Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Střediska ekologické výchovy hrají významnou roli v environmentální výchově v ČR

17.04.2008  |  124× přečteno      vytisknout článek

Střediska ekologické výchovy hrají významnou roli v environmentální výchově v ČR

Účastníci sečské konference o ekologické výchověVíce než 20 pracovníků veřejné správy, zejm. krajských úřadů, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a na 50 pracovníků středisek ekologické výchovy se ve dnech 7. až 8. dubna 2008 sešlo na konferenci pořádané SSEV Pavučina v hotelu Jezerka v Seči u Chrudimi. Setkali se, aby společně vyhodnotili význam a roli středisek ekologické výchovy v environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě (EVVO) v krajích, pojmenovali problémy, s kterými se obě strany potýkají, a zkusili hledat společná řešení.

SSEV PavučinaPrvního dne konference v rámci dopoledních zvaných přednášek provedl historický exkurz do environmentální výchovy RNDr. Jiří Kulich ze střediska SEVER Horní Maršov. O roli veřejné správy mluvil Ing. Tomáš Kažmierski, ředitel Odboru environmentálního vzdělávání MŽP. Sítě organizací zabývajících se ekologickou výchovou v ČR představil RNDr. Jozef Zetěk ze střediska ekologické výchovy Chaloupky, o.p.s. Část odpoledne byla věnována fungování systémů EVVO v různých krajích, blíže byly představeny kraje Liberecký, Královehradecký a Hlavní město Praha.

Další odpolední program zahrnoval práci celkem ve čtyřech diskuzních dílnách, kde se řešily aktuální problémy a zodpovídaly naléhavé otázky na témata:
Odkud získávat finance? A jak...? Praktických otázek, na něž hledala konference v Seči u Chrudimi odpovědi, bylo dost. - stav a vyhodnocování krajských koncepcí EVVO(jak kraje koncepce připravovaly, zda s nimi pracují, jak je celý systém řízen apod.)
- financování EVVO z krajů(jakými kanály tečou peníze, jak je financování nastaveno – zda podporuje spolupráci nebo více konkurenci mezi jednotlivými aktéry EVVO v kraji, do jaké míry jsou finanční prostředky závislé na politické vůli)
- operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (aktuální situace, prostory pro projekty středisek ekologické výchovy, pozitiva a problémy v nastavení programu, absorpční kapacita SEV a škol)
- jak přežít v systému (jaké faktory hrají roli pro důstojné přežití neziskové organizace, pojmenování základních problémů, finance jako zásadní otázka přežití organizace)

Druhý den byly prezentovány výstupy z jednotlivých dílen a proběhla panelová diskuze za účasti zástupců veřejné správy a neziskového sektoru právě na téma význam a role středisek ekologické výchovy v krajských systémech EVVO. Akci doplnil večerní společenský program, který umožnil vzájemnou výměnu zkušeností a pohledů na věc neformálním způsobem.

Druhý den konference byly prezentovány výstupy z jednotlivých dílen a proběhla panelová diskuze.Z konference jasně vyplynulo, že je třeba hledat takový systém financování environmentální výchovy v krajích, který by zaručoval možnost realizace dlouhodobých programů jako základního předpokladu efektivity. Neziskové organizace, resp. střediska ekologické výchovy jsou považována za jeden ze zásadních pilířů celého systému environmentální výchovy v ČR. Realizují krátkodobé i dlouhodobé programy pro děti a mládež, a to jak v době školního vyučování, tak v rámci volnočasových aktivit.

Na ekologickou konferenci Pavučiny přijelo do hotelu Jezerka celkem asi 80 lidí.Velký podíl nesou na vzdělávání dospělých, zejména pedagogických pracovníků, kterým předávají nejen náměty pro práci s dětmi, žáky a studenty, ale také poskytují celou řadu odborných informací z oblasti životního prostředí, pomáhají se získáváním finančních prostředků, plánováním environmentální výchovy na škole, ekologizací provozu atd. Z velké části se střediska věnují i osvětě široké veřejnosti formou tematických večerů, kampaní, exkurzí.
Akce proběhla pod záštitou Ministerstva životního prostředí, které ji také významně finančně podpořilo.

zdroj: adam.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist