Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Arnika uspořádá akce ke Dni Země v pěti městech

20.04.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Arnika uspořádá akce ke Dni Země v pěti městech

PRAHA – Letošní oslavy Dne Země zaměří Arnika na dvě hlavní témata. „Prvním je ochrana stromů, kterému se naše sdružení věnuje už řadu let. Tím druhým je kampaň Nehrajme si s PVC, tedy téma značně aktuální. Tento čtvrtek jsme založili Koalici za náhradu PVC a současně probíhá plakátová kampaň upozorňující na škodlivost tohoto plastu,“ uvedla výkonná ředitelka sdružení Lenka Petrlíková Mašková. Akce ke Dni Země připravily pobočky Arniky v Českých Budějovicích, Děčíně, Jihlavě, Ostravě a v Praze (1). Nejvíce jich připadne na samotný Den Země, který se koná v úterý 22. dubna.

 

Dospělé a zejména rodiče dětí určitě zaujme nabídka oslav Týdne Země v Děčíně. Pro návštěvníky městské knihovny je připravena výstava o tom, proč je dobré se vyhnout hračkám i dalším výrobkům z PVC, a jak je rozpoznat od jiných plastů. Na stánku v Českých Budějovicích se lidé budou moci seznámit s alternativami k PVC. V Děčíně i Českých Budějovicích navíc dále běží plakátová kampaň, během níž chce Arnika veřejnost seznámit s tím, jak rozpoznat PVC a jaká rizika jsou spojená s jeho používáním na obaly potravin, hračky a zdravotnické pomůcky (2).

 

V Praze bude mít 19. dubna na sídlišti Lužiny premiéru nová výstava Arniky o odpadech s názvem „Předcházej a recykluj“. „K vidění na ní budou výrobky z recyklovatelných druhotných surovin a bioplastů. Návštěvníci si také budou moci vyzvednout samolepku na schránku s textem ‚Nevhazujte reklamní materiály, prosím‘. Všem, kdo o to projeví zájem, také poskytneme rady, jak co nejvíce přispět k recyklaci odpadů,“ upřesnil náplň akce Ing. Milan Havel, vedoucí projektu Arniky „Předcházej a recykluj“.

 

„Při přípravě oslav Dne Země jsme se snažili vymyslet také zajímavý program pro děti. U infostánků se spoustou zajímavých tiskovin pro dospělé tak budou letos i soutěže, ankety a hry určené dětem,“ přiblížil tiskový mluvčí Arniky Jan Losenický, o co bude bohatší letošní program ke Dni Země. Například v Jihlavě na děti bude v úterý čekat nevšední kvíz o stromech. „Děti dostanou za úkol vyřešit otázku, komu a jak může být strom užitečný. Na ty nejlepší čeká pexeso nebo drobná odměna,“ řekla Ing. Jana Vitnerová z Arniky Jihlava. Ostravská pobočka si pro děti připravila soutěž na téma poznávání rostlin a divokých zvířat a malování obrázků na kameny. 

 

„Den Země je již tradičně dobrou možností, jak veřejnost seznámit s konkrétními  problémy, kterým se věnujeme, ale hlavně lidi přimět k zamyšlení nad tím, čím oni sami mohou přispět k ochraně životního prostředí. Vždyť ho chráníme pro naše děti,“ shrnula Petrlíková Mašková.

 

 

Přílohy:

 

(1) Přehled akcí sdružení Arnika k oslavám Dne Země:

 

České Budějovice

22. 4., 11 - 17 hod.

Pro návštěvníky je připraven informační stánek s výstavou. Lidé se dozví o problematice využívání PVC jako obalové suroviny potravin, uvidí příklady tohoto materiálu i jeho alternativy – biodegradovatelné plasty. O změkčovadlech PVC a dalších látkách toxických pro životní prostředí i zdraví lidí se kolemjdoucí budou moci informovat také prostřednictvím vystavených panelů. Současně budou moci podepsat petici Za náhradu PVC. Stánek Arniky bude otevřen mezi 11 a 17 hodinou před obchodním domem Prior na Lanově třídě.

Kontakt: Bc. Jitka Straková, Arnika České Budějovice, tel.: 777 266 386

 

Děčín

21.4. až 25.4.

Arnika Děčín se připojí k akci "Týden Země", která bude probíhat v městské knihovně. Lidé se budou moci během tohoto týdne seznámit s činností našeho sdružení prostřednictvím publikací, které zde budou zdarma k dispozici. Součástí kampaně „Nehrajme si s PVC“ bude  petiční akce, která požaduje, aby se PVC nepoužívalo tam, kde hrozí negativní dopad jeho používání na lidské zdraví a existují za něj bezpečnější alternativy. Připraveny budou i výstavní panely o tom, proč je lépe se PVC vyhnout a kde všude se sním můžeme setkat.

V rámci Týdne Země je pro návštěvníky v knihovně připraven další dopolední a odpolední program plný zajímavostí o Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, poznávání zvířat a rostlin a besedy s fotografy a cestovateli: 22.4. - Ing. Martin Lípa: Bajkal - perla Sibiře, 23.4. Václav Sojka: Venezuela, 25.4. Mgr. Jitka Kozubková: Austrálie.
Kontakt: Kamil Repeš, Arnika Děčín, tel.: 777 113 237

 

Jihlava

22.4., 9-17 hod.

Pro děti bude v areálu letního kina Jihlava připraven zábavný soutěžní kvíz „Co nám dává živý strom“, který by jim měl ukázat, nakolik jsou pro nás stromy užitečné a nepostradatelné. Dospělí se budou moci seznámit s tím, jak zabránit zbytečnému kácení stromů i s dalšími tématy, kterým se Arnika věnuje. Budou zde pro ně připraveny informační materiály včetně výstavy o stromech.

Kontakt: Ing. Jana Vitnerová, Arnika Jihlava, tel.: 775 315 818

 

Ostrava

22.4.-24.4., 9-17 hod.

Oslavy Dne Země se konají hned na třech místech – v Ostravě-Porubě (22.4.), Ostravě-Jihu (23.4.) a v areálu Hornického muzea v Ostravě-Petřkovicích (24.4.). Lidé zde budou moci získat informace o aktivitách Arniky v oblasti ochrany životního prostředí a aktuálních kampaních - Budoucnost bez jedů, Nehrajme si s PVC či Šetrné papírování. Informační panel „Recyklovaný odpad slouží dál“ přiblíží návštěvníkům recyklované materiály pomocí praktické ukázky výrobků z recyklátu. Také je pro ně připraven zajímavý vědomostní test s odměnou. Děti si v připraveném kvízu ověří své znalosti při poznávání divokých zvířat a rostlin, mohou si namalovat obrázky na kameny a pro nejmenší jsou připraveny omalovánky s přírodovědnou tématikou.

Kontakt: Mgr. Vendula Kubačáková, Arnika Ostrava, tel.: 776 756 352

 

Praha

19. 4., 10-18 hod.

V sobotu se budou moci Pražané s Arnikou potkat hned na dvou místech. Na Lužinách v okolí místního DDM Arnika představí zbrusu novou výstavu o odpadech. U infostánku se lidé dozvědí nejen, čím škodí životnímu prostředí igelitová taška ve srovnání s látkovou, ale také jak šetrněji nakládat s domácími odpady. Dále si budou moci prohlédnout například výrobky z rozložitelných bioplastů anebo si v anketě o ceny vyzkoušet své znalosti o recyklaci papíru.

Kontakt: Milan Havel, Arnika Praha, tel.: 731 256 691


Na Toulcově dvoře v Praze - Hostivaři Arnika nabídne výstavu věnovanou mokřadům. U infostánku si budou moci také zasoutěžit o drobné chutné ceny a informovat se o činnosti sdružení.

Kontakt: Lenka Petrlíková Mašková, Arnika Praha, tel.: 604 584 857


22.4., 9-17 hod.

V Kulturním centru Novodvorská Arnika nabídne poradenství o správném třídění, recyklaci a nakládání s odpady. Děti i dospělí si budou moci zasoutěžit o drobné ceny. Pro dospělé je také připravena anketa, v níž si budou moci ověřit znalosti o výrobě papíru a jeho spotřebě.

Kontakt: Bc. Renata Konupková, Arnika Praha, tel.: 222 781 471

 

(2) Viz tiskové zprávy Arniky z 28. března (viz http://www.arnika.org/tz.shtml?x=2085390) a 1. dubna 2008 (viz http://www.arnika.org/tz.shtml?x=2086147).

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist