se tyto poznatky dětem dají vysvětlit, předložit, ale i zafixovat.
Dne 22.11. vyjelo 48 dětí na půldenní výlet do Jindřichova Hradce. Ve dvou skupinách si střídavě děti prohlédly terária při DDM a Zámecká akvária se sladkovodními rybami. V teráriích  děti pozorovaly kajmana, leguána, nakrmily vodní želvy, prohlédly si zblízka pavouka sklípkana, suchozemskou želvu, různé druhy hadů, myší, křečků a ptáků. Největší odvážlivci si podrželi v rukou hada korálovku, někteří si jej dokonce nechali lézt kolem krku. Chovatelé těchto zvířat nám o nich pověděli mnoho zajímavých informací. Děti měly spoustu zvídavých otázek, na které oba pánové ochotně odpovídali. Na závěr nás pozvali na malý dvorek, kde chovaly pro nás zvláštní a nevšední druhy králíků a dvě terénní kozy Anetu a Lucinku. Obě zvířátka byla ještě poměrně plachá, protože je v DDM měli jen několik týdnů. Děti je nakonec nalákaly na mrkev a jablíčka. V akváriích děti poznávaly druhy sladkovodních ryb. Pozorovaly sumce, štiky, kapry, jesetery, okouny, pstruhy aj. Paní průvodkyně děti upozorňovala na zvláštnosti a zajímavosti vystavených druhů ryb. Ukázala nám, jak ryby krmí. Po prohlídce jsme si mohli nabarvit rybičky z polystyrenu. Rybičky pak zůstaly součástí výstavy nazvané „Namaluj si svou rybu“.
To však ještě není všechno. Ve čtvrtek 28.11. přímo v mateřské škole, kdy pozvání přijaly dvě odbornice na zpracování přírodních materiálů. Akce nesla název

PRÁCE S OVČÍM ROUNEM

Paní Hanušová sama chová černé ovce a lamy a jejich rouno zpracovává.  Vyrábí z ní nástěnné obrazy, gobelíny, oděvy a oděvní doplňky, ale vyrábí různé hračky. Paní Karásková pracuje na listovém stavu a zpracovává jak vlnu, tak i recykluje již nepotřebné textilie nastříhané na proužky.


JAK  TO  PROBÍHALO?

Ve dvou třídách vzniklo šest stanovišť. U každého stanoviště se děti mohly seznámit s některou částí zpracovávání vlny. U prvního stanoviště děti shlédly film o chování ovcí, získávání vlněné střiže, její úprava a vlastní zpracování lidskou rukou.U druhého stanoviště paní Hanušová předvedla, jak se spřádá vlna na kolovratu, měla s sebou i další k tomu potřebné komponenty (např. přeslici). Na třetím stanovišti si děti mohly na malém   „stavečku“  zkusit utkat mašli. Na dalším stanovišti již čekaly spolupracující maminky, p. Štrynková, p. Geislerová a p. Dvořáková, které se podílely na představení techniky, která byla pro děti velmi zajímavá. Technika se nazývá PLSTĚNÍ. Zde si všechny děti vlnu osahaly, pomačkaly a ty odvážné pracovaly s plstící jehlou. Plstící jehla má vybroušené ostré výstupky, kterými při vpichování ovčího rouna nabírá jemná vlákna vlny a opakovaným pohybem je spojuje a tím se vlákna zahušťují – PLSTÍ. Touto zmiňovanou technikou si naši nejmenší vyráběli, za velmi důležité pomoci výše uvedených maminek, hračky. Aktuální byli andílci, čerti, sněhuláci, ale také berušky, ptáčci atd… Protože se jedná o práci s jehlou, zdála se všem trochu nebezpečná, ale děti velice zaujala, nadchla a děti pracovali tvořivě s notnou dávkou fantazie a hlavně, zcela bez zranění. U pátého stanoviště proběhla ukázka tkaní na rámu. Děti si mohly podle zájmu vyzkoušet i tuto práci.
Paní Karásková přivezla skutečný tkalcovský stav, který nám představila na šestém stanovišti. Zde nám popsala jeho jednotlivé části a jejich funkci. Zajímavá byla vlastní ukázka a nejzajímavější vlastní práce dětí na tomto stavu. Děti si s nadšením zkusily i tuto techniku, při které byla nezbytně nutná pomoc paní Karáskové.
Protože děti práce velice zaujala, pozvali jsme i jejich rodiče a slavonickou veřejnost na odpolední společnou dílnu. Přišlo 14 maminek a dokonce i lidé z města a tvůrčí dílna pokračovala. Celé odpoledne bylo ve znamení dětského nadšení z tohoto materiálu, obzvláště, když jim u toho asistovali rodiče. Odpoledne končilo a nikomu se nechtělo domů, ještě rychle vyrobit poslední berušku, či ptáčka nebo si alespoň zatočit kolem na kolovrátku a poslat člunek po tom úžasném dřevěném zařízení, kterému se říká tkalcovský stav a potom s těžkým srdcem domů. Naštěstí si každý z nich odnášel vlastně vyrobenou hračku a bude se moci všem pochlubit, co vyrobil a jak bezvadná práce je s vlnou z oveček. Ovečky, děkujeme vám, za tak úžasný materiál, je to od vás moc hezké, že nám vlnu dáváte, proto vás budeme chránit a všem řekneme, jak důležité je o ovce správně pečovat. Třeba až vyrosteme….
 V pondělí 3. 12 si musí děti přivstat, protože pojedou do ZOO Ohrada v Hluboké nad Vltavou, kde máme pro děti skvělý program Lesní pohádka – kde si děti zahrají na zvířátka, která spokojeně žijí v lese a zjistí, co se stane, když  vyženou z lesa smrdutého tchoře (toho si s dětmi zahraje živá fretka). Smyslem pohádky je poznání, že každý tvor má v přírodě své důležité místo i když se nám na první pohled zdá, že všemu jen škodí. Druhá skupina se zatím během té třičtvrtě hodinky potká s hadem a se sovou Hedvikou, o kterých se dozví spoustu zajímavých věcí a které si budou moci pohladit.
Do aktivit škol jsou zapojeni všichni zaměstnanci, rodiče, veřejnost i partnerská mateřská škola z Dobersberg. Poslední velkou společnou akcí mateřské školy a celých rodin, bude medování. Děti již měly besedu se včelaři, kteří jim představili život včel a jeho zákonitosti. Dověděli se, jak může člověk se včelami dobře vycházet, pomáhat jim a zároveň získávat sladký med a jiné produkty.
  Všechny je čeká velké perníčkování? Ve středu po krátkém poledním odpočinku budou paní kuchařky pod dohledem dětí vyrábět těsto na medové perníčky. Těsto si musí totiž odpočinout a ve  čtvrtek 6. 12. budou děti pod vedením maminek - perníkářek a svých učitelek vykrajovat perníčky. Kuchařky nám je upečou a odpoledne je budou všechny děti, spolu se svými rodinnými příslušníky a znovu pod vedením maminek, zdobit. Rodiče si mohou vyzkoušet i svá originální dílka z připraveného těsta. Pozvání na tuto akci přijaly i rakouské kolegyně a kolegyně z okolmích mateřských škol.
Do planetária v Českých Budějovicích se školka vypraví v prosinci, aby se děti více dověděli i o tom, co se děje nad našimi hlavami a co je též součástí našeho přírodního prostředí.
Projekt MŠ byl poprvé veřejnosti představen 16.11. ve slavonickém muzeu, kam byla pozvána široká veřejnost. Další informace o průběhu naplňování tohoto projektu bude veřejnosti předložena v rámci vánoční výstavy, která bude otevřena ve čtvrtek 20. 12. 2007 po zpívání dětí z MŠ Slavonice pod vánočním stromem na náměstí, které odstartuje v 16 hodin.  Jak vidno, Mateřská škola Slavonice připravuje nespočetně možností pro děti, které mohou různými aktivitami poznávat a získávat více informací z oblasti životního prostředí, které nás obklopuje. Velmi pozitivní na celém projektu je i to, že se netýká pouze dětí a zaměstnanců z mateřské školy, ale i jejich rodičů, sourozenců a dalších zájemců ze řad veřejnosti. Myslíme si, že projekt bude v následujících letech přínosem pro celý region. Je totiž naplňován jako mezinárodní, neboť do projektu jsou již dnes zapojeny  i školy z rakouského příhraničí. Je potěšitelné, že všechny aktivity jsou otevřeny všem příznivcům. Ukazuje se, že v průběhu naplňování do něho vstupují i významní sponzoři, kterým jsou tyto aktivity pro nejmenší sympatické. Za všechny je třeba poděkovat E.ONu, Lesům ČR, městu Slavonice a přivítá i další zájemce o spolupráci.

http://www.jhradecko.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist