Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Environmentální poradenství v Praze

04.05.2008  |  zdroj: Respekt  |  124× přečteno      vytisknout článek

Environmentální poradenství v Praze

Environmentální poradenství si klade za cíl zpřístupňovat objektivní a všestranné informace o životním prostředí. Ekologické poradny nabízejí veřejnosti, obcím, malým podnikům a živnostníkům kompetentní rady, návody, pomoc i vedení při řešení každodenních otázek týkajících se životního prostředí a udržitelného rozvoje.

Svým působením se snaží o změny chování společnosti ve prospěch příznivějších řešení, například v oblastech efektivního hospodaření s energií, prevence vzniku odpadů, ochrany vod před znečištěním v důsledku činnosti domácností, podpory spotřeby produktů ekologického zemědělství a dalších. Součástí poradenství je i poradna právní. Stále více se projekty environmentálního poradenství v Evropě i v Česku zaměřují na širší kontext udržitelného rozvoje, zejména na úrovni regionální.

Poradenství je poskytované subjekty zpravidla z neziskového sektoru. Specializovaní poradci z různých oborů komunikující v rámci poradenských sítí a snaží se o co největší objektivitu zprostředkovaných informací. Nutným prvkem efektivního poradenství je i znalost reálií konkrétního regionu v oblasti ochrany životního prostředí.

Vyznat se v konkrétních institucích a místní komunální infrastruktuře napomáhá ke konkrétním řešením na úrovni regionu a není nahraditelné běžnými plošnými informačními systémy. Navrhovaná řešení a konzultace jsou založeny na předcházení negativním dopadům.

Občané mají právo být objektivně informováni o možných rizicích, které v dnešní době vznikají, tak, aby se každý mohl rozhodnout pro šetrnější řešení ve prospěch životního prostředí. Není v moci ekoporaden zabývat se technickým řešením odstraňování následků nevhodného a nešetrného chování. Jejich úkolem je informovat a napomáhat občanské iniciativě hledat šetrná řešení zohledňující kromě aspektů ekologických i hlediska sociální a ekonomická.

Obrátit se s jakýmkoli dotazem či problémem z oblasti životního prostředí na environmentální poradnu může každý. Stačí zavolat, poslat e-mail. Na webových stránkách poraden jsou zveřejněny kontaktní údaje a telefonní čísla.

K nejčastěji adresovaným dotazům patří tematika odpadů: jak a co správně recyklovat, kam ukládat vytříděné suroviny a co se s nimi děje, když je odvezou. Dost otázek se také týká biopotravin a ekologických výrobků pro domácnost, jejich kvality, původu, složení.

Časté jsou i osobní návštěvy ekoporaden a přímá diskuse s odborníky při řešení konkrétních problémů. K dalším nabízeným službám veřejnosti patří v prostorách poraden dostupné knihovny se službou výpůjčky knih, časopisů, videokazet, vydaných publikací a článků z řad poskytovatelů informací o životním prostředí.

Článek vznikl v rámci projektu FUTURA, který je financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a hlavním městem Praha. Realizátorem projektu je Respekt Institut,o.p.s.

Společnost - Popis - Adresa/ Kontakt
Centrum pro podporu občanů (Arnika) Poradna CEPO (sdružení Arnika) poskytuje právní poradenství, odbornou pomoc, medializaci problémů, pomoc při zakládání a řízení občanských sdružení Zaměřuje se na problematiku ochrany vod a vodních toků, toxické látky a odpady, životní prostředí měst, kácení stromů, právo na informace a účast veřejnosti v rozhodování

Arnika - Centrum pro podporu občanů, Chlumova 17, 130 00 Praha 3, tel: 222 781 471, poradna@arnika.org, www.cepo.arnika.org

Zelený Kruh Servis právního poradenství na Zeleném kruhu slouží občanským sdružením i veřejnosti při ochraně životního prostředí a zeleně. Právnické služby jsou poskytovány telefonicky každé úterý a čtvrtek od 10 do 16 hodin, schůzky na objednání.

Zelený Kruh, Lublaňská 18, 120 00 Praha 2, tel: 222 517 143 EKOLINKA - 222 518 352, zk@ecn.cz, www.zelenykruh.cz

Ekowatt – středisko pro obnovitelné zdroje energie Poradenské služby při instalacích a rekonstrukcích obnovitelných zdrojů energie, při změnách zdrojů vytápění, zateplování objektů a aplikaci úsporných opatření, energetické studie, posudky a audity včetně ekonomických rozborů, publikace o energetice, úsporách energie a obnovitelných zdrojích energie, podpora vzdělávání v oblasti energetiky, energetické generely měst a obcí a další dokumenty

Ekowatt, Bubenská 6, 170 00 Praha 7, tel: 266 710 247, ekowatt@cmail.cz, www.ekowatt.cz

Nadace Sluníčko První pomoc lidem, kteří chtějí snížit svou spotřebu energie a nevědí, jak na to. Činnost Sluníčka se zaměřuje především na úspory energie při vytápění rodinných domků a chalup. Při bezplatné konzultaci se zájemce dozví, jaké možnosti energetických úspor či využití obnovitelných zdrojů přichází v jeho případě v úvahu.

Nadace SLUNÍČKO, Malířská 6, 17000 Praha 7, tel: 233 381 546, slunicko@ecn.cz, slunicko.ecn.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist