Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Průzkum: Jihočeši dávají na Šumavě přednost ochraně přírody

05.10.2008  |  zdroj: MŽP  |  125× přečteno      vytisknout článek

Průzkum: Jihočeši dávají na Šumavě přednost ochraně přírody

Naprostá většina Jihočechů je ráda, že na Šumavě existuje národní park, a má za to, že ochrana přírody v kraji má mít přednost před nejrůznějšími rozvojovými projekty. Vyplývá to ze sociologického průzkumu, který v Jihočeském kraji provedla pro MŽP společnost STEM [1]. Rozdíly mezi názory různých skupin jihočeské populace na NP Šumava nejsou velké.

 

„Jednoznačná podpora lidí žijících v jižních Čechách existenci národního parku je povzbuzující. Z výroků některých regionálních politiků by se mohlo zdát, že nebýt národního parku, žili by lidé v kraji spokojeněji. Průzkum ale potvrzuje pravý opak – lidé jsou velmi rádi, že národní park mají, a zároveň jsou i spokojení s managementem národního parku, který provádí správa parku a ministerstvo životního prostředí“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík. „Je to pro nás samozřejmě velká pocta i závazek,“ dodává ministr. „Nicméně výsledky jenom potvrzují reakce, které na naši práci průběžně dostáváme od Jihočechů i návštěvníků parku.“

 

Prvním zjištěním průzkumu je, že drtivá většina obyvatel Jihočeského kraje (85 %) hodnotí celkově existenci Národního parku Šumava pozitivně. Naprosto přesvědčivá podpora existence národního parku je mezi ženami (89 %), mladými lidmi do 29 let (87 %) a vysokoškoláky (94 %). Podpora se příliš neliší ani podle politických preferencí – park hodnotí kladně 89 % příznivců ČSSD, 87 % příznivců ODS, 85 % příznivců SZ a 68 % voličů KSČM.

 

Významná většina (77 %) Jihočechů se přiklání také k názoru, že NP Šumava je pro místní obce ekonomickým přínosem díky přílivu turistů, jen zhruba čtvrtina lidí (23 %) vidí v NP spíše zátěž bránící volnému podnikání. S tím, že je pro ekonomiku šumavských obcí park přínosem, souhlasí většina Jihočechů bez ohledu na dosažené vzdělání i politické preference. Kladný názor na dopad národního parku pro ekonomiku převládá (59 %) dokonce i mezi těmi 15 % dotazovaných, kteří negativně hodnotí samotnou existenci parku.

 

Skoro tři čtvrtiny Jihočechů dávají přednost ochraně přírody před prosazováním dalších rozvojových projektů na úkor přírody.

 

V otázce, jak postupovat v lesích na území NP, které jsou zasaženy kůrovcem, mezi jihočeskou populaci mírně převažují zastánci současného managementu, kdy se ve vrcholových partiích hor nezasahuje kácením (54 % : 46 %). Převaha zastánců kácení postižených porostů, a to i na území NP, je pouze mezi lidmi s nižším vzděláním (55 % lidí se základním vzděláním a 51 % s výučním listem) a mezi stoupenci KSČM (60 %). Naopak současný způsob managementu horských smrčin má výraznou podporu u vysokoškoláků (67 %), ale i lidí s maturitou (61 %). Pokud jde o politické preference, největší podporu má přístup správců parku i příznivců SZ (64 %), ale podpora převažuje také u voličů ODS a ČSSD (shodně 54 %).

 

Podle mínění tří čtvrtin jihočeských občanů (73 %) odvádějí MŽP a Správa NP na Šumavě dobrou práci. Nejpozitivněji hodnotí práci MŽP a Správy NP Šumava obyvatelé malých obcí (81 %) a středně velkých měst (80 % pozitivních hodnocení).

 

Celkově lze konstatovat, že obyvatelé Jihočeského kraje staví ochranu životního prostředí vysoko v žebříčku svých priorit. Drtivá většina považuje NP Šumava za významný přínos pro svůj kraj. Národní park je podle většiny Jihočechů ekonomickým přínosem, protože do kraje přivádí turisty z celé země i ze zahraničí. Průzkum jednoznačně ukázal ochotu Jihočechů do značné míry pro zachování nepoškozené přírody obětovat i část ekonomického rozvoje území, pokud by měl být právě na úkor přírody.

 

Poznámky:

[1] Průzkum probíhal v prvních třech zářijových týdnech na reprezentativním vzorku 504 obyvatel Jihočeského kraje starších 18 let. Respondenti byli vybráni kvótním výběrem. Kompletní závěrečná zpráva z průzkumu je k dispozici ke stažení na webových stránkách MŽP u této tiskové zprávy.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist