Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

OECD: Ekologické problémy je schopen vyřešit trh

06.03.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

OECD: Ekologické problémy je schopen vyřešit trh

Oslo - Globálnímu oteplování a dalším ekologickým katastrofám mohou zabránit tržní mechanismy. Vlády však musejí zajistit institucionální podmínky pro jejich fungování.

K takovému závěru dospívá ve svém environmentálním výhledu do roku 2030 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 30 nejrozvinutějších světových ekonomik včetně Česka.

Musíme konat hned

Podle organizace je nutné, aby vlády zajistily zelené daně, trh s emisními povolenkami, zrušily podpory neekologickému průmyslu (například plošné dotace zemědělcům) a zabezpečily "správné ceny" za přírodní zdroje, které vezmou v potaz environmentální dopad jejich využívání.

"(Vlády) musejí zajistit, že globalizace povede k efektivnějšímu využití zdrojů a rozvoji a rozšíření ekologických inovací," píše OECD. "To, kam se bude investovat dnes, určí environmentální situaci v budoucnosti."

Ministři pro životní prostředí to nemohou dělat sami. Environmentální problémy musejí být včleněny do všeobecného politického rámce příslušnými ministerstvy včetně ministerstev financí, průmyslu a obchodu."

Podle OECD je již ve světě patrný trend, kdy spotřebitelé i akcionáři společností žádají "zelené" výrobky. Tato část trhu v budoucnosti poroste a vlády by jej měly podporovat.

"(Je třeba) dlouhodobý politický rámec, který dovolí, aby se zelené technologie staly cenově konkurenceschopnými a zajistily obchodním společnostem podněty k inovacím."

Nehledejme jedno řešení

Podle organizace se vlády musejí vyvarovat snahy najít všeřešící kouzelný proutek, za který byla v případě globálního oteplování vydávána například biopaliva.

Takovýto přístup, který průmysl a výzkum orientuje jedním směrem, je škodlivý, tvrdí OECD, protože omezuje investice do ekologických inovací jinde.

Biopaliva vyráběná z plodin, jako jsou oleje nebo kukuřice, si ve zprávě vysloužila speciální důtku, protože jsou údajně v dlouhodobé perspektivě životnímu prostředí škodlivá.

"Celkový odhad dopadu politického rozhodnutí musí zahrnovat... energetiku, zemědělství, životní prostředí, stejně jako výzkum a vývoj. Musíme se vyhnout situaci, kdy budou vlády podporovat energetickou produkci, jejíž příznivý dopad na životní prostředí je nejistý a vede k vyšším cenám za zemědělské produkty."

Podle OECD se objem půdy pro pěstování biopaliv zvýší do roku 2030 o 242 procent. Populace ve stejné době vzroste z dnešních 6,5 miliardy na 8,2 miliardy, a to se dále odrazí i v zemědělství. Pokud se bude pokračovat v současné politice, zvedne se celkový objem zemědělské půdy o 10 procent.

To povede "k další ztrátě míst výskytu přírodních druhů" a k tomu, že "značné množství dnes známých živočišných a rostlinných druhů bude pravděpodobně vyhubeno".

Zemědělství je kromě toho největším spotřebitelem a znečišťovatelem vody, která se na mnoha místech planety stává nedostatkovým zbožím.

Řešením je tak podle OECD výroba biopaliv druhé generace, například z biomasy. To by nekladlo nároky na další rozšiřování zemědělské půdy.

Největší ekologické problémy dle OECD
  Věnována patřičná pozornost Střední pozornost Nedostatečná pozornost
 
Změny klimatu   - Snižování emisí v přepočtu na jednotku HDP - Světové emise skleníkových plynů
- Změny klimatu, které už pozorujeme
 
Biodiverzita a obnovitelné přírodní zdroje - Zalesněné plochy v zemích OECD - Lesní hospodářství
- Chráněné oblasti
- Kvalita ekosystémů a jejich fragmentace
- Vymírání a invazivní druhy
- Tropické lesy a ilegální těžba dřeva
 
Voda - Industriální znečištění v zemích OECD - Kvalita povrchové vody a čištění odpadních vod - Nedostatek vody
- Kvalita podzemních vod
- Používání a znečišťování vody v zemědělství
 
Kvalita ovzduší - Emise oxidu siřičitého a oxidů dusíku v zemích OECD - Množství částic a přízemního ozónu
- Emise z dopravy
- Kvalita městského vzduchu
 
Odpad a nebezpečné chemikálie - Správa odpadu v zemích OECD
- Emise chlorofluorokarbonů
- Produkce městského odpadu
- Emise chlorofluorokarbonů v rozvojových zemích

- Správa nebezpečného odpadu a jeho transport
- Zacházení s odpadem v rozvojových zemích
- Chemikálie ve výrobcích a životním prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist