Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Olomoučany nejvíc trápí doprava a bydlení

23.12.2008  |  136× přečteno      vytisknout článek

Olomoučany nejvíc trápí doprava a bydlení

Doprava a s ní související hluková zátěž, bydlení, veřejná zeleň a protipovodňová opatření. To jsou témata, která se nejčastěji objevují mezi připomínkami k návrhu zadání územního plánu města Olomouce. Občané je mohli posílat od října a na jejich podání ještě mají několik dní.

Dosud se na odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu sešlo několik desítek písemných připomínek. „Je jich zhruba padesát, ale toto číslo je nepřesné, protože pod některými připomínkami je podepsáno i více než sto občanů, jindy zase jeden a tentýž člověk podal několik různých připomínek,“ uvedla Hana Galíková z odboru koncepce a rozvoje, která má evidování připomínek na starosti.

Některé z požadavků už v návrhu zadání jsou, jiné předá odbor koncepce a rozvoje zpracovateli nového územního plánu. Ten vzejde z výběrového řízení v příštím roce a bude se muset vypořádat s několika skutečnými oříšky. V žádném případě se mu nepodaří uspokojit všechny požadavky, protože ty jsou už nyní v mnoha případech zcela protichůdné. Za všechny uveďme příklad budoucnosti olomouckého letiště v Neředíně. Zatímco jedni žádají letiště zmodernizovat tak, aby mohlo sloužit vnitrostátní přepravě, jiní chtějí letiště úplně zrušit s poukazem na jeho nevhodné umístění v blízkosti obytných ploch. „V rámci pořízení nového územního plánu bude problematika letiště v Olomouci jedna z nejsložitějších. Z toho důvodu je již v návrhu zadání uveden požadavek na variantní řešení letiště a jeho konečné řešení vyplyne z projednání těchto variant ve fázi konceptu územního plánu, tedy někdy v roce 2010,“ uvedl vedoucí odboru koncepce a rozvoje Radek Dosoudil. 

Podobné rozpory se objevují také v připomínkách týkajících se bydlení – někteří Olomoučané požadují vybudovat nové obytné domy v podstatě kde se dá, další pro změnu nesouhlasí se zahušťováním zástavby na úkor prostor pro relaxaci a odpočinek. Nemalým problémem, který bude město při přípravě územního plánu řešit, budou výškové budovy. Také toto téma se objevilo mezi připomínkami, které Olomoučané odboru koncepce a rozvoje doručili. Zatímco většina obyvatel města má z výškových budov a potenciálního narušení panoramatu města obavy, objevil se na druhé straně návrh, aby město s ohledem na kvalitní zemědělskou půdu obehnalo město „pásem“ výškových budov a ušetřilo tím drahocenné pozemky.  

Nejčastěji se ale připomínky zaměřovaly na téma dopravy. Kromě již zmíněné budoucnosti letiště poukazují Olomoučané na problémy s parkováním a v jednotlivých lokalitách dokonce navrhují konkrétní řešení. „Tyto požadavky předáme zpracovateli územního plánu, aby je prověřil. Některé z nich už nyní v návrhu zadání územního plánu jsou, jiné mohou být pro zpracovatele inspirací a východiskem,“ podotkl Dosoudil. Téma dopravy se však ani zdaleka nevyčerpalo požadavky na řešení jednotlivých parkovišť a křižovatek. Olomoučané navrhovali také vylepšení sítě chodníků, cyklostezek či tramvajových tratí a objevil se dokonce i návrh zavést ve městě trolejbusovou dopravu.

Majitelé pozemků velmi často žádají zařazení konkrétních parcel do kategorie zastavitelných ploch. Většina z nich chce stavět rodinné domy, jiní například zahrádky a rekreační zóny. Také požadavky na vybudování rekreačních a oddechových zón, revitalizaci městské zeleně a ochranu zemědělské půdy se v připomínkách objevují poměrně často.

Na sto obyvatel Chomoutova pak podalo jedinou připomínku – nesouhlasí s návrhem ochrany Chomoutova systémem protipovodňových hrází a požadují vyčištění dna řeky Moravy, zprůchodnění zasypaného odtokového kanálu do bývalé pískovny, řešení protipovodňové ochrany betonovými hrázemi kolem řeky Moravy a zvýšení průsvitu malé vodní elektrárny Moskava. „Všechny připomínky zaevidujeme a vyhodnotíme. Vyhodnocení by mělo být hotové na přelomu ledna a února příštího roku. Na základě uplatněných připomínek, požadavků a podnětů pak upravíme návrh zadání a předložíme jej ke schválení Zastupitelstvu města Olomouce,“ dodal Dosoudil.

Na jednotlivé připomínky tedy nebude magistrát individuálně odpovídat, ale jejich vyhodnocení bude zveřejněno společně s upraveným návrhem zadání na úřední desce a na webových stránkách města. Všechny připomínky budou zveřejněny také v naskenované podobě.

Termín pro podávání připomínek k návrhu zadání územního plánu prodloužila radnice více než dvojnásobně – ze zákona musí být tato lhůta minimálně jeden měsíc, Olomoučané na to měli vyhrazený čas od října a možnost podání končí 31. prosince 2008.

Pro ty, co chtějí ještě využít možnost podat připomínku k návrhu zadání územního plánu, jsou k dispozici formuláře, kam stačí jen připsat obsah připomínky, vyplnit kontaktní údaje a podpis. Formuláře najdou zájemci na internetových stránkách www.olomouc.eu, v informačním centru v podloubí radnice nebo na odboru koncepce a rozvoje v budově magistrátu v Hynaisově ulici.  

Vyplněné formuláře je třeba poslat na adresu Magistrát města Olomouce, odbor koncepce a rozvoje, Hynaisova 10, 779 11 Olomouc.

  

Kontaktní osoby 

Odborné informace k územnímu plánu: 

Ing. Radek Dosoudil

Vedoucí odboru koncepce a rozvoje

Magistrátu města Olomouce

tel.: 588 488 360, 606 743 683

e-mail: radek.dosoudil@mmol.cz 

 

Informace ke kampani:  

Mgr. Lenka Hnilová

Strategic Consulting

tel.: 725 728 897

e-mail: hnilova@consultants.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist