Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podle OECD si ekologie a hospodářská efektivnost neodporují

30.04.2008  |  128× přečteno      vytisknout článek

Podle OECD si ekologie a hospodářská efektivnost neodporují

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) má za to, že nejsou přesvědčivé důkazy, že by politika šetrná k životnímu prostředí měla záporné důsledky na efektivnost hospodářství jako celku. Uvádí to v podkladových materiálech k dnes zahájené dvoudenní schůzce ministrů životního prostředí svých členských zemí a některých dalších států. Zdůrazňuje v nich také, že politika respektující zájmy zachování životního prostředí je nákladově dostupná a že naopak vysoká by byla cena za nečinnost.

Paříž 28. dubna (zpravodaj ČTK) - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) má za to, že nejsou přesvědčivé důkazy, že by politika šetrná k životnímu prostředí měla záporné důsledky na efektivnost hospodářství jako celku. Uvádí to v podkladových materiálech k dnes zahájené dvoudenní schůzce ministrů životního prostředí svých členských zemí a některých dalších států. Zdůrazňuje v nich také, že politika respektující zájmy zachování životního prostředí je nákladově dostupná a že naopak vysoká by byla cena za nečinnost.

V materiálu nazvaném Environmentální výhled do roku 2030 OECD upozorňuje, že nebudou-li přijata nová politická opatření, vystaví se Země riziku nezvratných změn poškozujících udržitelnou hospodářskou prosperitu. Celosvětové emise skleníkových plynů se zvýší o 37 procent do roku 2030 a o 52 procenta do roku 2050, což bude mít za následek zvýšení teploty o 1,7 až 2,4 stupně. Počet lidí trpících nedostatkem vody se zvýší o miliardu na 3,9 miliardy. Kvůli výrobě potravin a biopaliv bude potřeba rozšířit plochy zemědělské půdy o desetinu, na druhé straně značné množství živočišných a rostlinných druhů zmizí.

Podle výpočtů OECD by uplatnění ekologicky šetrné politiky brzdilo do roku 2030 celosvětový hospodářský růst jen o 0,03 procenta ročně. V roce 2030 by tak byl celosvětový hrubý domácí produkt o 97 procent vyšší než v roce 2005. Při zachování nynějšího trendu by zvýšení činilo 99 procent.

Mezi kroky, které OECD navrhuje v klíčových odvětvích, jimiž jsou energetika, doprava, zemědělství a rybolov, je třeba stanovování takových cen energie, které by plně odrážely náklady na uhlík. I ceny dopravy by podle OECD měly plně odrážet cenu za poškozování životního prostředí, které způsobuje, i za příslušné zdravotní dopady. V zemědělství by bylo podle OECD především žádoucí zrušit subvence škodlivé pro životní prostředí, zdaňovat použití chemikálií a cenovou politikou racionalizovat využívání vody. OECD je i pro regulaci rybolovných metod a zrušení subvencí na rybolov, jinak budou jeho výhledy znepokojivé.

Organizace zároveň volá po vyšší podpoře výzkumu a vývoje nových technologií, které by byly k životnímu prostředí šetrnější.

Na konferenci s názvem Životní prostředí a globální konkurenceschopnost Českou republiku zastupuje náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík a Slovensko jeho stálá zástupkyně v OECD Jana Kotová.

Schůzky se účastní i zástupci hlavních takzvaných vynořujících se hospodářských mocností, jejichž hlad po energii a po rychlém růstu se významně podílí na zhoršování ekologické situace planety. V materiálech schůzky se například uvádí, že do roku 2030 vzroste brazilská, čínská, indická a ruská spotřeba energie dohromady o 72 procenta a emise skleníkových plynů z těchto zemí o 46 procent proti roku 2005. V obou případech je to podstatně víc než ve třiceti zemích OECD. ČR je členem organizace od roku 1995.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist