Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Životní prostředí v 7. rámcovém programu

19.02.2008  |  zdroj: HN  |  125× přečteno      vytisknout článek

Environmentální problémy přesahují hranice států a vyžadují koordinovaný přístup nejen na evropské, ale i na celosvětové úrovni.

I když je na prioritu Životní prostředí (včetně změny klimatu) vyčleněno na programovací období 2007-2013 "pouze" 1,890 mld. eur, jedná se o důležitou část 7. rámcového programu (7. RP). To dokazuje i fakt, že se toto téma objevuje v rámcovém programu v nějaké podobě již od jeho samého začátku, od roku 1984.

Environmentální problémy přesahují hranice států a vyžadují koordinovaný přístup nejen na evropské, ale i na celosvětové úrovni. Pro Evropu je klíčové zapojit se do vytváření udržitelného vztahu k životnímu prostředí. Ochrana životního prostředí a výzkum v této oblasti umožní vyplnit závazky, jež jsou zakotveny v několika důležitých dokumentech Evropské unie (Akční plán pro ochranu životního prostředí), úmluvách OSN (např. Kjótský protokol) či jiných dohodách. I z těchto důvodů je v této oblasti hojně podporována spolupráce se třetími zeměmi.

7. RP se v oblasti životního prostředí soustředí zejména na tyto oblasti výzkumu:

Změna klimatu, znečištění a rizika - zde jsou řešeny otázky fungování klimatu, zemských a mořských systémů, vlivu životního prostředí na zdraví a předvídání, rizika a dopady přírodních nebezpečí (povodně, bouře, požáry atd.).

Udržitelné řízení zdrojů - jedná se o zachování a udržitelné řízení přírodních zdrojů a zdrojů vytvořených člověkem (ochrana půdy, lesů, nakládání s odpady atd.) a řízení mořského prostředí (znečištění, ekosystémy, geologie mořského dna atd.).

Environmentální technologie - důležitou částí jsou zde systémy pro sledování, prevenci a uzdravení životního prostředí souvisejícího s vodou, půdou, klimatem či městským prostředím. Dále se zde nachází ochrana kulturního dědictví pomocí vývoje inovačních strategií či zlepšení vyhodnocování škod. V neposlední řadě je pak financováno hodnocení, ověřování a zkoušení nových technologií.

Pozorování Země a nástroje pro hodnocení - zde se financování soustřeďuje na systémy pro pozorování pevniny a oceánů a celkově na metody pro sledování životního prostředí. Témata mají přispívat k vývoji a integraci pozorovacích systémů v rámci GEOSS (Global Earth Obser-vation System of Systems).

Jak se ukázalo v první výzvě, jež měla uzávěrku 2. května 2007, zájem o granty v této prioritě je velký, stejně jako konkurence. Ze 633 návrhů projektů prošlo úspěšně hodnocením 329, financováno jich však bude vzhledem k nízkému rozpočtu okolo 70. Konkurence navíc neprobíhá v rámci tématu, ale v rámci podsekcí, může se tedy stát, že jsou např. financovány tři projekty na téma a další tři témata z podsekce zůstanou nepokryta. Dá se očekávat, že vysoká konkurence bude i ve výzvě roku 2008, jež byla publikována 30. listopadu 2007 a uzávěrku má 25. února 2008. Jako vždy musí projekty předkládat konsorcia partnerů z alespoň tří různých zemí a předkládaný projekt musí velmi přesně korespondovat se zadáním zvoleného partikulárního podtématu.

AUTOR: Táňa Perglová

CZELO

Technologické centrum AV ČR

VYŠLA NOVÁ BROŽURA PRAVIDLA FINANCOVÁNÍ PROJEKTŮ 7. RP (PRO SPECIFICKÉ PROGRAMY SPOLUPRÁCE A KAPACITY).

Doporučujeme ji těm, kteří se podílejí nebo mají v úmyslu se zapojit do přípravy, realizace a řízení projektů 7. RP. Brožura seznamuje s finančními pravidly 7. RP a vysvětluje základní pojmy potřebné k pochopení finančních mechanismů, výklad je doplněn názornými příklady. Brožuru o 96 stránkách stáhnete na: www.czelo.cz a www.tc.cz.

á EK vypisuje průběžně volná místa na pozice národních expertů. Jedná se o zaměstnance vyslané veřejným či soukromým subjektem na práci do EK. Experti zůstávají v pracovním poměru vůči zaměstnavateli a pobírají od něho plat, EK hradí diety. Doba vyslání je 6 měsíců až 2 roky s max. prodloužením na 4 roky. Pro vysílající instituci je to dobrá příležitost, jak získat přístup k informacím a kontaktům v Bruselu. Aktuální pozice najdete na: www.mzv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist