Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Environmentalistika je přístupná přírodovědně i humanitně nadaným

03.04.2008  |  170× přečteno      vytisknout článek

Environmentalistika je přístupná přírodovědně i humanitně nadaným

Zájem současné moderní společnosti o životní prostředí a jeho ochranu v posledních letech stoupá. Pokud ani vám toto téma není lhostejné a příroda je vám blízká, možná jste uvažovali o studiu environmentalistiky. Tento obor má mnoho různých podob a nachází se v nabídce hned několika fakult.

Environmentalistika se jako nauka o životním prostředí úzce související s ekologií zabývá vztahem člověka k přírodě a jeho zásahy do ekosystémů. Její nedílnou součástí je hledání historických a kulturních zdrojů ekologické krize a snaha o nápravu vzniklých škod a celkovou prevenci znečišťování životního prostředí. Cílem je uvést do povědomí populace šetrné nakládání s energiemi a využívání přírodních zdrojů.

Na problematiku životního prostředí lze nahlížet z několika různých úhlů pohledu – environmentalistiku lze studovat jak z hlediska přírodovědného a technického, tak z hlediska humanitního, které problematiku zkoumá především z hlediska společenských věd a klade důraz především na studium životního způsobu v souvislosti s řešením ekologických problémů.

Podle zvolené fakulty se tak studenti setkají s předměty zaměřenými na ekologii, chemii ovzduší, hydrochemii, geologii, geografii, biotechnologie, tepelnou techniku a tepelnou energii ale i na ekonomii či právo.

Uplatnění:

Absolventi oboru mohou své znalosti uplatnit například v oblasti správy chráněných krajinných území, v ochranářských institucích, v nevládních ekologických organizacích a hnutích či v orgánech státní správy (například v kontrolních orgánech pro ochranu životního prostředí). Dále mohou působit též v poradenství v oblasti životního prostředí, environmentální osvětě, výzkumu a výuce či v podnikatelském sektoru (například v odborech životního prostředí, ve firemním poradenství nebo jako manageři v odděleních životního prostředí průmyslových a zemědělských podniků).


Kde studovat enironmentalistiku:

České Budějovice
Jihočeská fakulta v Českých Budějovicích – Přírodovědecká fakulta
http://www.bf.jcu.cz/

Brno
Masarykova univerzita – Fakulta sociálních studií
http://humenv.fss.muni.cz/

Vysoké učení technické v Brně – Fakulta chemická
http://www.fch.vutbr.cz/

Praha
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze – Fakulta chemické technologie
http://www.vscht.cz/main/soucasti/fakulty/fcht/

Olomouc
Univerzita Palackého v Olomouci – Přírodovědecká fakulta
http://www.upol.cz/fakulty/prf/

Ostrava
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava – Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství
http://www.fmmi.vsb.cz/

Ústí nad Labem
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně - Fakulta životního prostředí
http://fzp.ujep.cz/


Související články


Poslední diskuse k článku - 5 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Pak se to ale náležitě projeví
Myslím, že je rozdíl mezi environmentalistou - člověkem vzdělaným v ekologii a environmentalistice, a ekologickým aktivistou. Ti, kteří ekologii a environmentalistice nerozumí, ale do všeho kecají, jsou právě ekologičtí aktivisté, ještě jsem se nesetkala s tím, že by profesionální ekologové a environmentalisté nějak zvlášť tíhli k ekologickým aktivistům...
vloženo: 12.05.2008 14:08     vložil:  Jarmila Reagovat 
Re: Pak se to ale náležitě projeví
Vystudovala jsem jeden z oborů, který je citován v článku. Měla jsem matematiku, právo, ekonomii a spoustu dalších "normálních" předmětů. Tak si myslím, že něco vím, něčemu i rozumím, ale kecat do všeho opravdu nemůžu.
Třeba tomu nerozumíte vy, možná jste četl knihu o modré planetě a všechno pochopil...
Málokdo si umí spojit, co všechno nám znečištěná příroda vrací.
vloženo: 06.05.2008 11:24     vložil:  Zuzka Reagovat 
Pak se to ale náležitě projeví
Pak takový přírodovědně a humanitně nadaný enviromentalista nedokáže spořítat výhodnost ekopaliv, výroby energie ze slunce a větru. Z důvodu nedostatku jakéhokoliv normálního a běžného vzdělání od matematiky až po základy ekonomie někteří enviromentalisté jasně dokazují že vůbec nechápou jak svět funguje. Civilizace je forma ekosystému, kdo nechápe jak fuguje, nemůže chápat ani jiný (obvykle mnohem složitější a méně popsaný) ekosystém.
Jinak: Jste příliš hloupý na matematiku? Příliš nechápavý na ekonomiku? Příliš pomalý na IT? Máte lpříliš špatnou paměť na práva?
STAŇTE SE ENVIROMENTALISTOU!
Nebudete potřebovat nic vědět, nemusíte ničemu rozumět, ale můžete do všeho kecat. Vy rozhodnete kde se bude stavět dálnice, kde elektrárna a kde obytné domy.
vloženo: 29.04.2008 11:29     vložil:  Bikkhu Reagovat 
doplnění
V článku se lehce zapomnělo na více oborů, například:

Chemie životního prostředí - PřF MU v Brně
http://www.muni.cz/sci/study/programmes/29?study_type=M&study_form=P

Inženýrství ochrany životního prostředí - UTB FT ve Zlíně
http://web.ft.utb.cz/?id=0_4_1_7

Agroekologie - MZLU AF v Brně
http://www.af.mendelu.cz/studium/ak_rok/index

nebo

Energetika, procesy a ekologie - VUT FSI v Brně
http://www.fme.vutbr.cz/studium/ch_obor.html?lang=0&obor=B2323


vloženo: 19.04.2008 12:58     vložil:  Oldřich Sklenář Reagovat 
sociálni a kulturni ekologie
V článku se lehce zapomnělo na sociální a kulturní ekologii na FHS UK:
http://www.fhs.cuni.cz/kske/
vloženo: 03.04.2008 13:12     vložil:  mm Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist