Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Průmyslové parky včera, dnes a zítra

15.12.2008  |  zdroj: Technik  |  127× přečteno      vytisknout článek

Průmyslové parky včera, dnes a zítra Průmyslové areály se postupně stávají běžnou součástí urbanistických řešení především velkých měst. Najdeme je však i v menších lidských aglomeracích, viditelných zejména při hlavních dopravních tazích, které protínají naší republiku.

Zakázek pro průmyslové investory na tuzemském trhu stále přibývá. Sympatické je v tomto směru zjištění, že se nezastavuje jen "zelená louka", ale je využito tzv. brownfields, území s již znehodnocenými objekty v podobě budov a hal, postupně realizovaných s individuálním tvůrčím přístupem. Nezanedbatelným prvkem průmyslových areálů je řešení všech vlivů na životní prostředí. Lze říci, že kvalitní urbanistické řešení respektující provozní a výrobní návaznosti má vliv i na celkový chod průmyslových parků s vazbou na ekonomické výsledky a produkci.

KVALITA PRŮMYSLOVÝCH ZÓN V ČR

Většinou jde o kvalitní stavby, protože jsou pod bedlivým dohledem orgánů státní správy více než ostatní. Normy, vyhlášky a nařízení jsou stále přísnější. Tato kvalita by měla být samozřejmostí. Kvalita architektonická a konstrukční je součástí celkové úrovně, ale už takovou samozřejmostí není.

Na tomto místě je vhodné zabrousit trochu do minulosti. Stavby lehkého i těžkého průmyslu měly velmi kvalitní nosné konstrukční systémy, typové i atypické. takže můžeme obdivovat velkorysost i technický cit našich předchůdců. Jsou to stavby z první republiky, ale dokonce i z 50. let minulého století!

Z pohledu současných požadavků jde o objekty s dnes již nevyhovujícími parametry z hlediska tepelně-technického a s mnohými nedostatky výplní otvorů a střech. Tyto budovy a haly se dají v dnešní době revitalizovat. Pokud je ovšem z hlediska územního plánování jejich existence jako výrobních průmyslových budov opodstatněná. Rekonverze jsou inspirativní, nejsou ale všelékem.

PRŮMYSLOVÉ AREÁLY A JEJICH ARCHITEKTURA

Zde se pohybujeme mezi dvěma protiklady. Jednak jsou to stávající zóny a areály, na druhé straně jsou ty na "zelené louce", které vyrostly za posledních 10-15 let. U těch prvních probíhá jejich revitalizace. Ty, které se staly tzv. brownfieldy, se postupně dostanou do fáze rekonverze anebo úplného odstranění a nové výstavby. Jsou zde důležité vazby dopravní, zásobovací a možnosti dalšího rozvoje. Stávající odklon od železniční dopravy a rozbujelá kamionová doprava jsou chybou, kterou "trh" nevyřeší. Nové celky na původně nezastavěných územích splňují aktuální nároky investorů. Často se jedná o nadprůměrné objekty po stránce architektury anebo designu. Více se objevuje použití trvanlivých materiálů a řešení, která nejsou nejlevnější. Charakteristické jsou zde počáteční živelnost a absence regulačních plánů. Vždyť často jednotlivé nové objekty podél nové páteřní komunikace nejsou propojeny ani chodníky. Venkovní a sadové úpravy jsou u nás obvykle tristní. Zde je prostor pro zvýšení kvality. Tím se myslí pro koncepční návrhy včetně vodních prvků a kvalitních zahradních úprav. V tom jsou pro nás vzorové zahraniční příklady.

MODERNÍ PARKY VERSUS JEJICH PŘEDCHŮDCI

Současné průmyslové stavby jsou po stránce architektonického pojetí charakteristické velkými monobloky, hmotami značných rozměrů i výšek. V tomto provedení jsou obtížně zařaditelné do ostatní zástavby. Přesto i v této situaci se dá řešení ovlivnit. I zde platí základní kompoziční a výtvarná pravidla. Staré stavby se méně lišily od ostatní zástavby. Byly použity shodné materiály na fasády jak pro tyto stavby, tak pro ostatní stavby své doby, např. režné zdivo.

V dnešní době v oblasti průmyslových staveb jsou - z hlediska fasádních materiálů - v největší oblibě lehké obvodové pláště sendvičové, kazetové, lamelové a skládané. Pro výplně otvorů se používají stále kvalitnější rámy. Lze očekávat návrat těžkých plášťů prefabrikovaných i zděných v individuálních návrzích.

VÝVOJ V OBLASTI PRŮMYSLOVÝCH PARKŮ

Současná krize sice zbrzdila rozvoj řady developerských projektů, v ČR však obecně při stavebním boomu v oblasti průmyslových investic, zejména po roce 2000, vznikly i kvalitní průmyslové parky. Převážná část jich v první řadě musí zajistit podmínky pro výrobu, (často velmi náročnou), s požadavky na rozměry objektů a v některých případech i na volně stojící, odkryté aparatury.

Pokud jde o budoucnost průmyslových parků, přibude individuálních projektů, vymykajících se klišé oplechovaných obřích krabic bez měřítka, rytmu, kompozice. Dalším směrem jsou ryze technologické stavby a volně stojící aparatury, které časem zastarají, demontují se, recyklují a na jejich místě vyrostou nové. Při jejich realizacích bude možné rozpoznat přístup investorů, jejich firemní kulturu i celkovou kulturu společnosti, v níž stavba - architektura nakonec vznikne. Vše prověří až čas.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist