Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na evropské peníze dosáhne většina měst a obcí

21.05.2008  |  127× přečteno      vytisknout článek

Na evropské peníze dosáhne většina měst a obcí

20. 5. 2008 Tiskové středisko BVV – Už měsíc a půl jsou otevřeny další dotační příležitosti pro zlepšování vodohospodářské infrastruktury. Příjem žádostí v rámci 3. výzvy Operačního programu Životního prostředí do prioritní osy 1 byl zahájen 3. března 2008. Jde o zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní. Poslední termín k odevzdání žádostí byl stanoven na 30. dubna letošního roku.

„Většina měst a obcí na dotace dosáhne. Podmínky pro přijatelnost provozních smluv při poskytování dotací na vodohospodářské projekty jsou nastavené ve prospěch vlastníků infrastruktury a konečných spotřebitelů,“ uvedl na konferenci Financování rozvoje infrastruktury vodovodů a kanalizací v rámci Ekologických veletrhů Jan Kříž, ředitel odboru fondů EU ministerstva životního prostředí. Evropská komise (EK) zhruba od roku 2004 kritizuje provozní smlouvy uzavřené se soukromými provozovateli. Jde o nevyváženost těchto smluv ve prospěch soukromých společností, ale na úkor veřejného vlastníka infrastruktury, který by měl také hájit veřejné zájmy. „Konkrétně jde o neúměrné délky provozních smluv limitující hospodářskou soutěž, o neprůhledné a neefektivní nastavování výše vodného a stočného, o neprůhledné nastavení výše nájemného, které má platit provozovatel vlastníkovi infrastruktury. Dále o nepřiměřené zisky soukromých provozovatelů jdoucí často na úkor nájemného, které pak nestačí vlastníkovi na pokrytí nákladů na budoucí obnovu infrastruktury. Samozřejmě k tomu přibývají i další aspekty,“ konstatoval Kříž.

Připomněl, že EK nepřekračuje své kompetence a pohybuje se v legislativním rámci, který se vztahuje na oblast poskytování dotačních prostředků z rozpočtů EU. Jednou ze zásad je požadavek na zajištění dlouhodobé udržitelnosti dotované infrastruktury. „EK musí mít jistotu, že například na obnovu dotované kanalizace bude v budoucnosti dostatek prostředků. V případě, že je provozovatelem někdo jiný než vlastník, je příjmem vlastníka na budoucí obnovu nájemné, které platí provozovatel. To je podstata provozních smluv u nás, tedy jádro vztahů mezi vlastníkem a provozovatelem,“ řekl Kříž.

V dotační legislativě EU je pamatováno na princip zamezení vzniku jakékoliv nepřiměřené výhody na straně firmy či subjektu, který má co do činění s dotací rozpočtu EU. Jde především o nepřiměřené zisky, o dlouhodobé smlouvy, o výběr provozovatele apod. Takovému riziku se komise chce vyhnout a odmítá jej financovat. „V našem případě řešila riziko, že by z dotací do vodárenství mohl profitovat především soukromý provozovatel,“ vysvětlil Kříž.

Podle něho s ohledem na délku provozních smluv nesplňuje v současnosti požadavky OP ŽP celkem 36 z celkového počtu 515 aglomerací. Ty musejí požadavky směrnice do konce roku 2010 naplnit. Ve finančním vyjádření těchto 36 aglomerací představuje chybějící částku ve výši 13,2 miliard korun z předpokládaného příspěvku z OP ŽP. Z těchto peněz pak deset miliard korun zahrnuje náklady na aglomeraci Praha s velmi problematickou provozní smlouvou. „Naprostá většina aglomerací však dosáhne na prostředky z OP ŽP. U těch ostatních je nutné hledat dohodu mezi provozovatelem a vlastníkem nebo hledat jiné zdroje financování. Není pochyb o tom, že alokované prostředky určené na vodohospodářské projekty v rámci prioritní osy 1 budou beze zbytku vynaloženy,“ dodal Kříž.
 
zdroj: www.bvv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist