Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Klaus a Al Gore se potkali v Brně

08.08.2008  |  128× přečteno      vytisknout článek

Projekt spojil dohromady studenty ze dvou fakult Masarykovy univerzity – Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií

Dita Tesařová

 

Nelekejte se, neunikla vám žádná kontroverzní aktivita prezidenta ČR. Ani americký nositel Nobelovy ceny míru nenavštívil v naprostém utajení moravskou metropoli.  Název tohoto článku jen využívá oba nositele velmi vyhraněných názorů k obraznému pojmenování dvou principů, které se potkaly v jednom zajímavém projektu. O jaký projekt se jedná a co je na něm tak zajímavého, že si zaslouží tento  senzační titulek?

 

Václav Klaus a Al Gore reprezentují v dnešním světě dva pohledy na svět a společnost, které jsou až příliš často prezentovány jako nesmiřitelné protiklady. První, ekonomický pohled bývá prezentován jako pohled čísel, zisku, návratnosti investic, všemocného trhu a ničím neomezené svobody člověka při nakládání se zdroji pro uspokojení jeho potřeb. Druhý, environmentální pohled vnímá člověka i společnost jako součást přírody, připomíná myšlenku udržitelnosti lidské činnosti a vyzývá k ohledu na kvalitu života dalších generací i za cenu větších investic a jejich menší návratnosti.

 

Vzdělávací projekt Ekoinkubátor neboli Inkubátor environmentálních podnikatelských záměrů tuto zdánlivou nesmiřitelnost nabourává. Masarykova univerzita a Nadace Partnerství se jeho prostřednictvím rozhodly ukázat, že ekonomické a ekologické uvažování mohou jít ruku v ruce. Environmentálně šetrné řešení či technologie mohou být využity jako konkurenční výhoda a marketingové strategie a podnikatelé přitom nemusí rezignovat na zisk a návratnost investic.

 

Projekt spojil dohromady studenty ze dvou fakult Masarykovy univerzity – Ekonomicko-správní fakulty a Fakulty sociálních studií, reprezentanty dvou různých pohledů na svět. Potřebnost kombinovat aby přístupy zdůrazňuje i jeden z hlavních iniciátorů projektu Bohuslav Binka. „Říkali jsme si, že by bylo dobré, aby studenti ekonomie měli ve studijním programu nějaké předměty, které by zpochybnily jednorozměrný a poměrně sebejistý pohled neokonzervativní ekonomie, se kterým se na škole setkávají. A zároveň jsme měli pocit, že studenti environmentalistiky jsou v mnoha ekonomických otázkách hrozně naivní. Nabízí se tedy, aby se během společné výuky studenti navzájem obohatili o pohled té druhé strany,“ vysvětluje Binka hlavní myšlenku projektu.

 

Studenti ekonomie se mohli během tří měsíců věnovat základům environmentalistiky, jejich kolegové z Fakulty sociálních studií byli seznámeni se základními ekonomickými otázkami. Všichni dohromady pak získali informace týkající se rozjezdu vlastního podnikání a přípravy vlastního podnikatelského záměru s environmentální tematikou.

 

Tvorba environmentálních podnikatelských záměrů byla skutečným vyvrcholením třísemestrálního snažení studentů i pedagogů. Nejen proto, že byla pojata jako soutěž o nejlépe zpracovaný podnikatelský záměr, ale také díky finanční odměně, která studentům umožní uvést záměr do praxe či postoupit dále v jeho přípravě. A na jaké novinky v environmentálním podnikání v Brně se můžeme těšit? Mezi nejlépe hodnocené projekty patřil car-sharingový systém pro Brno, biofast-food či využití technologických novinek v energetice a automobilové dopravě. Podrobnosti jednotlivých záměrů neprozradíme, abychom autory nepřipravili o příležitost záměry realizovat. Dodáme snad je tolik, že oceněné projekty získaly celkem padesát tisíc a ceny jim byly předány v červenci roku 2008.

 

Ekoinkubátor je příkladem vzdělávacího programu budoucnosti, který bude kombinací teorie a praxe a zároveň studentům umožní vzdělání ve více oborech. Vedle teoretického základu umožnil studentům setkat se s lidmi z praxe a navštívit místa, kde environmentální funguje a prosperuje. „Na jiných univerzitách u nás podobný studijní program neexistuje, alespoň o tom nevíme. Ve světě se k tomuto směru výuky školy postupně přiklánějí,“ říká Binka.

 

Díky exkurzím do fungujících podniků, které organizovala Nadace Partnerství, se studenti mohli seznámit s tím, jak vypadá ekologické uvažování v praxi. Jednou z firem, kterou studenti navštívili, byla firma Barum Continental Otrokovice, největší evropský výrobce pneumatik. V roce 2005 přijala firma směrnice o ochraně životního prostředí, ochraně zdraví a ochraně společnosti a studenti mohli posoudit, jak tato směrnice funguje v praxi velké firmy. „Podniky, které studenti navštíví, jsme vybírali tak, aby se seznámili jak s fungováním menších ekologicky zaměřených firem, tak s fungováním velkých kolosů, které na ekologii myslí,“ popisuje Martin Nawrath z Nadace Partnerství.

 

Projekt byl podpořen z fondů Evropské unie. Vzhledem k tomu, že se nyní nabízejí další možnosti získání prostředků na vzdělávání, chystají organizátoři podobně zaměřený projekt, který umožní dalším studentům získat cenné informace i zkušenosti.

 

Další informace:

inkubator.fss.muni.cz

 

Kontakty:        

Mgr. Bohuslav Binka, Ph.D., Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity

tel.: 549 49 3270, e-mail: binka@fss.muni.cz

 

Martin Nawrath, Nadace Partnerství

tel.: 515 903 134, e-mail: martin.nawrath@nap.cz

 

Seznam exkurzí, které studenti absolvovali:

 

Centrum Veronica Hostětín (moštárna)

OTR (recyklace, odpady, kompostárna)

Zdeněk Ševčík (bioovocnář)

Barum Otrokovice

Větrná elektrárna

Cementárna Mokrá-Horákov

Energy Park (Rakousko)

Sběrný dvůr (Rakousko)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist