Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Začátkem července odjede již podruhé expedice vědců z Jihočeské univerzity zkoumat biologickou a klimatickou diverzitu Arktidy

29.06.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

Výzkum je součástí velkého mezinárodního arktického projektu Biologická a klimatická diverzita Arktidy.

Vědci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Botanického ústavu AV ČR v.v.i. a Masarykovy univerzity  zahájí na přelomu června a července na Špicberkách výzkumnou expedici. Povede ji  algolog doc. Ing. Josef Elster, CSc., působící na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a v Botanickém ústavu AV ČR v.v.i., v Třeboni.

 

Výzkum je součástí velkého mezinárodního arktického projektu Biologická a klimatická diverzita Arktidy. Koordinuje jej Norský polární institut a probíhá ve všech oblastech Arktidy od Aljašky po Sibiř. Výsledkem čtyřletého projektu by měla být komplexní databáze poznatků o klimatu a biologické diverzitě Arktidy a jejích proměnách.

 

Jihočeští vědci byli přizváni k vědecké práci a ke zřízení výzkumné stanice v centrální části Svalbardu (Špicberky) od Norského polárního institutu na základě výsledků a zkušeností z předchozí vědecké spolupráce na projektech v Antarktidě a Arktidě.             

 

Projekt vede a garantuje Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, konkrétně Přírodovědecká fakulta. Dále byl ke spolupráci přizván Botanický ústav AV ČR v.v.i. v Třeboni a Masarykova univerzita v Brně. Této expedice se zúčastní celkem 12 vědců z těchto spolupracujících institucí.

Na Špicberky se vypraví ve dvou skupinách: první sedmičlenná skupina odjede 4. července. Kromě výzkumných pracovníků bude ve skupině i technik, který bude pomáhat se zprovozněním stanice a  zodiaku. V polovině července odjede skupina zoologů a zbývající botanici. Expedice by měla být zakončena 15. srpna t.r..

 

Hlavním úkolem expedice bude pokrýt rozsah vědecké práce, která byla původně naplánována na loňský i letošní rok, tedy vytvořit vegetační mapu lokality, která se bude skládat z dat získaných při terénních výzkumech botaniků specializovaných na vyšší rostliny, mechorosty a lišejníky a na řasy. Vědci ze zoologické sekce se zaměří na zmapování rybí fauny a jejích parazitů v blízkém zálivu Petunia. Klimatolog a lichenolog z Masarykovy univerzity budou vybírat vhodné lokality pro umístění terénních klimatologických stanic, z nichž se budou získávat důležitá data pro dlouhodobý výzkum vývoje vegetace.  

 

Čtyřletý projekt je financován MŠMT.

 

Chronologický vývoj:

 

V roce 2006 byla na Svalbardu  zmapována (doc. Ditrich a Ing. Suchánek) řada lokalit v Isfjordu (centrální část Svalbardu), z nichž se později vybrala nejvhodnější lokalita pro založení stanice: nachází se na severu centrálního zálivu Isfjord.

Na základě výběru lokality a pozvání Norského polárního institutu byl podán grant na MŠMT ČR.  

 

Důvody výběru lokality na severu centrálního zálivu Isfjord:

1/  Ekonomické hledisko: jde o lokalitu, do které se lze dopravit během dvou dnů, z České republiky trvá cesta letecky na Svalbard i s přestupy přibližně jeden den, lodí z hlavního města Svalbardu Longyearbyen trvá plavba další přibližně tři hodiny.

 

2/  Specifičnost centrální části Svalbardu - jsou zde dva různorodé klimatické regiony – západní část Svalbardu má oceánický charakter, je  humidní a pokryvnost ledovců je minimální, východní část je naopak aridní a  silně zaledněná; vybraná lokalita se nachází na rozhraní těchto dvou klimatických oblastí.

 

3/  Existence bývalého ruského hornického města (Pyramiden) zhruba 5 km od vybrané lokality: po dobu padesáti let zde pracovalo přibližně 2-3 tisíce horníků, migrace mezi kontinentem a hornickým městečkem byla rozsáhlá. Je zde velké množství spór a organismů, které byly horníky přeneseny z pevniny. Tato tzv. synantropní vegetace, která se stěhuje působením člověka z jižních do severnějších oblastí, je z hlediska vědy velmi zajímavá.

 

Toto jsou hlavní důvody, proč  byla daná lokalita zvolena za nejvhodnější pro dlouhodobé studium expertů z Jihočeské univerzity i z dalších institucí.

 

Jak proběhla první sezóna v roce 2007?

 

Doc. Ing. Josef Elster, CSc.:

„Složení týmu v první sezóně (2007) odpovídalo hlavnímu úkolu – dopravit stanici, která se skládá ze dvou kontejnerů, na lokalitu. Hlavním členem byl Ing. Suchánek ( stavební inženýr), který organizuje technickou část projektu. Připravil a nechal dopravit dva kontejnery, které tvoří prozatímní základnu. Druhým členem týmu byla doc. RNDr. Jitka Klimešová, CSc., z Botanického ústavu AV ČR, v.v.i., se kterou spolupracujeme při výzkumu vegetace. Dále se zúčastnil Vladimír Smetana – jihočeský podnikatel a jachtař, který nám pomáhal se provozem zodiaku. Přítomnost člověka zkušeného v obsluze lodí je bezpodmínečně nutná z hlediska bezpečnosti.. Součástí týmu byl i pan Dvořáček, zaměstnanec firmy, která se zabývá natáčením dokumentárních filmů. Ve spolupráci s touto firmou připravujeme dokumentární filmy o antarktické i arktické přírodě. V neposlední řadě jsou našimi dlouhodobými kolegy vědci z Masarykovy univerzity, v tomto případě s námi byl Mgr. Kamil Láska, Ph.D., který připravoval zřízení meteorologické stanice.“

 

Mgr. Hana Bumbová,  tisk. mluvčí  Jihočeské univerzity

Text připraven ve spolupráci s doc. Josefem Elsterem


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist