Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministr životního prostředí Martin Bursík včera v Bruselu v průběhu jednání Rady EU pro životní prostředí řekl novinářům:

05.12.2008  |  130× přečteno      vytisknout článek

Ministr životního prostředí Martin Bursík včera v Bruselu v průběhu jednání Rady EU pro životní prostředí řekl novinářům:

"ČR plně podporuje aktivity francouzského předsednictví o dosažení dohody o klimaticko-energetickém balíčku ještě v letošním roce, tedy na Evropské radě, která se koná příští týden. Na dnešním jednání jsem cítil jednoznačnou vůli všech členských zemí o to, aby k takové dohodě došlo. Klimaticko-energetický balíček je zásadní motivací pro obrat evropského hospodářství k nízkouhlíkové ekonomice a tím pádem vyšší konkurenceschopnosti. V tom je balíček příležitostí v současné finanční a ekonomick krizi, neboť může přinést statisíce nových pracovních míst, například v sektoru obnovitelných zdrojů energie.
Dohoda na klimaticko-energetickém balíčku je nutnost, je zásadní pro to, aby si Evropa v globálních klimatických jednání, která probíhají aktuálně v Poznani a tím spíše příští rok v Kodani, udržela svoji vůdčí a silnou pozici. Jednotnost Evropy její pozici jednoznačně posiluje.
Žádná členská země nezpochybňuje závazky k ochraně klimatu, které přijala v březnu 2007 Evropská rada, naopak všchni mluví redukci skleníkových plynů k roku 2020 nikoli o 20 %, ale o 30 %, protože už počítáme s tím, že máme Spojené státy americké na palubě.
Klima zůstává zásadní prioritou českého předsednictví, které začíná přesně za čtyři týdny. Povedeme jménem EU jednání s klíčovými globálními partnery v čele s USA, ale také s Brazílií, Indií Čínou a dalšími zeměmi, včetně rozvojových. Na ta nejdůležitější jednání budeme, jak jsme se domluvili, jedit společně se švédským ministrem životního prostředí Andreasem Carlgrenem a komisařem Dimasem, aby bylo zřejmé, že Evropa je jednotná, že není rozdíl mezi Evropou "starou" a "novou".

Rada přijala také jasné závěry k produkci a spotřebě rtuti. Velice to vítáme, protože to je zásadní pro únorové zasedání řídící rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) v Nairobi, kde povedeme evropskou delegaci se jednoznačnou vůlí dosáhnut světové dohody na právně závazných pravidlech využívání a skladování rtuti směrem k postupnému omezení jejího užívání. My už dnes ostatně vedeme jednání s partnery jako jsou USA, Čína či Indie o tom, jak v únoru v Nairobi této dohody dosáhnout.

Důležitou součástí práce českého předsednictví bude novela směrnice o integrované prevenci znečištění (IPPC). To bude velmi těžký úkol, protože postoje členských států se zatím dosti liší. Naší ambicí je dosáhnou toho, aby červnová Rada EU pro životní prostředí došla k jasné politické dohodě, se kterou poté tuto agendu předáme následujícím švédskému předsednictví.


Tématem českého předsednictví bude i akční plán udržitelné spotřeby a výroby, který považuji za velmi důležitý. Týká se takových témat, jako je ekoznačení či energetické štítkování, tedy pomoc pro spotřebitele v jejich orientaci na trhu. Chceme, aby se co nejvíce rozšířil počet evropských zákazníků, kteří si chtějí a mohou vybírat co nejvíce výrobků s označením "eko", "bio" a podobně."

Audiovideozáznam tiskové konference, které se účastnil ministr Bursík spolu s ministrem životního prostředí předsednické Francie Jean-Louis Borlooem a komisařem pro životní prostředí Stavrosem Dimasem  můžete zhlédnout zde - http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm?page=1&date=12/04/2008&institution=0#74711

Mgr. Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
tel.: 267 122 040
mob.: 724 175 927
fax: 267 311 496
e-mail: jakub.kaspar@mzp.cz
skype: kubaskaspar
http://www.mzp.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist