Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podpory na ochranu životního prostředí jsou průhlednější

23.05.2008  |  126× přečteno      vytisknout článek

Podpory na ochranu životního prostředí jsou průhlednější

Tiskové středisko BVVPři realizaci opatření pro zlepšení životního prostředí v ČR je možno využít celé řady podpůrných finančních prostředků, což je v souladu s cíli státní politiky ŽP a Strategie udržitelného rozvoje ČR.

Pro tuto činnost je v současnosti připraven celý balík ekonomických nástrojů, tedy nejen přímé podpory ve formě dotací nebo půjček, ale i garance úvěrů a různé daňové nástroje.

„V porovnání s minulými roky došlo ve způsobu financování k důležitým změnám. Zejména na straně zahraničních zdrojů ubyly některé programy podpory, které byly vázány na vstup ČR do EU, nebo skončila doba jejich platnosti. Byly však nahrazeny současnými evropskými programy, které se vztahují k nové finanční perspektivě EU, tedy k období 2007 – 2013. Díky požadavku spolufinancování je nutno změny promítnout i do národních podpůrných programů. Programů je méně a jsou přehlednější, objem finančních prostředků je naproti tomu největší v historii,“ řekla Radka Pokorná z ministerstva životního prostředí na konferenci Účetnictví a reporting udržitelného rozvoje v rámci Ekologických veletrhů.

Podle ní je možné v uvedeném období pro podporu projektů ochrany životního prostředí využít OPŽP, který poskytuje podporu z prostředků fondu soudržnosti i z evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Implementační dokument je průběžně doplňován. Díky tomuto programu získala ČR přístup k prostředkům určeným na projekty podporující zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní v hodnotě 1989 milionů eur, zlepšení kvalit ovzduší a snižování emisí 634 milionů eur, udržitelné využívání zdrojů energie 673 milionů, zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží 777 milionů eur apod.

V rámci OPŽP byly do března letošního roku vyhlášeny tři výzvy. Státní fond životního prostředí jako zprostředkující subjekt přijal téměř 2000 žádostí o dotace. První rozhodnutí o jejich přidělení se uskutečnilo už v lednu a v únoru již odešly první finanční prostředky ke konečným příjemcům. Na tento rok je plánováno vyhlášení dalších výzev podle harmonogramu. Projekty budou v letech 2007 – 2010 financovány podle pravidla, že finanční závazky musí být splněny do tří let od schválení projektu. Poté se budou muset plnit do dvou let. Podíl evropských finančních prostředků činí maximálně 85 procent z celkových nákladů, na národním spolufinancování by se měly podílet jedním procentem MŽP, čtyřmi SFŽP a deseti samotní příjemci podpory.

Dalším zahraničním zdrojem podpory jsou finanční mechanismy evropského hospodářského prostoru a Norska. Alokace finančních prostředků pro ČR činí pro období 2004 – 2009 ročně 21,17 milionů eur. Výše grantu se určí případ od případu, jako minimální částka nezbytná k tomu, aby mohl být projekt realizován. Příspěvek mechanizmu EHP nebo Norska ve formě grantu nepřekročí 60 procent celkových nákladů na projekt. Důležitým článkem environmentálních investic pro obce i soukromý sektor ve formě půjček a nevratných dotací je SFŽP.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist