Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Exportní veletrh CzechTrade - firmy jsou lépe připraveny

21.03.2008  |  zdroj: HN  |  123× přečteno      vytisknout článek

Exportní veletrh CzechTrade - firmy jsou lépe připraveny

Jak vstoupit na trh, jak najít partnera, kde jsou bariéry a v čem překážky, které musí firma zpočátku překonávat. A jak může pomoci agentura CzechTrade. To jsou nejčastější dotazy, které padaly při dvoudenním Exportním veletrhu ředitelů zahraničních kanceláří počátkem března v pražském hotelu Pyramida. Konzultovat své vývozní plány přišli zástupci více než 250 českých firem.

Vlastně se zájem o informace ani příliš nelišil od předchozích ročníků, shodují se ředitelé zahraničních kanceláří v anketě, kterou mezi nimi uspořádal magazín Exportér. Nová je podle nich vyšší připravenost a cílenost dotazů obchodníků. "Firmy jsou lépe připraveny po stránce informační a dotazy jsou už více specifické a méně obecné. Je to i díky internetu a medializaci Číny. Převážně podnikatele zajímala rizika kopírování a ochrana duševního vlastnictví, ale i výhody či nevýhody otevření zastoupení v Číně a podmínky vstupu na tamní trh," uvádí Aleš Červinka, ředitel kanceláře CzechTrade v Šanghaji.

Právě Čína, ale i Vietnam, kde agentura vloni otevřela své zastoupení, byly v centru pozornosti především. "Tři ze čtyř zastoupení na nejlidnatějším kontinentě světa jsou služebně nejmladšími. Kanceláře v západočínském Čcheng-tu a ve vietnamském Ho Či Minově Městě byly otevřeny v uplynulém roce. Zastoupení v Dubaji funguje něco málo přes rok. Nově založená zastoupení se rychle začala těšit zájmu domácích podniků, byť nejžádanějšími exportními destinacemi našich klientů zůstávají Rusko, Rumunsko, Turecko, ale i Švédsko, Nizozemsko a Dánsko," poznamenává Aleš Řiháček, mluvčí CzechTrade.

V současné době provozuje agentura síť 33 zastoupení ve třiceti zemích světa. Služby nabízí v 21 evropských státech, jedno zastoupení má v Africe, služby dále poskytují kanceláře ve čtyřech amerických a ve stejném počtu v asijských zemích.

Jak vyplynulo dále z ankety magazínu Exportér, o informace z jednotlivých zemí z valné části projevily zájem malé a střední podniky, které se na ně teprve chystají, či tam podnikají jen krátce. V případě Číny to bylo kolem devadesáti procent účastníků Exportního veletrhu, stejný podíl je u takových zemí jako Brazílie či Švédsko.

Podíl firem, které nemají žádné zkušenosti na trhu, je mírně nižší v případě Ukrajiny (kolem tří čtvrtin) či dalších evropských zemí. "Vstup do Ruska zkouší přibližně polovina firem, které tam zatím nemají zkušenosti. Většinou hledají příležitosti a zjišťují si faktory tomu bránící, jako je zejména konkurence v oboru. Zajímají se o zvyklosti a o to, čeho se v podnikání vyvarovat," uvádí Štěpán Jílek, ředitel kanceláře agentury v Petrohradu.

O obchodních zvyklostech se chtěli dozvědět i zástupci firem, které směřují do Rumunska. Nový je tamní trh pro asi dvě třetiny subjektů. "Hlavní dotazy směrovaly na informace jako jsou obchodní zvyklosti, veletrhy a legislativa," dělí se o poznatek Michal Holub, ředitel kanceláře CzechTrade v Bukurešti.

Vzhledem ke značnému zájmu se Exportní veletrh na jeden den přestěhoval do Brna, kde pokračoval v rámci 34. mezinárodního potravinářského veletrhu Salima.

"Chtěli jsme, aby možnost poradit se o vstupu na zahraniční trhy s našimi specialisty měl co největší počet domácích malých a středních podniků. Vyslyšeli jsme proto prosby našich klientů, i těch potenciálních, a rozhodli se třídenní akci rozdělit na pražskou a brněnskou část," podotkl Aleš Řiháček.

Na Exportním veletrhu se také poprvé v širším měřítku představila nová služba Design pro export. Jejím úkolem je podporovat rozvoj průmyslového designu s cílem zvýšit konkurenceschopnost malých a středních podniků na náročných zahraničních trzích.

Komerční banka podepsala smlouvu s Vietnam Development Bank

Čeští exportéři směřující na vietnamský trh mají od nynějška možnost jednodušeji a rychleji financovat projekty ve Vietnamu. Komerční banka podepsala totiž 10. března rámcovou úvěrovou smlouvu s Vietnam Development Bank. Ta byla založena rozhodnutím vietnamského premiéra v květnu 2006 s cílem podporovat rozvoj investic a exportní strategii vietnamského státu. "Vietnamská strana očekává, že každá technická nabídka bude doprovázena nabídkou financování. A to ať v perspektivní oblasti energetiky, pivovarů, infrastruktury a vodního hospodářství, nebo v projektech z oblasti životního prostředí, zdravotnictví či školství," vysvětluje význam dohody Jana Švábenská, ředitelka financování exportu a obchodu Komerční banky.

Vietnamský trh je znovuobjevován řadou firem. Český export se za loňský rok meziročně téměř zdvojnásobil a import vzrostl o takřka 30 procent. "Právě proto Komerční banka dlouhodobě usilovala o uzavření rámcové smlouvy, která podpoří, zrychlí a zjednoduší rozvoj obchodních aktivit mezi vietnamskými a českými společnostmi," uvedl při podpisu smlouvy Laurent Goutard, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist