Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Barák: Ekologické veletrhy lákají stále více odborníků

13.05.2008  |  131× přečteno      vytisknout článek

Mezi stěžejní témata přednášek odborného doprovodného programu patří rozvoj a budování vodárenské infrastruktury v obcích

Mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY-KANALIZACE pořádá Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) letos již po čtrnácté. „Výstava je od roku 2006 pořádána na brněnském výstavišti. Od té doby je propojena s výstavou ENVI pod společným podtitulem Ekologické veletrhy, které tak patří k jedněm z největších veletrhů ve střední a východní Evropě zaměřených na vodní hospodářství a lákají stále širší okruh odborných návštěvníků,“ uvedl ing. František Barák, předseda představenstva SOVAK ČR.
Letošní ročník Ekologických veletrhů, a v jejich rámci i výstavy VODOVODY-KANALIZACE, má ty nejlepší předpoklady dosáhnout ještě lepších výsledků. Navíc je jeho součástí i národní konference o bezvýkopových technologiích NO-DIG.
„Mezi stěžejní témata přednášek odborného doprovodného programu patří rozvoj a budování vodárenské infrastruktury v obcích, protože podle požadavků směrnic EU musí do roku 2010 všechny aglomerace do 2000 obyvatel splňovat přísné limity. Konference NO-DIG o bezvýkopových technologiích by zase měla přispět k řešení výměny vodovodních a kanalizačních řadů ve městech, neboť značná část inženýrských sítí u nás i v Evropě je na pokraji životnosti a náklady na jejich udržování strmě rostou,“ konstatoval předseda představenstva SOVAK.
Další referáty budou věnovány nové legislativě v oboru vodního hospodářství nebo novým technologiím v oblasti čištění odpadních vod. „Pozvat bych Vás chtěl také na volnou plochu před pavilon C, kde v úterý a ve středu bude probíhat divácky atraktivní Vodárenská soutěž zručnosti, nebo na výstavu Vodohospodářská stavba roku 2007. Doprovodných akcí je připraveno opravdu hodně. Neméně cenná však jistě budou i neformální setkání celého spektra vodárenských odborníků a jejich diskuse o stavu oboru vodovodů a kanalizací a také o oborové legislativě, které mohou přispět ke vzájemné inspiraci a porozumění v nelehkém období, jež vodohospodáře čeká,“ doplnil Barák.

Bursík: MŽP bude informovat o možnostech čerpání peněz
Odpadní voda z kanalizací všech obcí České republiky s více než 2000 obyvateli bude do konce roku 2010 odpovídat evropským normám. „K tomu se zavázala Česká republika v rámci přístupové smlouvy k Evropské unii. Na vodohospodářské výstavě VODOVODY – KANALIZACE, poskytne ministerstvo životního prostředí informace o možnostech čerpání peněz z Operačního programu Životního prostředí,“ řekl ministr životního prostředí Martin Bursík. Pracovníci MŽP budou k dispozici ve společném stánku s kolegy ze Státního fondu životního prostředí ČR a dalších organizací.
Operačnímu programu Životního prostředí budou také věnovány přednášky a semináře. „Do roku 2013 může ČR čerpat na ekologické investice téměř šest miliard eur, přičemž příspěvek z evropských fondů činí bezmála pět miliard eur,“ poznamenal ministr. OPŽP umožňuje financovat vodohospodářskou infrastrukturu i v malých obcích, pokud leží na území vyžadujícím zvláštní ochranu. Další důležitý seminář bude věnován problematice nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží. „Na tuto problematiku je v ČR do roku 2013 určeno více než 900 milionů eur,“ uvedl ministr Bursík.

Gandalovič: Vodní hospodářství je prioritou MZe
V České republice je zásobováno z vodovodů pro veřejnou potřebu více než devět milionů obyvatel, na jednoho člověka z celkové fakturované spotřeby vody včetně průmyslu připadá 15 litrů za den. Na kanalizaci pro veřejnou spotřebu je v ČR napojeno více než 8,3 milionů obyvatel (80,6 procenta). Z vypouštěných odpadních vod do kanalizace je čištěno 94 procent. „Jde o velmi příznivá čísla. Přesto polovina inženýrských sítí v Evropě je už na pokraji své životnosti a v současnosti enormně vzrůstají náklady na jejich udržování. Právě k řešení výměny vodovodních a kanalizačních řadů ve městech přispějí Ekologické veletrhy v Brně. Komplexní rozvoj venkova patří mezi stěžejní priority mého rezortu a vodní hospodářství přitom hraje zcela zásadní roli,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Zdroj: www.bvv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist