Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dotační nástroje a zelené programy

19.06.2008  |  127× přečteno      vytisknout článek

Dotační nástroje a zelené programy

Podíváme-li se dnes na vrcholné priority institucí EU i dalších nadnárodních uskupení, málokdy mezi nimi chybí téma životního prostředí a v jeho rámci i klimatických změn. A jak je to se vztahem zelených témat k dostupným dotačním nástrojům z fondů EU, viděno ne z národního, ale celoevropského pohledu?

Klimatické změny představují ucelený systém problémů dotýkající se řady oblastí životního prostředí (vzduch, voda, půda, biodiverzita) i souvisejících sektorů (doprava, průmysl, zemědělství i stavebnictví); všemi přitom horizontálně prolíná další - energetika.

Evropská strategie pro trvale udržitelný rozvoj z roku 2006 také právě energetiku a klimatické změny zařazuje mezi klíčové výzvy rozvoje EU, jež by současně měly být i inspirací pro obsah projektů podporovaných z unijních fondů. V období 2000-2006 představovaly výdaje na udržitelné a obnovitelné energie přibližně 1 % celkového objemu SF; v současném období již jde o přibližně pětinásobek.

Projekty zaměřené na otázky spojené s klimatickými změnami přitom mají jak charakter řešení stávajících, již viditelných problémů, tak čím dál častěji i charakter preventivních opatření, která mají zabránit případným budoucím destruktivním dopadům klimatických změn. Tyto typy projektů jsou tak mimořádně náročné na regionální a územní plánování.

Je proto dobré, že zásadní dokumenty EU - Strategické obecné zásady Společenství, národní strategické referenční rámce i operační programy stejně jako iniciativa Regiony pro hospodářskou změnu a nařízení SF a Fondu soudržnosti - otevírají pro řešení projektů tohoto druhu nebývalý prostor.

Za zmínku stojí i činnost platformy GRDP, která vznikla v roce 2004 a je zaměřena na ekologické regionální rozvojové programy. Z množství realizovaných projektů lze uvést například jeden z waleského Dyfi Halley, jehož prostřednictvím vyřešili místní obyvatelé vlastními silami, ale zcela v souladu s výše uvedenými dokumenty EU, využívání obnovitelné energie (hydroelektrárna, větrná elektrárna). V rakouském projektu Energievision Murau se zase zaměřili na výrobu biomasy a využití sluneční energie i zelené elektřiny a na zvýšení úspor a energetické účinnosti. Výroba zelené elektřiny zde dosáhla 120 % regionální potřeby, což umožnilo její prodej dalším krajům, čímž se zvýšil objem prostředků využitelných ve prospěch veřejných investic v mateřském regionu.

Tisíce již realizovaných úspěšných projektů tohoto druhu i dlouhá řada těch teprve chystaných, které lze uskutečnit v rámci všech tří klíčových cílů kohezní politiky na léta 2007-2013 (včetně územní spolupráce), vytváří rozsáhlý obsahový i finanční rámec. Věřme, že se v něm v následujících letech neztratí ani regiony ČR.

AUTOR: Petr Zahradník

EU Office České spořitelny

zdroj: Dotace


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist