Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Stanování pod pěti hvězdičkami

23.08.2008  |  zdroj: Víkend  |  134× přečteno      vytisknout článek

Jak tedy v dnešní době strávit výjimečné prázdniny? Jeďte stanovat!

Od doby, co dubajský hotel Burj al Arab svými sedmi hvězdičkami nastavil novou hranici okázalosti a pohodlí, nejsou už špičkové pětihvězdičkové hotely dostatečně luxusní pro dovolenou hodnou 21. století. Jak tedy v dnešní době strávit výjimečné prázdniny? Jeďte stanovat!

AUTOR: Michala KOMRSKOVÁ

Nemluvíme o "áčku" na Lipně s nafukovacími matracemi, nebudeme vás nutit vařit na ohni ani vás neposadíme do kajaku. V našich "stanech" jsou postele dřevěné a vyrobené na míru, večeře se servírují o několika chodech a dovolenkovou aktivitou se rozumí například thajská masáž pod palmami. Vítejte ve světě glampingu, tedy "glamorous campingu".

Ten, kdo si v čase pionýrských táborů přivezl z domova polštář, byl okamžitě označen za "masňáka" a prakticky vyčleněn z kolektivu. Kouzlo stanování spočívalo kromě povinného nepohodlí hlavně v boji s komáry, polévce z aluminiového ešusu a špekáčcích opékaných na ohni. Nic z toho při glampingu nehrozí: jde o pětihvězdičkový hotel přestěhovaný mezi plátěné stěny. Ten opravdový zážitek z pobytu v přírodě si užijete stejně a neslevíte přitom ze svého pohodlí: vždyť pokud vás ve svém "stanu" ubytuje například hotelový řetězec Four Seasons, asi se nedá očekávat, že by vám servírovali bramboru připravenou k vhození do žhavého popela a nechali vás umývat v potoce.

Služby v pětihvězdičkových stanech jsou srovnatelné s jakýmkoliv hotelem této kategorie, jen se musíte smířit s tím, že podobný zážitek nelze před kamarády s ocasem mrtvého bobra za kloboukem v posázavské osadě nazývat stanováním: nejdřív vás označí za rozmazlence a pak utlučou kytarami.

Glamping se zrodil nedávno ve Velké Británii, rychle se rozšířil do celého světa a dnes najdete luxusní kempy na všech kontinentech. Prostorné stany jsou nejčastěji zařízeny v koloniálním stylu, výjimku tvoří například australský Wilson Island, kde i v plátěných příbytcích spoléhají na design a interiér ponechali minimalisticky zařízený. Všechny stany mají bez výjimky dokonale zařízenou koupelnu a toalety: vždyť jaká je to krása, když si v namibijském pouštním kempu můžete dát horkou lázeň ve vaně zapuštěné do terasy z týkového dřeva, a to pod širým nebem! Ale pohodlí a bezproblémová romantika nejsou zadarmo: glampingový zážitek na jednu noc třeba v kempu Mowani v Namibii stojí 4410 namibijských dolarů, což je zhruba devět tisíc korun.

Luxusní stanování je v zásadě opravdu trochu postavené na hlavu, ale na druhou stranu tak výstřední. Vybrali jsme pro vás šestici nejzajímavějších kempů, kde si můžete podle všech pravidel glampingu pořádně "zastanovat"!

MEZITITULEK: Four Seasons Tented Camp Golden Triangle, Thajsko

Patnáct stanů v exotické bambusové džungli v trojúhelníku na pomezí Thajska, Laosu a Barmy zachovává veškeré standardy mateřské hotelové sítě. Do kempu, ve kterém budete bydlet společně se slony, se dostanete výhradně lodí.

Stany, rozmístěné v dostatečné vzdálenosti zaručující soukromí ve stráni s výhledem na řeku, jsou vybaveny dřevěným čalouněným nábytkem, širokými postelemi a ručně tkanými thajskými koberci. Až se vykoupete v ručně kované měděné vaně, volně se přesuňte na terasu před stanem, kde si užijete pravou thajskou masáž či různé kosmetické a lázeňské procedury. Ty jsou poskytovány i v samostatném lázeňském centru; jistě stojí za připomenutí, že při všech wellness procedurách jsou používány byliny a oleje z místních zdrojů. Kromě lázeňského centra je hostům k dispozici i pavilon jógy.

Procházku "pravou bambusovou džunglí", ve které kemp leží, ovšem můžete absolvovat i v lodičkách na jehlovém podpatku: obdivovat se smí pouze z upravených dřevěných chodníčků. Ale dobrodružnější povahy se mohou vydat i dál, a to na slonech - pochopitelně pod dohledem osobního průvodce. Po dni plném zážitků povečeříte společně s ostatním "trampy" v restaurantu Nong Yao. Pokud toužíte po soukromí, můžete si jej vychutnat na terase u stanu - krmi o několika chodech naservíruje váš vlastní číšník.

Kolik to stojí:

Třídenní balíček pro dvě osoby s ubytováním, plnou penzí, vybranou masáží, safari programem a dopravou z letiště stojí v závislosti na termínu v přepočtu od 31 000 korun.

Jak se tam dostat:

Na letiště Chiang Rai letí letadlo přímo z thajského hlavního města Bangkoku (75 minut), odtud je to do kempu přibližně 100 kilometrů.

MEZITITULEK: Mountain Camp Mowani, Damaraland, Namibie

Kemp Mowani v horách v oblasti Damaraland (pojmenované po původních obyvatelích, kterým se říkalo Damara) nabízí dvanáct stanů. Luxusně zařízené a vybavené příbytky postavené pod skalnatými útesy zdobí doplňky v jihoafrickém stylu. Výhled z dřevěných teras do divoké hornaté namibijské pouště nabízí neuvěřitelnou podívanou, dojem pohádky doplňuje i dokonalý servis: ke každému ze stanů patří komorník, který se věnuje pouze svým dvěma hostům. V hlavní ložnici naleznete satelitní televizi a špičkové hudební přehrávače - i když sebelepší obraz a zvuk zdaleka nepředčí podívanou, kterou nabízí sama krajina.

Jeden z pokojů slouží jako restaurant pro dva a díky mobilní stěně si jídlo užijete přímo pod hvězdami. Další libůstkou je druhá koupelna (první je samozřejmě přímo v interiéru stanu a splňuje všechna pětihvězdičková očekávání): stojí venku pod širým nebem.

V Namibii, konkrétně v twyfelfonteinském údolí Aba Huab, najdete jednu z nejrozsáhlejších afrických galerií maleb na skále. Většina z nich je starších než 6000 let a patří do fondu namibijského kulturního dědictví. Pro prohlídku údolí Aba Huab si najměte místního průvodce, který vás údolím s několika tisíci malbami provede. Další možností je najmout si průvodce s automobilem a projet pouští, v níž se poměrně snadno dají potkat i pouštní sloni. Pokud se hodláte pouštět do náročnějších sportovních aktivit, vyrazte si pěšky (opět ale s průvodcem) na některou z hor. V případě, že se raději věnujete skutečnému odpočinku, povalujte se v areálu kempu Mowani u bazénů, které jsou vsazeny přímo do skal, a nechte se laskat africkým sluncem.

Kolik to stojí:

Za osobu a noc ve stanu s full servisem zaplatíte v přepočtu od 4800 do 8500 korun, počet dní není omezen.

Jak se tam dostat:

Let z jihoafrického Johannesburgu do namibijského Windhoeku trvá hodinu a půl, přibližně 250 kilometrů dlouhá je cesta z letiště do Damaralandu. Dopravu z letiště do kempu zajistí po dohodě recepce.

MEZITITULEK: Royal Zambezi Lodge, Classic Suites, Zambezi

Zambezi je pro všechny cestovatele především synonymem Davida Livingstona a Viktoriiných vodopádů. Pouhé tři kilometry od ústí řeky Zambezi, na které se vodopády nacházejí, a na pomezí zam-

bijského národního parku najdete další z afrických pětihvězdičkových kempů. Opravdovou divočinu si tu z bezpečné vzdálenosti zažijete zejména za noci, kdy uslyšíte vzdálený řev lvů, ale i během dne, kdy z lehátka na molu pozorujete hrochy koupající se opodál.

Zátočiny řeky Zambezi vytvářejí výjimečný ekosystém, který mimo jiné nabízí i příležitost pro nevídané rybářské zážitky. Pokud nepatříte mezi vášnivé lovce, vydejte se na safari projížďku, během níž uvidíte zebry, buvoly nebo leopardy, případně si vezměte kanoi s průvodcem a vyrazte na projížďku po řece.

Pro opravdový relax je v Royal Zambezi připraveno klasické wellnes centrum s nabídkou masáží, kosmetických a relaxačních procedur, k dispozici je i venkovní vířivka s výhledem na řeku. Přímo do lázně vám barman naservíruje ledové čerstvé smoothie.

Stejně jako u většiny luxusních kempů si večeři lze dopřát v soukromí svého stanu, v tomto případě byste se ale připravili o velkolepý zážitek: ve společné restauraci nazvané Sausage Tree Bar si pod otevřeným nebem vychutnáte šéfkuchařovy lahůdky u dvou velkých otevřených ohňů. U nich můžete zůstat i po večeři a se sklenkou v ruce jen mlčky naslouchat zvukům africké noci a vzpomínat na trempské písničky u táboráků doma. Ostatně pro skleničku tady není daleko, neboť bar z týkového dřeva stojí kolem letitého stromu. Výjimečnou zkušeností je i oběd v buši: můžete si objednat piknikový koš nebo si nechat připravit obvyklé menu.

Kolik to stojí:

Od 5700 korun za noc ve dvoulůžkovém stanu, cena je včetně full servisu, všech nabízených aktivit a transferu z letiště.

Jak se tam dostat:

Z Frankfurtu létá přímá linka do Lusaky, tam vás vyzvedne tým Royal Zambezi, cesta do kempu trvá přibližně hodinu.

MEZITITULEK: Wilson Island, Austrálie

U východního pobřeží Austrálie leží malý ostrůvek, který je součástí Velké korálové bariéry, největšího korálového útesu na světě. Jmenuje se Wilson Island a vypadá jako ráj na zemi. Běžně na něm potkáte nejvzácnější druhy ptactva, ve vodě si zaplavete společně se želvami a nepopsatelný zážitek získáte i při potápění.

Opravdovou krásu dosud nezničené přírody (bariéra je pod ochranou UNESCO, a pobyt na jejích ostrovech proto podléhá mnoha přísným omezením) si vychutnáte v moderních stanech. Ty jsou na ostrově Wilson v několika variantách: od malých pro dvě osoby po stanová apartmá pro dvanáct hostů. Nemějte však obavy, že byste se na malém ostrůvku potkávali s davy turistů: stanů je tu celkem šest, a hostů je tak na ostrově v jednu dobu maximálně třicet dva. Stany, pro dostatečné soukromí rozeseté po celém ostrůvku, jsou zařízeny v minimalistickém stylu a všechny splňují pětihvězdičkový standard.

Na Wilson Island si neužijete žádné organizované zábavy, vše je jen na vaší volbě. Můžete šnorchlovat či plavat v moři anebo jen mlčky zírat na tyrkysové moře - to je podle reakcí hostů to nejlepší kino.

Full servis nabízí The Longhouse, který je centrem nejen restauračním, ale i relaxačním. Kuchyně klade důraz na typická australská jídla z čerstvých potravin, k snídani se servíruje tropický bufet, obědy se podávají na pláži. Tříchodová menu vždy doplňuje vynikající australské víno, přičemž to večerní začíná drinkem na pláži při západu slunce.

Kolik to stojí:

Dvoulůžkový pokoj pro dvě osoby na jednu noc stojí celoročně v přepočtu

13 600 korun. Na ostrově je zakázáno pobývat v průběhu února, protože ptáci mají svou sezonu hnízdění.

Jak se tam dostat:

Z letiště v australském Brisbane přibližně dvě hodiny na letiště Gladstone, odtud vás přepraví tým z kempu buď lodí za šest tisíc korun na osobu, nebo helikoptérou za 12 tisíc na osobu.

MEZITITULEK: Governors' Camp, Keňa

Governors' Camp leží v jedné z nejkrásnějších částí Afriky, přírodní rezervaci Masai Mara, která nepatří mezi největší parky Keni, rozhodně je však jedním z nejznámějších. A Governons' Camp zase náleží mezi průkopníky glampingu. Své služby nabízí zhýčkaným, po safari toužícím turistům již čtyřiatřicátou sezonu a pobíral za ně osm mezinárodních ocenění za kvalitu.

Pod hlavičkou Governons' v Masai Mara působí čtyři kempy. Ten nejluxusnější se jmenuje Il Moran Camp a nabízí směsici starosvětského stylu a dokonalého servisu 21. století. Pokoje ve stanech jsou zařízeny v decentním stylu, občas jej doplňují drobné africké dekorativní předměty. Il Moran se svými pouhými deseti stany na břehu řeky Mara patří mezi nejmenší kempy v rodině Governors. K označení nejluxusnější však jistě pomohl i fakt, že každý z účastníků zájezdu má svého osobního komorníka, který se kdykoli postará o všechno: půjde s vámi na safari, naservíruje vám večeři, vyrazí s vámi na ryby.

Rezervace Masai Mara leží na pahorkatém zeleném území porostlém akáty. V safari jsou běžně k vidění lvi, zebry, antilopy, gepardi nebo žirafy, ovšem za nejzajímavější období se považují měsíce červenec a srpen, kdy přes park migrují tisíce pakoní hřivnatých.

Kolik to stojí:

V Il Moran Camp zaplatíte v přepočtu 9700 korun za osobu a noc ve dvoulůžkovém stanu s full servisem.

Jak se tam dostat:

Z mezinárodního letiště v keňském hlavním městě Nairobi je to do parku Masai Mara přibližně 350 km, možný je pronájem auta přímo na letišti nebo si zde dohodnout cenu s taxikáři.

MEZITITULEK: Rockwater Secret Cove Resort, Kanada

Sunshine Coast je zřejmě nejkrásnější část Britské Kolumbie, provincie ležící na jihozápadě Kanady a na východním břehu úžiny Strait of Georgia.

Mezi stromy na břehu Tichého oceánu se ubytujete ve stanu, z nichž každý má dobře skrytou a soukromí zaručující terasu s výhledem na moře. Stany s dřevěnou konstrukcí o rozloze necelých dvou set metrů čtverečních jsou zařízeny v lehkém stylu a decentních barvách, ze všech bočních stran je možné ochrannou celtu zcela odstranit. Výjimečné jsou i koupelny: vany stojí v rohu místnosti s kamennou podlahou a mají výhled do lesa se staletými stromy. Můžete se tak kochat v naprostém soukromí.

Přestože Rockwater Secret Cove Resort leží na samém pobřeží Pacifiku, najdete v něm i bazény pro případ, že by pro vás oceán byl až příliš divoký. Kromě bazénu je k dispozici také venkovní vířivka. Mezi lázeňské služby poskytované přímo v areálu patří výběr z několika druhů masáží a kosmetických ošetření. Spa centrum najdete na výběžku nad oceánem, stranou od ostatních příbytků a v naprostém klidu.

Snídaně, obědy i večeře se podávají od května do září pod širým nebem, v ostatních měsících v restauraci uprostřed kempu. Kuchyně pracuje výhradně s produkty dosažitelnými přímo v oblasti, menu se tedy skládá zejména z čerstvé zeleniny a mořských ryb. Pokud vás nezaujme nic ze standardního jídelníčku, šéfkuchař Steven Ewing se svým týmem pro vás připraví přesně, na co budete mít chuť.

V kempu se můžete buď ubytovat na libovolný počet dní, nebo si zvolit některý z balíčků služeb, jejichž názvy jsou dostatečně výmluvné: Dobrodružný, Gurmánský, Narozeninový anebo Romantický. Vstup však mají zakázán děti do dvanácti let a domácí zvířata.

Kolik to stojí:

V Rockwater Secret Cover Resort dáte od 7500 korun za dvoulůžkový stan.

Jak se tam dostat:

Z kanadského Vancouveru je to přibližně 250 km autem nebo se můžete za necelých třicet minut letecky přepravit na Sunshine Coast Airport.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist