Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

O špatných ekologistech a jak dobře se lidé mají

05.01.2008  |  zdroj: HN  |  133× přečteno      vytisknout článek

O špatných ekologistech a jak dobře se lidé mají Při poslechu humánně stručného novoročního projevu prezidenta mne napadly dvě věci. První souvisí s kontinuitou a kontextem. Od doby, co je Václav Klaus v politice - ať je zrovna hlavou státu, předsedou sněmovny nebo premiérem - produkuje utěšené množství projevů a článků. Novoroční projevy už také napsal čtyři. Projev letošní byl optimistický, smířlivý a nekonfliktní (podle Jiřího Paroubka dokonce prázdný). Jenže právě s ohledem na kontext a kontinuitu je třeba se tázat, co se vlastně změnilo, že prezidentovi letos nevadilo, co mu vadilo loni či předloni? Jak to se vším, o čem se mluvilo předtím, vlastně dopadlo? Přestalo to? Je prezident veselý a optimistický, protože se dobře vyspal, nebo to má nějaké hlubší důvody?

Máme se nejlépe, jak jsme se kdy měli. To už ale přece platilo loni. Tehdy to nestálo za řeč? Hrozí pořád NGOismus? Je společnost rozdělena studenou občanskou válkou a vadí to vlastně? Jak je to se zadlužováním státu? Hroutíme se pořád pod tíhou nových a nových zákonů? Chce nám ještě Evropská unie vzít suverenitu?

A ta druhá věc souvisí s tím, že jediný, koho prezident ve svém projevu výslovně kritizuje, jsou tzv. ekologisté. "Z domova i ze zahraničí přicházejí nejrůznější omezení na sektor energetiky, která zvyšují ceny." Rostou ceny potravin, "k čemuž přispívá, že orná půda je využívána k produkci tzv. obnovitelných zdrojů energie." Jako by tu nebyla žádná Indie a Čína, žádná nestabilita na Blízkém východě apod. Jediný, koho prezident letos kritizoval (i když nejmenoval), jsou tedy zelení. Shodou okolností ti, kdo přišli s vlastním prezidentským kandidátem, a shodou okolností strana, u které - na rozdíl například od ČSSD - nehrozí, že by kdokoli z jejich poslanců volil Klause za prezidenta. Jinak jsou všichni hodní a máme se dobře.

Jen vesele utrácejte

Média nás na konci i na začátku roku masírují titulky o útoku na peněženky a o vlně zdražování. Stálo by za průzkum, jaký mají média vliv na inflační očekávání. Tisku i televizi ale slouží ke cti, že přicházejí také s podrobnými návrhy (či dokonce rozpisy), jak se při troše rozumného a zodpovědného chování dopadům "zdražení" docela snadno vyhnout. Hlavně se rady týkají hospodaření s vodou, plynem a energiemi.

Žádnou výzvu (natož návod) k šetření či racionálnějšímu chování jsme ale neslyšeli od žádného z politiků, kteří reformy připravili. Šetřit elektřinou? To přece znamená nižší zisky pro ČEZ a také nižší příjmy rozpočtu. Hospodářský růst (ten je alfou a omegou dnešní politiky) stojí totiž (krom jiného také) na spotřebě. A odložení spotřeby nebo šetření rovná se nižší hospodářský růst, a toho se politici logicky obávají.

A když už jsme zmínili prezidentův projev - Václav Klaus byl přece ten, kdo se rád chlubil tím, jak dává pozor, aby se někde "nesvítilo zbytečně". A dnes ticho po pěšině. Našim politikům slouží ke cti, že se dnes stejně chovají jejich kolegové všude na světě. Se spotřebou souvisí další zajímavé téma. Ve světě se diskutuje pořád víc - a u nás v souvislosti s reformou také - o tom, jak se zvyšuje příjmová nerovnost a jestli se s tím dá a má něco dělat.

Nerovnost ve spotřebě

Týdeník The Economist uveřejnil v této souvislosti polemický text s americkým ekonomem (a komentátorem deníku The New York Times) Paulem Krugmanem, který o vzrůstající příjmové nerovnosti často píše. The Economist cituje ekonomy Dirka Kruegera a Fabrizia Perriho a upozorňuje na to, že Amerika prochází obdobím bezprecedentní materiální rovnosti.

Příjmová nerovnost sice roste, ale podle studií zmíněných ekonomů zažívají USA období velké materiální rovnosti a hlavně desetiletí rovnosti spotřeby. Protože lidé v různých obdobích života spoří a mohou pak úspory využívat. A také proto, že se mohou zadlužovat, náš příjem nemusí kopírovat to, jak se nám opravdu daří. Ale i spotřeba je matoucí, protože říká jen, kolik utratíme, a nic o užitné hodnotě, radosti a zdraví, které můžeme z určitého zboží čerpat. Luxusní lednička může stát i 11 tisíc dolarů, lednička z IKEA třeba pouhých 350. Rozdíl v kvalitě je spíše malý, v cenách obrovský. 70 procent Američanů, kteří žijí pod hranicí chudoby, má více než jedno auto. Ojetý Hyundai Elantra se tolik neliší od Jaguaru XJ. Rozdíl je každopádně obrovský proti rozdílu mezi koňským povozem a autem. Bohatý si kupuje novou elektroniku hned, jak je dostupná, "chudý" má o pár let později totéž za pouhý zlomek ceny. Někdo má velkou plazmovou obrazovku, někdo má televizi o fous starší, ale při sledování Shreka se nasmějí všichni stejně. Cenové rozdíly věcí jsou obrovské, ale různé věci nám dávají zažít prakticky identickou zkušenost.

Skoro všechno, co je v ekonomii jako disciplíně nového, se zkoumá v USA. Bylo by ale užitečné znát výsledky podobných studií také u nás, především v souvislosti s dopady reforem či s diskusí o tom, jak dobře se letos máme. Vzhledem k tomu, že máme proti USA výrazně nižší příjmovou nerovnost, budeme si asi rovnější i ve spotřebě.


jan.machacek@economia.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Opravdu, ale opravdu, objevné
Milý pane Janďourek, věřím, že se vám to zdá možná nespravedlivé, že pan president nás nenabádá k podstatnějšímu šetření, a navíc si dovoluje letos kritizovat enviromentalisty za vyšší ceny mléka, masa či zrnin. Také se tážete, která média mají vliv, díky svým propagandistickým statím, na inflaci (pokud jsem dobře pochopil váš materiálek). Druhé otázce se dost divím, protože v novinách již určitou dobu působíte a na veřejné mínění působíte. Mne by například napadlo po přečtení shora uvedeného fejetonku se otázat, zda neprodávám tu pšenici ještě lacino a že bych si mohl přirazit. Prvá otázka je však klenot. Pan president si , nebožák, stěžuje na enviromentalisty a jejich přitroublé nápady, ale opomíjí Čínu a Indii. Divím se, že se divíte. Jaksi tyto dva státy s námi nesousedí a vyvezené maso či obilniny z EU do zmíněných zemi v porovnání s Americkými producenty by se dalo přirovnat k pověstnému náprstku. Narozdíl od vás to asi pan Klaus ví. Pravdou je také to, že obilí skutečně podražilo především proto, že se u nás chystáme uplatňovat doslova debilní doktrínu přidávání ekologicky i ekonomicky nevhodného etanolu do benzínu. Jediné, co je na etanolu výhodné, je, že se s ním dá podvádět ještě lépe, než s topnými oleji. Za blbost se musí platit. I u nás. Jak je to s tím nebohým masem a mlékem? Kde jste byl, když pan Palas v rámci dohánění EU zrušil více než 500 drobných a středních potravinářských firem? Mezi jinými asi sto malých družstevních jatek a nevím kolik malých mlékáren a sýráren. Co jste o tom psal? Takže dnes, kdy není kde zvířata porazit, se jich chová o hodně méně. Drobní prodejci, největší odběratelé jejich produkce také z trhu zmizl. Připočteme-li i tomu výrobu etanolu se zrnin, tedy dražší potravinářské i krmné obilí, máme tu i bez Číny a Indie zmíněné produkty s horskou přirážkou. Věřím, že byste si rozumněl s panem bývalým Havlem, který by vaše očekávání o těžké situaci v Číně nebo Indii jistě do novoročního projevu zařadil. Bohužel na pražské vyvýšenině sedí ekonom, který se přece jenom vyzná v ekonomii lépe než vy nebo bývalý a více než dálného Východu si včímá naší maličkosti. Asi vám to bude jako čelnému Klausobijci setsakra nepříjemné.
vloženo: 05.01.2008 14:10     vložil:  František I. Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist