Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Svaz průmyslu a dopravy si buduje vazby na partnerské organizace

26.05.2008  |  126× přečteno      vytisknout článek

Svaz průmyslu a dopravy si buduje vazby na partnerské organizace

Latinskoamerický trh nabízí perspektivní obory, firmy se ale neobejdou bez podpory v zádech.

Chcete podnikat v Chile? Od nynějška má Svaz průmyslu a dopravy ČR přístup k bližším informacím o řadě tamních podniků. "V první polovině dubna byla podepsána smlouva o spolupráci mezi naším svazem a vlivnou partnerskou organizací v Chile - SOFOFA. Umožní zejména výměnu informací mezi oběma organizacemi. Podpis proběhl v rámci cesty ministra Martina Římana do Chile a Brazílie," vysvětluje důležitost dohody Petra Šeráková-Jiránková, zástupkyně ředitelky Sekce vnějších vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Oborová průmyslová federace SOFOFA (Federación gremial de la industria) zastupuje totiž 2500 chilských firem a užší spolupráce našim firmám může, díky kontaktům zmíněných organizací, pomoci v přístupu na chilský trh.

Chile patří k politicky i ekonomicky nejstabilnějším a nejrozvinutějším ekonomikám Latinské Ameriky. Její pozitivní hospodářské výsledky jsou i důsledkem liberálního ekonomického a podnikatelského prostředí, navíc korupce je zde na nízké úrovni.

Chile má dohody s řadou zemí a uskupení, s Mexikem, USA i s Čínou, je přidruženým členem Mercosur, což by mohlo být odrazovým můstkem pro společnou expanzi na třetí trhy. S Evropskou unií má podepsanou Asociační dohodu, která se nyní vztahuje i na Českou republiku. Výhodou pro české firmy je to, že drtivá většina výrobků původem z členských států unie - plných 91 procent - je osvobozena od dovozní daně.

Ostatně zájem o chilský trh projevila téměř dvacítka českých firem, která provázela ministra Martina Římana. Podnikatelskou misi zorganizoval právě Svaz průmyslu a dopravy ČR.

"Šlo o významné společnosti z oboru leteckého průmyslu, strojírenství a energetiky, informačních technologií, stavebnictví a konzultantských služeb. Během mise některé zúčastněné firmy mohly prožít slavnostní okamžiky završení svého úsilí, v Chile ministr inauguroval první českou investici v zemi, kterou realizuje společnost Rudolf Jelínek ve městě Quillón," poznamenává Petra Šeráková-Jiránková.


Z hlediska perspektiv obchodních a investičních příležitostí považuje Svaz za zemi s největším potenciálem Brazílii. "Energetika, ochrana životního prostředí, včetně čističek odpadních vod, spalovny, technologie pro potravinářský a chemický průmysl. To jsou některé z mnoha oborů, kde by se mohly tuzemské firmy uplatnit," říká Petra Šeráková-Jiránková.

Dobré příklady tu již jsou. "V Sao Paulu během podnikatelského semináře v Průmyslové federaci - FIESP státu Sao Paulo, který se uskutečnil v rámci uvedené mise, proběhl slavnostní podpis smlouvy o spolupráci mezi českou společností SEKO edm Brasil a Siemens Power Generation Brazil," uvádí zástupkyně Svazu.

Brazílie je země s obrovským a stabilním trhem, nicméně je zemí kontrastů - existují zde oblasti, kde průmyslový rozvoj, moderní zemědělská výroba, vysoká úroveň služeb a související životní úroveň obyvatelstva připomínají vyspělé země západní Evropy. Některé chudé regiony na severu a severovýchodě země naopak nemají žádnou nebo jen minimální infrastrukturu a hlavní obživou jsou primitivní formy zemědělství. Přes 35 procent hrubého domácího produktu Brazílie je vytvářeno v Sao Paulu, i proto bylo těžištěm mise Čechů a podnikatelského fóra toto ekonomické centrum země.

Tuzemští podnikatelé mohou počítat i s dalšími aktivitami Svazu směrem k americkému kontinentu. Na druhou polovinu září připravuje seminář, jehož se zúčastní významná podnikatelská delegace z Argentiny. Zástupci firem z Dominikánské republiky přijedou letos v listopadu.

Perspektivní obory v zemích Latinské Ameriky

- energetika (dodávky turbín, generátorů a čerpadel, vodní elektrárny, v budoucnu i jaderná energetika)

- dopravní infrastruktura, silniční doprava včetně městské dopravy (autobusy, trolejbusy)

- ekologické technologie (čističky odpadních vod, úpravny pitné vody, skládky, spalovny pevných odpadů - aktuální v návaznosti na přijetí nového zákona o odpadech a emisích v Chile v září 2006)

- letecká technika včetně zařízení letišť, letadla

- důlní a těžební průmysl

- potravinářský průmysl (technologie pro mlékárenství, mlýny, konzervárenství, výroba krmných směsí pro chov ryb)

- dodávky pro sektor ozbrojených sil

- spolupráce v oblasti zasilatelství, lázeňství

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist