Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Bursík chce bič na vodárny, které předražují vodu

13.08.2008  |  zdroj: Aktuálně.cz  |  136× přečteno      vytisknout článek

Bursík chce bič na vodárny, které předražují vodu

Praha - Ministerstvo životního prostředí navrhuje nová pravidla, kterými by se řídil výpočet vodného a stočného. Chce tak držet na uzdě provozovatele vodárenských sítí při sestavování cen.

Takzvaný finanční model však má být nejen bičem na společnosti předražující vodu. Podle ministerstva je to také Evropou vynucená podmínka na čerpání peněz ze strukturálních fondů.

Asociace krajů se však ostře postavila proti. Podle ní Evropská unie žádnou takovou podmínku Česku neuložila a zavedení finančního modelu se negativně odrazí v peněženkách spotřebitelů.

A důvody jeho zavedení vidí jinde.

"Domnívám se, že tak jen ministerstvo životního prostředí vytváří umělé překážky, aby zakrylo, že na dofinancování vodohospodářských staveb nejsou peníze, a vytváří si tak alibi," uvedl expert Asociace krajů na vodárenství hejtman Libereckého kraje Petr Skokan, který je současně předsedo představenstva Severočeské vodárenské společnosti.
Čistička odpadních vod v Čerčanech

Zásadní komplikace vidí i v tom, že v republice je jen malá skupinka lidí, kteří finančnímu modelu rozumí, ale používat jej budou stovky žadatelů.

"Kdyby se skutečně musely vodárenské společnosti řídit finančním modelem, u mnohých by došlo ke zdražení vodného a stočného řádově o desítky procent," zdůraznil Skokan

Nově by totiž musely zpětně započítat do ceny vody i hodnotu celé své infrastruktury. Pokud tedy do ní nedávno investovaly, odrazí se to ve vyšším nárůstu ceny vodného a stočného, než kdyby nedělaly nic.

Pro ministerstvo životního prostředí je takzvaný finanční model jedinou možností, jak zprůhlednit cenovou politiku ve vodárenství a předejít spekulacím o nedovolené veřejné podpoře ze strany evropské komise.

"Evropská komise nám dala podmínku, abychom zajistili přiměřenost zisků vodárenských společností. Tento nástroj ji splňuje," brání návrh Bursíkova ministerstva jeho odborník na evropské fondy Jan Kříž.

"Chybí zde silný regulační úřad, který je běžný v ostatních síťových odvětvích. Finanční model by naopak měl ceny vodného a stočného snížit," líčí jeho přednosti.
Čistička odpadních vod v Říčanech

Proč vzbuzuje návrh zeleného ministerstva u krajů, obcí a vodárenského odvětví takový odpor, si nedovede vysvětlit. "Jako by se přísnější regulace bály," konstatoval Kříž.

Experti vodárenských společností to ale vidí jinak. "Podle našich výpočtů by se cena vodného a stočného zvýšila náhle o čtyřicet procent. Je zřejmé, že voda v budoucnu zdraží, zde vidím jako problematické, že k tomu dojde naráz," obává se generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

V současné době činí v Praze vodné 26 korun a stočné 22,5 korun. Pokud by ministerstvo životního prostředí se svým návrhem uspělo, obyvatelé hlavního města by si připlatili 40 korun.

A zdražování by podle libereckého hejtmana Skokana postihlo i zákazníky Severočeské vodárenské společnosti, pod kterou spadá celý Ústecký a dvě třetiny Libereckého kraje. Vodárenské společnosti musí splnit přísné normy dané evropskou směrnicí do roku 2010. Kraje spočítaly, že na dostavbu potřebné infrastruktury chybí desítky miliard.

Ministerstvo životního prostředí ale hovoří jen o 1,2 miliardy. A podmiňuje to zavedením právě finančního modelu a vypovězením dlouhodobých smluv. Jinak i podle jejich výpočtů nedostatek financí byl několikanásobně větší.


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Regulace cen je nezbytně nutná!!! Nejen u vody!
S tím střetem zájmů bych to neviděl tak horce. Pan hejtman je předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti, což je společnost vlastnického typu tzn., že vlastní (či spravuje) vodohospodářský majetek. Společnost tohoto typu má za hlavní cíl správu majetku a zajištění zájmů odběratelů vody, nikoliv dosažení mohutných zisků :) . Jelikož vodohospodářský majetek je do těchto společností vkládán obvykle obcemi, pak přítomnost pana hejtmana jako voleného zástupce lidu je zde logická. Provozování a také fakturaci vodného a stočného pak zajišťuje tzv. provozní společnost - v tomto případě Severočeské vodovody a kanalizace, patřící do skupiny Veolia.
Regulace ceny vodného a stočného je žádoucí, otázkou zůstává jestli pomocí připravovaného finančního modelu MŽP.
vloženo: 14.08.2008 21:03     vložil: Tomas Reagovat 
Regulace cen je nezbytně nutná!!! Nejen u vody!
K obsahu článku: 1) jak je možné, že hejtman (osoba veřejně činná, která má hájit veřejné zájmy, zájmy státu) je zároveň předsedou vodárenské společnosti??? (není to náhodou ukázkový střet zájmů?), 2) není pravdou, že by jakýkoli regulační úřad v ČR reguloval ceny (v jakémkoli odvětví! - tj- teplárenství, elektřina, voda apod.), neboť pravdou je, že společnosti v těchto odvětvích si ceny nastavují, jaké samy chtějí (tj. abnormálně vysoké, aby měly patřičný zisk do kapsy!), 3) jsem pro regulaci alespoň co se týče vody, neboť např. VEOLIA je nadnárodní společností s mohutnými zisky, tak ať si také laskavě zafinancuje restrukturalizaci své sítě pro požadavky EU ze svých ohromných zisků sama, a dala bych klidně i do zákona, jaké max. ceny pro veřejnost by musela mít!!! 4) v opačném případě hrozí, že tyto zahraniční společnosti si budou časem diktovat více a více - jak vyšší ceny dle svých zisků, tak i výše dotací z EU, přitom jejich zisky jsou abnormálně vysoké!!! 4) stát, resp. MŽP udělalo v případě dotací EU maximum, zbytek je problém vodohopodářských společností, že lpějí na svých ziscích a odmítají změnit délky svých smluvních vztahů kvůli své chamtivosti, je to od všech takových VH společností neskutečně sprosté, neboť pak na ně musí platit nevinná veřejnost!!! 5) bylo velkou chybou kdysi předat vedení všech VH společností do soukromých rukou, nyní jsme se dočkali "následků" v podobě jejich tvrdé diktatury, mafiánských praktik s cenami, vydírání státu, buzerace lidí a neúměrného zvyšování cen pro obyčejné lidi!!!
vloženo: 13.08.2008 09:47     vložil:  Kateřina Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist