Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zdravotní plány měst se osvědčují v praxi

27.10.2008  |  124× přečteno      vytisknout článek

Během semináře byly představeny výsledky pilotního testování nastavení systému podpory zdraví na úrovni měst

Stálá Sekce Národní sítě Zdravých měst nabídla účastníkům z řad zástupců měst, obcí a regionů návody pro postup k systémové podpoře zdraví obyvatel. Během semináře byly představeny výsledky pilotního testování nastavení systému podpory zdraví na úrovni měst za využití zdravotních indikátorů a Zdravotního plánu města.

Cílem Stálé Sekce Národní sítě Zdravých měst (NSZM), která proběhla pod záštitou náměstka ministra zdravotnictví a Hlavního hygienika ČR Michaela Víta a za odborné podpory Pracovní skupiny Ministerstva pro zdravotní plány a politiky, bylo předat zkušenosti konkrétních měst, která se zapojila do pilotního procesu testování tvorby Zdravotního plánu města. Přítomným zástupcům měst, krajů, zdravotnických institucí, škol i dalším zájemcům byl nabídnut Manuál pro tvorbu pro tohoto typu dokumentu. Setkání se zúčastnila také senátorka Božena Sekaninová, členka Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR.

Aktuální finanční zdroje v oblasti podpory zdraví představila Jarmila Rážová z Centra zdraví a životních podmínek Státního zdravotního ústavu. Zdravá města a obce dlouhodobě využívají k financování zdravotních aktivit dotační program Ministerstva zdravotnictví Národní program zdraví, postupně se zapojují také do grantů, ať už z Ministerstva zdravotnictví nebo z krajských úřadů. K dispozici jsou rovněž zdroje ze strukturálních fondů EU, města a obce se mohou účastnit i realizace projektů v rámci 2. programu EU v oblasti veřejného zdraví i dalších mezinárodních projektů. Mezinárodní souvislosti podpory zdraví i hlavní programy a aktivity Světové zdravotní organizace (WHO) přiblížila ředitelka její české kanceláře Alena Šteflová. Ke zdravotnímu plánování přispívá aktivně Státní zdravotní ústav prostřednictvím mezinárodního projektu Škola podporující zdraví (ŠPZ), do kterého se zapojilo 43 zemí. V ČR má Národní síť ŠPZ 222 členů z řad mateřských, základních a nově i středních škol.

Ředitel NSZM Petr Švec zdůraznil význam spolupráce na poli zdravotního plánování. „K podpoře Zdravých měst a obcí na svém území se v České republice přihlásilo již několik krajů, protože jejich političtí představitelé si uvědomují důležitost takového systémového kroku. Politickým rozhodnutím je také zpracování Zdravotního plánu města, které zatím probíhá v 5 pilotních městech.“ Ve spolupráci s odbornými partnery připravuje NSZM vyhlášení Společného tématu „plánování pro zdraví“.

Příkladem rozvíjející se spolupráce je provázání aktivit Zdravého města Mladá Boleslav se Zdravým podnikem WHO Škoda Auto a.s., který provozuje zdravotní programy pro své zaměstnance a v řadě projektů spolupracuje právě městem a jeho institucemi.

Zástupci pilotních Zdravých měst představili své zkušenosti se schvalováním a tvorbou Zdravotního plánu města. Ve Zdravém městě Chrudim probíhala tvorba Zdravotního plánu města ve dvou základních krocích a podařilo se sladit priority města s prioritami WHO. Zdravé město Litoměřice projednávalo Zdravotní plán napříč orgány města a je plánováno propojení Zdravotního plánu se strategickým plánem a také s rozpočtem města. Ve Zdravém městě Vsetín je ve výsledné struktuře Zdravotního plánu města obsažen kromě indikátoru zdraví obyvatel také indikátor možností pro zdravý životní styl, který je podporován nejen jednotlivými kampaněmi, ale především dlouhodobými projekty.

Zdroj: www.zdravamesta.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist