Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zkušenosti s pasivními domy ze semináře Centra pasivního domu

22.07.2008  |  153× přečteno      vytisknout článek

V rámci semináře si bylo možné osobně prohlédnout novou pasivní výstavbu v Židlochovicích.

Na posledním brněnském semináři na téma pasivní domy pořádaném Centrem pasivního domu vystoupili kromě odborníků i uživatelé pasivní výstavby se svými zkušenostmi s bydlením v tomto typu domů. V rámci semináře si bylo možné osobně prohlédnout novou pasivní výstavbu v Židlochovicích.

Uživatelé oceňují na pasivních domech kromě malých účtů za energii i tepelný komfort, je zde jedno, zda je postel u vnitřní stěny nebo pod oknem a vnitřní prostředí je čisté díky filtrům ve vzduchotechnice. Bydlení v pasivním domě má ale i svá specifika, je nutné si někdy uvědomit, že dům hospodaří především s teplem z tepelných zisků nikoli z výkonných vytápěcích systémů. Například po delším otevření vnějších dveří v zimě trvá déle, než se interiér ohřeje. Nedoporučuje se používat střešní okna, nebo velká okna situovaná na západ, která v létě mohou snadno způsobit přehřátí místností. Projektanti musí počítat s tím, že dům musí dosáhnout vysoké těsnosti, takže je třeba se vyvarovat složitým, těžce utěsnitelným detailům jako např. krokvím u sedlových střech.

 

V Židlochovicích je již od roku 2006 postaven a obýván blok 6-ti řadových domů (viz předchozí obrázek) o cca 105m2 a letos dokončený podobný blok 8-mi dalších řadových domů o 120 m2 (viz všechny další obrázky). Nový blok se od staršího liší kromě velikosti i zdrojem tepla, je použit solární systém a elektroohřev 1900W namísto malých tepelných čerpadel o výkonu 2,5 kW ve starším bloku. Ta se vlivem malé potřeby energie pasivního domu ukázala značně nenávratná. Oba bloky mají masivní konstrukci vyzděnou z tvárnic Ytong, střecha je u staršího bloku z panelů Ytong a u novějšího z keramických vložek (Ytong zrovna nedodával požadovaný rozměr). Střecha z keramických vložek u nového bloku zapříčinila horší vzduchotěsnost oproti střeše z panelů Ytong, ačkoli oba bloky prováděla stejná firma stejně pečlivě.

 

Na jihozápadní straně nového bloku jsou situovány obývací pokoje v přízemí a dvě ložnice v patře. Na severovýchodě je vstup, kuchyně, schodiště a v patře je další pokoj a koupelna. Uprostřed jsou situovány technická místnost a šatna.

 

Velikost prosklených ploch je poměrně velká, ale díky žaluziím byla i ve slunném dni v odpoledních hodinách příjemná teplota. Významnější než sluneční zisky se ukázaly zisky od většího počtu návštěvníků v místnosti. 15 lidí, každý o výkonu asi 130 W během půl hodiny znatelně zvýšili teplotu, protože celkem vydávali okolo 2 kW, což je tepelná ztráta celého domu při vnější teplotě -10°C. Obvodové zdivo je Ytong 250 mm, tepelná izolace 300mm polystyrenu, v nejslabším místě fasády u okenních žaluzií je 140 mm PUR se součinitelem tepelné vodivosti λ = 0,24 W/m.K. V interiéru je sádrová omítka, podlahy dřevěné. Pod podlahou je 250 mm polystyrenu, pod ním písek.

 

Okna jsou dřevěná s trojsklem 4 16 4 16 4 mm plněné argonem se součinitelem prostupu tepla zasklením Ug =0,5 W/m2K, s rámem je celkové Uw = 0,72 W/m2K, lišty vyplněné polyuretanem. Zajímavé je, že okna se v zimě někdy rosí, ale z vnější strany. V koupelně a v technické místnosti, kde je sprcha, jsou jediná otopná tělesa, která zajišťují dostatečnou teplotu po celý rok a slouží k sušení ručníků.

 

V technické místnosti je rekuperační jednotka PAUL, která má pro zimní období jiný výměník než pro teplejší měsíce. Zimní výměník předává přiváděnému vnějšímu vzduchu kromě tepla i vlhkost, čímž je odstraněno nežádoucí přesušování interiéru v zimním období. Přiváděný vzduch je předehříván v zemním registru z potrubí Rehau s antibakteriální vrstvou. Náklady na energii jsou pouze náklady za elektřinu, uživatelé platí za rok dvě zálohy 1500Kč a část platby se jim vrací. V technické místnosti je i akumulace tepla ze solárních kolektorů s el. dohřevem pro přípravu teplé vody a topné vody do otopných žebříků. Zajímavě jsou řešené podkrovní místnosti s užitným prostorem pod hřebenem střechy nad chodbou. Díky masivní konstrukci střechy s 350 mm izolace jsou pod střechou stejné tepelně-akumulační podmínky jako v přízemí.

 

Rozvody vzduchotechniky jsou v přízemí ve stropě, v obývacím pokoji je přívod a v kuchyni odvod. V podkroví jsou vyústky ve stěnách u podlahy. Podle uživatelů jsou ložnice v zimě větrány pouze pomocí vzduchotechniky, zbytek roku většina uživatelů spí při otevřeném okně jako v běžných domech. Vzduchotechnika je vhodná pro alergiky, protože přiváděný vzduch je filtrován, tudíž bez pylů. Trochu je nevýhodné, že vzduchotechnika neumí zajistit v ložnicích nižší teplotu než ve zbytku domu, řešením jsou tenké přikrývky.

Zdroj: Centrum pasivního domu - www.pasivnidomy.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist