Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce z EU

02.12.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Krátce z EU

Vzhledem k vypršení platnosti Kjótskeho protokolu v roce 2012 zavítala delegace europoslanců do Moskvy, aby jednala s ruskými partnery o budoucích dohodách o ochraně klimatu. Toto téma doposud nehrálo v ruské vnitropolitické diskuzi velkou roli, podobně jako ochrana životního prostředí všeobecně. Pro Rusko je však hospodářský růst ve srovnání s klimatickými změnami prioritou. Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal dekret, kterého cílem je zvýšit energetickou účinnost země o 40% do roku 2020 (v porovnání s rokem 2007).  Potřebu zapojit se do jednání o klimatických změnách dokonce vyjádřil i budoucí prezident USA Barack Obama. Příští konzultace s Ruskem bude pravděpodobně v prosinci, kdy bude OSN v polské Poznani pořádat na toto téma konferenci.

Evropská komise dnes přijala přepracovaný návrh směrnice Společenství pro jadernou bezpečnost. Nová směrnice reaguje na obavy občanů EU týkající se závazných právních předpisů o bezpečnosti provozu jaderných elektráren. Vymezuje základní povinnosti a obecné principy bezpečnosti jaderných zařízení v EU a zároveň posiluje roli národních regulačních orgánů. Oživený zájem o využívání jaderné energie vyžaduje sladění předpisů EU. Obecným cílem návrhu je dosažení, udržení a neustálé zlepšování v oblasti jaderné bezpečnosti a její regulace ve Společenství a posílení úlohy regulačních orgánů. Nová směrnice je zároveň v souladu se zásadou subsidiarity.

Včera se uzavřel spor německé energetické společnosti E.ON s Evropskou komisí trvající od října 2006. Nakonec E.ON podlehl tlaku Komise a nabídl jí dohodu, která má odvrátit podezření ze zneužívání monopolního postavení této společnosti. E.ON se zavázal, že odprodá své podíly ve všech vysokonapěťových přenosových sítích v Německu a zároveň se postupně vzdá kolem 20% své výrobní kapacity elektřiny. Tato nabídka pobouřila velkou část německého vládního kabinetu, který se zrovna tou dobou snažil „podkopat“ autoritu Komise při prosazování vlastnického oddělení výroby a distribuce elektřiny. Tuto dohodu však lze interpretovat jako dílčí vítězství Komise v boji o liberalizaci trhu s elektřinou v Evropské Unii.

Evropský parlament nebude o energeticko-klimatickém balíčku hlasovat před summitem Evropské rady, který se bude konat ve dnech 11.-12. prosince. Poslanci se obávají, že by členské země stanovisku Parlamentu v tuto chvíli nemusely věnovat příliš velkou pozornost. Poslanci mají dojem, že „nejsou připraveni“ na to, aby o těchto komplexních směrnicích rozhodli. Posunutí hlasování na později jim umožní získat aktuálnější informace. Řada oblastí v rámci energeticko-klimatickém balíčku je přitom vysoce sporných – jedná se zejména o způsob alokací emisních povolenek v rámci další fáze obchodování v rámci systému EU ETS nebo o způsob financování demonstračních projektů při zavádění technologie zachycování a ukládání emisí oxidu uhličitého (CCS). 15. prosince se uskuteční další trojstranná jednání, jejichž účelem je zjistit, zda Evropský parlament souhlasí s tím, co bylo dojednáno na Evropské radě. K hlasování pak dojde 17. prosince, den po plenárním zasedání.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist