Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Slavnostní udílení certifikátů Vysočina – regionální produkt

17.02.2008  |  135× přečteno      vytisknout článek

Dne 5.2.2008 byly slavnostně předány certifikáty z rukou hejtmana kraje Vysočina RNDr. Miloše Vystrčila prvním sedmi žadatelům o značku VYSOČINA regionální produkt®

Jsou to firmy a jejich výrobky : Amylon, a.s. Havlíčkův Brod a jejich bramborová kaše a bramborové knedlíky, za produkty z medu Jiří Bula z Lipníku u Hrotovic a Včelařská farma KURTIN z Hrotovic, za spotřebitelské balení brambor EURO AGRAS s.r.o. Havlíčkův Brod, Pavel Tasovský z Náměště nad Oslavou za kovaný artikl, za farmářské jogurty Farma rodiny Němcovy z Netína , ZERA – Zemědělská a ekologická regionální agentura DÍLNA ŘEMESEL za výrobky bytového textilu.

Podpora označení místních výrobků

Značení místních výrobků, pocházející z kraje Vysočina je podporováno z programu Operačního programu Rozvoje lidských zdrojů, projekt „Síť informačních center zaměřených na agro-environmentální programy v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina“ CZ.04.1.03/4.2.16.3/0020 – AGRO-ENVI-INFO v rámci aktivity podpora místních iniciativ. Dík projektu vznikly informační centra pro kraj Vysočina : v Jihlavě Beseda a v Náměšti n.O. agentura ZERA, pro Jihomoravský kraj v Brně EPOS a v Mikulově ZO ČSOP Adonis. Více informací naleznete na: www.agro-envi-info.cz

Jeden z mnoho výstupů tohoto projektu je regionální certifikace výrobků v kraji Vysočina. Při vytváření pravidel ZERA čerpala zkušenosti společnosti REC ČR, které značení místních výrobků zavádí od roku 2004 v ČR v ostatních regionech.

Vysočina se tak přidala k dalším sedmi regionům, které budou značit výrobky, jenž pocházejí z konkrétního území.

Regionální certifikace na podporu odbytu místních výrobků: „Vysočina – regionální produkt“ byl zahájen v září 2007. Jako regionální koordinátor značky byla vybrána agentura ZERA – Zemědělská a ekologická regionální agentura o.s.. ZERA je občanské sdružení zabývající se poradenstvím, osvětou a vzděláváním v oblasti ekologie a zemědělství. Mimo jiné má ZERA zkušenosti s personální a výrobkovou certifikací podle ISO norem v oblasti ekologie.

ZERA zajišťuje a koordinuje celý systém značení na Vysočině. Má právo poskytovat značku, zodpovídá za udílení a odejímání práv k užívání značky producentům, zajišťuje komunikaci a poskytování informací uživatelům značky a novým zájemcům. Dále zveřejňuje aktuální znění pravidel a kritérií pro udělování značky a také seznam udělených a odejmutých certifikátů. Koordinuje společné aktivity uživatelů značky .

Představení firem, které získali certifikáty

1. Amylon, a.s.

Amylon, a.s. je potravinářskou firmou podnikající v oblasti škrobárenství. Od 1.1.1994 se areál provozu Havlíčkův Brod stal společně s provozy Ronov nad Sázavou a Polná majetkem nově vytvořené akciové společnosti Amylon, která je nositelem a pokračovatelem tradic českého škrobárenství. Amylon je nejen názvem firmy, ale ochrannou známkou, která se za více než 100 let stala známou v řadě zemí světa a je tak symbolem tradice českého škrobárenství.

2. Jiří Bula

Začal včelařit v roce 1994 se třemi včelstvy. Od roku 2002 postupně navýšil na současných třicet včelstev. Včelstva jsou umístěna na pevném stanovišti v blízkosti obce tak, aby měly včelky a sousedé klid Včelaření si neumí představit bez podpory své ženy a dvou synů. Jak říká pan Bula : „Zkrátka, tato záliba přirostla k srdci celé rodině“. Ve svém obchodě kromě řezaných , hrnkových a sušených květin nabízí také včelařské potřeby.

3. EURO AGRAS s.r.o.

Specializovaná bramborářská firma s mottem "Vše pro brambory". Založena v roce 1996, a od této doby se věnuje zpracování brambor. Zpracovává (balí) konzumní brambory do spotřebitelského balení (sáčky, pytle, síťka, atd) o různé hmotnosti, ale především podle varných typů = vhodnosti ke kuchyňskému zpracování. Firma se zaměřuje na marketing výrobku, výběr vhodných odrůd pro spotřebitele, výběr vhodné technologie pěstování brambor, výběr mechanizace pro pěstování a zpracování brambor a kontrolu kvality.

4. Pavel Tasovský UMĚLECKÝ KOVÁŘ

Roku 1990 založil vlastní kovářskou dílnu v Náměšti nad Oslavou, kde se zabývá výtvarným řešením a zpracováním architektonických doplňků interiérů a exteriérů soukromých i státních subjektů. Současně se věnuje volné tvorbě. Od roku 1992 samostatně vystavuje. Od roku 2003 pořádá Mezinárodní bienále výtvarníků "Setkání" v areálu zámku Náměšť nad Oslavou. Realizace Pavla Tasovského jsou zastoupeny v soukromých sbírkách, na významných stavbách a památkách v České republice i zahraničí. Získal řadu ocenění na kovářských sympoziích v ČR, Rakousku a Německu.

5. Včelařská farma KURTIN

Chová 240 včelstev. Včelařská farma nabízí prodej medu vlastní produkce, včelí kosmetiky a medoviny. Zabývá se výkupem medu, prodejem včelařských potřeb, hrubého cukru, literatury, vyvařováním voští, výměnou a výkupem voští a vosku za mezistěny.

6. Farma rodiny Němcovy

Farma byla založena v roce 1990. Začala hospodařit na dvaceti hektarech půdy a s dvanácti kusy skotu. Dnes Farma rodiny Němcovy hospodaří na sta hektarech zemědělské půdy a její stáje pojmou padesát kusů těch nejlepších dojnic. Ve vlastní minimlékarně zpracovávají mléčné výrobky, využívají výhradně mléko z vlastní farmy. U výrobků je dosahováno nadprůměrných výživových hodnot.

7. ZERA – Zemědělská a ekologická regionální agentura DÍLNA ŘEMESEL

Dílna řemesel vznikla v rámci projektu Škola řemesel, rekvalifikace obtížně zaměstnavatelných skupin, reg.číslo: CZ.04.1.03/1.1.10.2/0017, který je financován Státním rozpočtem ČR , Evropským sociálním fondem a vlastními prostředky. Dílna se specializuje na ruční malosériovou textilní výrobu. Jedná se především o bytový textil zhotovovaný technikou ručního tisku, batiky a patchworku. Nosným řemeslem dílny je ruční výroba vlněných koberců technikou taftingu, které umožňují výrobu originálního a jedinečného výrobku. Dílna řemesel navazuje na stoletou tradici textilní výroby v Náměšti nad Oslavou.

Více informací:

ing. Květuše Hejátková

ZERA - Zemědělská a ekologická regionální agentura, o.s.

V.Nezvala 977, 675 71 Náměšť nad Oslavou

tel.: 420 568 620 070, mobil: 420 602 710 437

www.zeraagency.eu

nebo

Ing. Marie Černá, náměstkyně hejtmana

Kraj Vysočina, Jihlava

Tel.: 420 564 602 372, e-mail: cerna.m@kr-vysocina.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist