Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jde to i bez kopání

21.05.2008  |  124× přečteno      vytisknout článek

Jde to i bez kopání

20. 5. 2008 Tiskové středisko BVV – Zásah do inženýrských sítí je obvykle provázen řadou nepříjemností, od prachu a hluku přes dlouhotrvající dopravní komplikace až po nutnost nového vybudování komunikací nebo obnovu zeleně. Že to jde i jinak, v rozhovoru vysvětlil Stanislav Drábek, předseda České společnosti pro bezvýkopové technologie.

Součástí doprovodného programu Ekologických veletrhů Brno 2008 se poprvé stala 13. konference NO-DIG o bezvýkopových technologiích. V čem je letošní ročník jiný než ty předchozí?

Důvodem, proč konferenci poprvé pořádáme v Brně, je, že by zde příští rok měla proběhnout 1. evropská konference o bezvýkopových technologiích NO-DIG 2009. Česká republika v té doba bude předsedat Evropské unii, takže předpokládáme účast všech 27 členských zemí. Letošní národní konference NO-DIG je vlastně jakousi generálkou na tu evropskou, která se také uskuteční v rámci Ekologických veletrhů Brno.

 

Objevila se v programu nějaká nová, zajímavá témata?

Nová témata se objevují každý rok. U nás nejde o rodinné domky, takže žádná stavba se neopakuje, ale každá je originál. Mění se geologické podmínky, liší se různé nástrahy a překážky v centrech měst, takže vždycky je o čem novém přednášet a i letošní příspěvky byly velmi zajímavé.

 

Referovalo se nejen o stavbách v České republice, ale také o realizacích v zahraničí.

I to je obvyklé. Většina našich realizačních firem před lety začínala jako pobočka zahraniční společnosti, ale dnes již fungují samostatně. Některé zahraniční firmy prostřednictvím českých partnerů nabízejí speciální technologie, které se u nás zatím nevyplatí pořizovat vzhledem k nízkému počtu takových zakázek. Proto se na konferenci prezentují i práce provedené v jiných zemích, aby si tuzemští investoři mohli vybrat z dalších možností.

 

Jak dalece jsou u nás bezvýkopové technologie rozšířeny ve srovnání se západní Evropou?

Před patnácti lety, kdy v zemích jako Německo, Francie a dalších došlo k velkému nárůstu bezvýkopových technologií, jsme jim mohli jen závidět. Dnes jsme sami na úrovni, na které v Německu byli někdy před těmi patnácti lety, protože tamní poptávka klesla a boom stavebních prací nastal naopak u nás. A ve směru na východ, pro země jako Ukrajina nebo Bulharsko, jsme dnes stejným vzorem, jakým byli před patnácti lety Němci pro nás. Naše firmy tam dnes získávají zajímavé zakázky.

 

Roste v České republice podíl zakázek realizovaných bezvýkopově?

Investoři si na ně už zvykli. V současnosti se snažíme masivně zvýšit informovanost starostů, protože malé obce, které začínají čistit odpadní vody, musejí k čističce přivést kanalizaci. Často mají čerstvě opravené ulice, ale o tom, že lze práce provádět i bezvýkopově, třeba vůbec nevědí. Na druhé straně myslím, že i tady už se hodně napravilo. Mnozí vedoucí stavebních úřadů nám říkají, že nevydají povolení k rozkopání ulice, aniž by posoudili, zda není lepší uplatnit bezvýkopovou technologii. I poptávka ze strany obcí roste a práci na těchto malých, regionálních zakázkách odhadujeme ještě asi na pět let. Jakmile bude infrastruktura vybudovaná, bude sloužit desítky let, ale i pak nám zůstanou zakázky na rekonstrukce starších sítí nebo drobnější věci jako přípojky. Nahrazují se levné a nekvalitní materiály používané v minulosti, vložkuje se apod., takže práce máme dost. Bohužel, většina zakázek se stále provádí klasickými výkopy, i když bezvýkopová technologie je v každém případě lepší.

 

Určitě jsou i situace, kdy bezvýkopové technologie použít nelze. Jaká jsou jejich rizika?

V blízkosti historických objektů někdy vznikají obavy z dynamických účinků, podmáčení apod. Stává se i to, že otevřený výkop podporují archeologové, kteří jsou zvědaví, co se při něm objeví. Nebo obec zadá výkop raději místní stavební firmě, která jí odvádí daně, a podpoří tím i zaměstnanost. Ne vždy se zvažuje pouze finanční a ekologický efekt.

 

Je možné udělat finanční srovnání bezvýkopové a tradiční technologie?

Záleží na každém konkrétním případu, ovšem u klasického výkopu je třeba započítat i vedlejší náklady spojené s každou výkopovou prací. Bezvýkopová technologie je v každém případě rychlejší a nezasahuje do života obce tak jako otevřený výkop – nezvyšuje se prašnost, není třeba objížděk apod. Přirovnávám to k operaci žlučníku klasicky anebo laparoskopií. Stejně jako lékaři, i my máme přístroje, které v podzemí najdou a fotograficky zaznamenají všechny poruchy. Jedna z přednášek naší konference je právě o zjišťování závad na podzemních vedeních pomocí nedestruktivních geofyzikálních metod.

 

Děkuji za rozhovor.

zdroj: www.bvv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist