Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Žádosti o dotace ve výši 185 milionů z fondů EU v rámci OP Životní prostředí

29.02.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

Žádosti o dotace ve výši 185 milionů z fondů EU v rámci OP Životní prostředí

Petr Štěpánek, radní hlavního města Prahy, dnes informoval členy Rady hl. m. Prahy o výsledku 1. výzvy Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Z celkového počtu 28 akceptovaných žádostí podaných subjekty působícími na území hlavního města Prahy bylo schváleno celkem 10 projektů v navrhované výši dotace 185 milionů korun.

Státní fond životního prostředí vyhlásil 1. výzvu k podávání žádostí o dotace z OPŽP na projekty v pěti z celkem sedmi prioritních os tohoto programu, a to v termínu od 3. září do 26. října 2007. Odbor ochrany prostředí v 1. výzvě OPŽP v rámci prioritní osy  „Udržitelné využívání zdrojů energie“ připravil a podal osm žádostí na realizaci projektů energeticky úsporných opatření (zejména zateplení budov) v objektech v majetku hl. m. Prahy. V rámci prioritní osy „Zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží“ odbor ochrany prostředí připravil a podal žádosti o dotaci na tři projekty.

„Z celkového počtu 28 akceptovaných žádostí podaných subjekty působícími na území hlavního města Prahy bylo schváleno celkem 10 projektů. Z těchto deseti projektů jsou čtyři projekty, které byly předloženy za organizace hlavního města Prahy, čtyři projekty předložily městské části 4 a 8 a zbývající dva předkládají podnikatelské subjekty. Celková navrhovaná výše dotace pro těchto deset projektů na území hl. m. Prahy je téměř 185 milionů korun, z toho pro vlastní hlavní město Prahu je navrhována dotace v rámci zmiňovaných čtyř projektů ve výši 113 milionů korun,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek.

Operační program Životní prostředí nabízí v letech 2007 - 2013 z evropských fondů (konkrétně Fondu soudržnosti a Evropského fondu pro regionální rozvoj) přes 5 miliard euro. Cílem operačního programu je ochrana a zlepšování kvality životního prostředí jako základního principu trvale udržitelného rozvoje. Kvalitní životní prostředí je základem zdraví lidí a přispívá ke zvyšování atraktivity České republiky pro život, práci a investice, a podporuje tak celkovou konkurenceschopnost.

Základním znakem prostředků poskytovaných z evropských fondů je nutnost veřejného spolufinancování. Žadatelé mohou z fondů EU získat dotaci až do výše 85 % celkové částky. Další část finančních prostředků může pokrýt Fond a státní rozpočet.

Operační program Životní prostředí, který připravil Státní fond životního prostředí a Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Evropskou komisí, přináší České republice prostředky na podporu konkrétních projektů v sedmi oblastech:

  • Prioritní osa 1 - Zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní
  • Prioritní osa 2 - Zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí
  • Prioritní osa 3 - Udržitelné využívání zdrojů energie
  • Prioritní osa 4 - Zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží
  • Prioritní osa 5 - Omezování průmyslového znečištění a environmentálních rizik
  • Prioritní osa 6 - Zlepšování stavu přírody a krajiny
  • Prioritní osa 7 - Rozvoj infrastruktury pro environmentální vzdělávání, poradenství a osvětu

Státní fond životního prostředí obdržel z celé ČR celkem 707 žádostí, z nichž bylo akceptováno 553 žádostí, které splnily kritéria přijatelnosti. Výzva byla určena především pro žadatele z řad nepodnikatelských subjektů, jako jsou obce, města a kraje, příspěvkové organizace, obecně prospěšné organizace, občanská sdružení nebo církve. Většina schválených žádostí směřuje do oblasti ochrany vod a ovzduší, odpadového hospodářství, obnovitelných zdrojů a úspor energie.

Seznam doporučených žádostí o podporu z Operačního programu Životní prostředí v rámci  1. výzvy, na území hl. m. Prahy 

Žadatel Název opatření Požadovaná dotace celkem Kč
Hl. m. Praha Energeticky úsporná opatření v objektech VOŠ informačních služeb (Pacovská) 30 292 174
Hl. m. Praha Praha - Řepy - Rekultivace skládky odpadů 67 768 354
Hl. m. Praha Praha - Slivenec - Sanace staré ekologické zátěže skládky odpadů - 1.etapa doprůzkumu 12 540 305
Pražské služby, a.s. Realizace sběrného dvora na katastru Prahy 15 2 377 350
Celkem hl.m.Praha  112 978 183
Městská část Praha 4 Úspory energií - ZŠ Horáčkova, Praha 4 25 781 765
Městská část Praha 4 Energetické úspory v ZŠ Jeremenkova 15 490 114
Městská část Praha 8 Snížení energetické náročnosti u objektu Základní školy Mazurská Praha 8 15 171 672
Městská část Praha 8 Snížení energetické náročnosti u objektu Základní školy Na Slovance Praha 8 12 030 022
Celkem MČ 68 473 573
Jihovýchodní město, a. s. Centrální zdroj tepla Benice 2 469 186
Sokol Krč - Baseball Výstavba lokálního zdroje tepla využívající OZE pro ohřev teplé vody 878 387
Ostatní  3 347 573
Celkem 184 799 329

 

 

V Praze 26.2.2008

Za správnost: Michal Mikšík. / tel. 236 004 402


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist