Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Architektura v souladu s přírodou

22.11.2008  |  zdroj: STAVITEL  |  143× přečteno      vytisknout článek

Hotel se nachází u dolní stanice lanovky na Černou horu, bezprostředně pod centrálním parkovištěm - je to tedy naprosto ideální výchozí bod pro poznávání krás Krkonoš.

Že v architektuře a stavitelství platí heslo "V jednoduchosti je elegance" snad víc než kdekoliv jinde, potvrzuje i další z klasických příkladů, kterým je designový hotel Omnia v Janských Lázních, jediném významném lázeňském středisku s 880 obyvateli na české straně Krkonoš.

Původně se celý projekt jmenoval "Kongresové a sportovně rekreační centrum Janské Lázně", ale po dohodě investora s provozovatelem byl pojmenován jako Hotel Omnia. Nachází se u dolní stanice lanovky na Černou horu, bezprostředně pod centrálním parkovištěm - je to tedy naprosto ideální výchozí bod pro poznávání krás Krkonoš.

UMÍSTĚNÍ STAVBY V TERÉNU

Architektonické a hmotové uspořádání hotelu bylo výrazně limitováno konfigurací stavební parcely, jejíž tvar, členitost a výškové poměry neumožňovaly použití standardních schémat řešení. Výrazně svažitý pozemek s výškovým rozdílem 6,0 až 7,5 metru se nachází ve spodní části jižního horského svahu. Právě z těchto důvodů vznikl objekt s rozvolněnou a výškově diferencovanou hmotou, který se skládá ze tří funkčních částí: ubytovací části, technické a obslužné části a víceúčelové haly. Toto dělení objektu je patrné jak vně, tak i uvnitř.

Víceúčelová hala sloužící jak sportovním, tak i společenským účelům a kterou lze ze sportoviště pro tenis, fotbal, volejbal, nohejbal či házenou za velmi krátkou dobu proměnit na kongresový sál až pro 300 osob, je umístěna v nejnižším místě pozemku a částečně zapuštěna do terénu, takže v exponovaných pohledech není prakticky viditelná. Svoji roli zde hrají i materiály použité na vnějším povrchu haly - dřevěný obklad fasády a násyp kamenivem na střešní konstrukci.

Ubytovací část je naopak umístěna na nejexponovanějším místě terénní hrany. Všechny pokoje s nadstandardním světelným a prostorovým komfortem jsou orientovány na jih, směrem do klidové zóny údolí a lesa, zatímco severním směrem k rušné ploše parkoviště jsou situovány vnitřní komunikační plochy a únikové schodiště. I z tohoto důvodu v severním pohledu hotel působí takřka komorním dojmem, zatímco jižní fasáda v plném rozsahu přiznává skutečné výškové poměry objektu.

Spojovacím prvkem obou popsaných hmot hotelu je středový objekt, který zahrnuje lobby, restauraci, bar a nezbytné technické a provozní zázemí.

V podstatě nenápadné materiálové a barevné řešení hlavních hmot hotelu je doplněno několika akcentujícími prvky, které opticky člení jednoduchý vzhled objektu. Jedná se především o část vstupu a samostatně situované únikové schodiště.

DISPOZICE OBJEKTU

Při maximálním vytížení je ubytovací kapacita hotelu 110 osob ve 43 pokojích. Lze volit mezi dvoulůžkovými pokoji, čtyřlůžkovými mezonetovými pokoji s plochou 58 čtverečních metrů nebo třemi atypickými apartmány pro dvě až čtyři osoby. Hotel nabízí i pokoj pro imobilní zákazníky.

Hotelová restaurace s kapacitou 90 míst se nachází v 1. PP a stejně jako lobby bar pro 60 osob v přízemí může být mobilní příčkou rozdělena na dva samostatné prostory, využitelné jako jednací sály. V 2. PP je v sousedství kongresové (či sportovní) haly bar s občasným provozem. Veškeré kuchyňské prostory jsou vybaveny špičkovou technologií, umožňující zajišťovat pro klienty nadstandardní služby při zachování nejpřísnějších hygienických požadavků.

K relaxaci slouží sauna, solárium, fitness, masážní centrum a nerezový bazén integrovaný s vířivou vanou - přímo z prostoru bazénu je mimořádný výhled na zalesněné údolí Jánského potoka.

ŘEŠENÍ KONSTRUKCE

Objekt je založen na železobetonové desce - pažení stavební jámy bylo provedeno jako trvalá stěna z pilot o průměru 900 mm. Celé 3. PP budovy je izolováno proti tlakové vodě - v období tání sněhu je obvykle základová spára pod hladinou spodní vody.

Obvodové a vnitřní stěny podzemních podlaží jsou železobetonové, nosný systém nadzemní části objektu tvoří stěny z keramických bloků Porotherm, případně Akutherm. Stropní konstrukce jsou monolitické železobetonové, stejně jako hlavní schodiště budovy, které tvoří deska z pohledového betonu, zalomená dle tvaru schodišťových stupňů.

Konstrukci zastřešení obytné části objektu tvoří dřevěné vaznice, uložené na příčných nosných zdech, provětrávaný střešní plášť využívá krytinu z hliníkového plechu. Zbývající ploché střešní konstrukce jsou jednoplášťové inverzní skladby s vegetačním souvrstvím. Provětrávaná fasáda obytné části objektu je kryta velkoformátovými deskami Cembonit FDA v antracitové barvě, v oblasti lodžií jsou použity červenohnědé desky Fundermax. Obvodový plášť haly má vnější povrch z vodorovného dřevěného obkladu, kamenný sokl a obklad restaurační části objektu je z obkladových pásků, lepených přímo na zateplovací systém.

Samostatné únikové schodiště hotelu tvoří ocelová pororoštová konstrukce, situovaná uvnitř betonového tubusu. Použitím perforovaného materiálu bylo dosaženo maximální vzdušnosti a hloubky prostoru, která je ještě umocněna použitým typem zářivkového osvětlení, jehož světlo prostupuje rošty a působivě naplňuje prostor schodiště.

Podlahové konstrukce jsou vesměs realizovány jako plovoucí skladby s nosnou deskou z vyztuženého betonu nebo z anhydritového samonivelačního potěru, uloženou na tepelně a zvukově izolační vrstvě. Otvorové výplně jsou dřevěné z EURO profilů, pouze u vchodové části budovy jsou použity hliníkové konstrukce s přerušeným tepelným mostem.

Vertikální dopravu v budově zajišťují dva výtahy, jeden evakuační s průchozí kabinou, situovaný ve schodišťovém prostoru, druhý zásobovací v zázemí kuchyně.

Z vnitřních povrchových úprav je třeba zmínit lakovanou stěrku s emailovým nátěrem v prostoru bazénu, skleněnou mozaiku v koupelnách hotelových pokojů a zázemí bazénu a dřevěný rošt z tropického dřeva cumaru, použitý na terasách. Skleněné prvky zábradlí hlavního schodiště a zástěny na lodžiích jsou z lepeného kaleného skla s fólií, stejně jako posuvné příčky v restauraci a baru, kde je použito bezpečnostní sklo s matnou fólií.

Z venkovních úprav lze připomenout opěrné stěny z gabionového zdiva a elektricky vytápěné betonové hlavní schodiště.

TECHNOLOGICKÁ ZAŘÍZENÍ

V úrovni použitých slaboproudých technologií je možno hotelový objekt bez váhání porovnat s dobře vybavenou softwarovou firmou.V každém pokoji je instalován digitální telefon, dvě síťové zásuvky pro bezplatné připojení k internetu, termostat k individuální regulaci teploty v pokoji (systém umožňuje i regulaci z recepce nebo přímo z rezervačního systému), bezdotykový on-line kartový systém, on-line spořiče elektrické energie, požární rozhlas, hotelový rozhlas a požární hlásiče. V objektu je namontováno 32 kamer, které umožňují sledovat provoz v klíčových místech hotelu - pro jeho vedení je přístup do vnitřního televizního okruhu možný prostřednictvím internetu z libovolného místa na světě.

Tepelná energie, nezbytná pro provoz objektu, je získávána z výměníkové stanice, připojené na dálkový parovod z elektrárny v Poříčí u Trutnova a z tepelného čerpadla vzduch - voda. Výměna vzduchu v jednotlivých prostorech zajišťují větrací jednotky s rekuperací. Celý systém regulace a měření je řízen speciálním programem s možností vzdálené správy objektu pro optimalizaci spotřeby tepelné energie.

SPECIFICKÉ POJETÍ INTERIÉRU

Samostatnou kapitolou je návrh a realizace interiérů. Projektant si kladl za cíl maximálně oslovit předpokládanou klientelu hotelu, akceptovat místo stavby a především navrhnout interiér mladistvý, sportovní a moderní, ale také solidní a praktický. Proto má každý prostor hotelu vlastní identifikovatelné barevné ladění a materiálové řešení. Základním motivem je kombinace dřevěných prvků a kamenných ploch. Na podlahách se proto střídá hrubá kamenná dlažba z opalované žuly (ve společných prostorech hotelu) s masivní dubovou mozaikou v hotelových pokojích. Převážně šedé odstíny výmalby stěn veřejných prostorů jsou pak doplněny výraznými akcenty draperií, svítidel a nábytku v ostrých barvách, zejména v barvě oranžové. V hotelových pokojích bylo docíleno pocitu prostorového komfortu mimo jiné i instalací skleněné příčky mezi pokojem a koupelnou. Došlo tak k výraznému optickému zvětšení pokoje a to i v případě, že je v koupelně zatažen závěs a skleněná příčka pak v pokoji slouží jako zrcadlová stěna. Vybavení hotelových pokojů je v maximální možné míře kompaktní a variabilní, jednotlivé kusy nábytku (často mobilního) se navzájem doplňují.

Zajímavostí je možnost posunu lůžek v připravených drahách, takže lze velmi snadno vytvořit jak dvojlůžko (označované v hotelové terminologii jako double), tak dvě samostatná lůžka - twins. Neobvyklé je i řešení umyvadla v koupelně a mobilního pracovního stolu, z něhož lze posunutím nad lůžko vytvořit snídaňový stolek. Vše je maximálně jednoduché a vysoce účelné.

HOMOGENNÍ CELEK

Hotel Omnia skvěle zapadá do okolní krajiny a je důkazem toho, že ani čtyř-hvězdičkový luxusní hotel nemusí narušovat kouzlo přírody. Vzhledem k tomu, že objekt je umístěn v ochranném pásmu Krkonošského národního parku, bylo architektonické ztvárnění hotelu i použité materiály předem konzultovány se Správou KRNAP a její požadavky byly v projektu plně akceptovány.

Vznikla tak zvenku docela nenápadná budova, která však uvnitř ukrývá vysoce moderní design nebývale čistých linií, barev a světla. Objekt, ve kterém kromě stavební části architekti současně navrhovali i všechny navazující interiérové prvky - od povrchových úprav podlah až po jednotlivé lampičky v pokojích - nabízí luxusně, účelně a vysoce funkčně vybavené pokoje, na kterých je na první pohled zřejmé, že designéři nejenže pracovali s vysoce kvalitními materiály, ale především s mimořádnou invencí, citem a láskou ke stavebnímu a architektonickému detailu. Jednotlivé konstrukční a interiérové prvky vytvářejí homogenní a především bezchybný celek, v němž jak pro řešení detailů, tak i jejich provedení stěží najdete v našich krajích obdoby.

Nominace na titul Stavba roku 2008 byla udělena budově Kongresového a sportovně rekreačního centra Janské Lázně za vytvoření přívětivého horského hotelu a sportovního centra se zřetelem k osazení do krajiny a k vytvoření charakteristicky designového interiéru.

V soutěži získala cenu časopisu Stavitel za stavební detail.

František Kulhánek

ST37.jpg

ST37a.jpg

Foto: archiv Stavba roku


Základní údaje o stavbě

Název stavby: Kongresové a sportovně rekreační centrum Janské Lázně

Investor: RODOP, a.s.

Autoři: celkového řešení - ADR s.r.o.

Mgr. A. Petr Kolář, Mgr. A. Aleš Lapka, Mgr. A. Albert Pražák, Ing. Arch. Peter Požár,

Ing. Arch. Jana Sadloňová

Projekt pro realizaci stavby: SPS projekt s.r.o.

Ing. Jiří Severa, Ing. Stanislav Šembera, Ing. Vladimír Pavlovič,

Ing. Jiří Bardoděj

Projekt interiéru: ADR, s.r.o., GRADUS Praha, s.r.o.

Generální dodavatel stavby: Konstruktiva Konsit, a.s. - divize 3

Generální dodavatel interiéru: TECHO, a.s.

Podlahová plocha: 6000 m2

Zastavěná plocha: 1560 m2

Obestavěný prostor: 17 666 m3

Doba výstavby: 5/2005 - 9/2007


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist