Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Z dotazů brněnskému primátorovi

10.04.2008  |  132× přečteno      vytisknout článek

Z dotazů brněnskému primátorovi

MÍSTNÍ POPLATEK ZA PROVOZ SYSTÉMU NAKLÁDÁNÍ S KOMUNÁLNÍM ODPADEM
Dotaz:
Proč město Brno, váže povinnost platby na místo pobytu (s výjimkou osoby přihlášené na adrese Husova ...) a na rozdíl od jiných měst neumožňuje např.čestným prohlášením řešit výjimku v případě dlouhodobého pobytu mimo ČR, kdy se na tvorbě odpadů nepodílí a zajištění likvidace odpadu není potřebné ? Jakým způsobem se tento stav změní po přihlášení na tuto fiktivní adresu ? Dotazem v uvedené věci jsem byl informován že bych musel požádat o zrušení trvalého pobytu dcery, což mi v případě otce připadá nemorální. Stejně tak mi ale připadá nemorální vyžadovat platbu za něco co dcera neužívá. O řešení jsem se pokoušel od samého počátku (vzniku zák. a vyhlášky) na pracovišti odboru, které jsem o této skutečnosti informoval ve snaze vyřešit tento problém legální cestou, včetně čestného prohlášení dcery. Přesto nadále chodí list. zásilky na jméno dcery, a znervozňují manželku obavami z možného brutálního přístupu exekutora v naší domácnosti, ve které se prakticky od 18 roků nezdržuje ? Děkuji.
Odpověď primátora: 02.04.2008

Vážený pane,
odbor životního prostředí, jako správce místního poplatku za provoz systému nakládání s komunálním odpadem v městě Brně využívá centrální evidence obyvatel, protože každému, kdo je hlášen k trvalému pobytu v městě Brně, vzniká poplatková povinnost, kterou je povinen uhradit bez ohledu na to, zda se v místě trvalého pobytu zdržuje nebo zda využívá sběrných nádob apod. Správce poplatku tedy nevede vlastní evidenci poplatníků, pouze využívá k nahlížení některé osobní údaje nezbytné pro správu místního poplatku z centrální evidenci obyvatel spravované ministerstvem vnitra. Z toho důvodu není prakticky možné vyřadit kohokoliv z evidence platičů komunálního odpadu, neboť žádná podobná evidence neexistuje.
Jediným kritériem pro vyměření poplatku je právě údaj o trvalém pobytu. Úhradou této místní daně se podílí každý občan Brna na zajištění provozu systému nakládání s komunálním odpadem, který je funkční i tehdy, když jej přímo občan z různých osobních důvodů nevyužívá. Místní poplatek je z právního hlediska platební povinností, kterou stát stanoví zákonem a která slouží k získání příjmů pro úhradu celospolečenských potřeb, tj. pro veřejný rozpočet, aniž přitom stát (obec) poskytuje zpoplatněným subjektům individuálně odpovídající ekvivalent, tedy protiplnění, které by se vyznačovalo stejností ve vztahu k plnění. I z tohoto důvodu není v obecně závazné vyhlášce upraveno osvobození pro občany, kteří se zdržují mimo místo trvalého pobytu. Ve městě Brně by navíc prokazování podobných životních situací mohlo být lehce zneužitelné a prakticky nekontrolovatelné z důvodu velkého množství obyvatel. Vyhláška upravující systém nakládání s komunálním odpadem a jeho úhradu je však každoročně předmětem jednání a schvalování na Zastupitelstvu města Brna, kde jako občan můžete veřejně vystoupit a projevit svou vůli a názor. Je pak na volených zastupitelích, v jaké podobě vyhlášku schválí.
Vzhledem k tomu, že se Vaše dcera na území České republiky nezdržuje, může se odhlásit se z trvalého pobytu a odevzdat občanský průkaz. České občanství i pas jí zůstanou. Další informace získáte na odboru správních činností magistrátu města Brna, Husova 5. V tomto případě se tedy nejedná o zrušení trvalého pobytu, které byste jako majitel bytu musel podnítit Vy ve správním řízení.

ZDROJ: www.brno.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Trvalý pobyt mimo ČR
Dle mého názoru pokud Vaše dcera bydlí jinde, tak využívá svoz odpadů na místě kde právě bydlí a předpokládám, že tam za svoz odpadů neplatí. Pokud by platila i tam, tak bych viděl jako legální požadovat po magistrátu vrácení těchto zaplacených peněz. V opačném případě by to podle mě bylo dvojí zdanění.
vloženo: 10.04.2008 00:12     vložil:  Mirek Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist