Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce z EU

19.01.2009  |  150× přečteno      vytisknout článek

Krátce z EU

Evropská Komise dnes schválila rakouský systém na podporu kombinované přepravy. Na tento plán bylo vyčleněno celkově 24 milionů eur ze státního rozpočtu. Dotace bude poskytnuta na nákup nových technologií, systémů a zařízení a souvisejících průzkumů. Maximální míra podpory činí 30% v případě inovativních technologií a zařízení; 50% v případě studie proveditelnosti.

Podle významných evropských dodavatelů energetických technologií je modernizace elektrických rozvodných sítí prostřednictvím nových „inteligentních“ technologií zásadní pro zvládnutí cílů energeticko-klimatického balíčku. Inteligentní síť například umožňuje zohlednit toky elektřiny z různých zdrojů a integraci obnovitelných zdrojů. Testy provedené v USA ukázaly, že inteligentní elektroměry mohou snížit spotřebu domácností ve špičce dokonce až o 15%. O nové technologie je zájem zejména v nových členských zemích, které chtějí zvýšit kvalitu dodávek na úroveň běžnou na západě.

Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) vyzval evropský parlamentní Výbor pro průmysl, výzkum a vědu (ITRE) k zajištění snížení poptávky EU po ropě o více než 50% do roku 2050. Podle EHSV je řešením klimatické krize zbavení světové energetické základny od jeho závislosti na spalování fosilních paliv. Stanovisko uvádí návrhy na snížení evropské ropné poptávky v klíčových odvětvích jako je doprava, stavebnictví a výroba elektrické energie. Výbor ITRE by měl hlasovat o zprávě na dané téma 20. ledna 2009.

Monitorovací výbor Operačního programu přeshraniční spolupráce Rakousko – Česká republika 2007-13 (OP AT-CZ) v prosinci 2008 schválil 36 z celkem 46 podaných projektů. Z Evropského fondu pro regionální rozvoj úspěšný žadatele z kraje Vysočina získají více než 20 milionů korun. Z těchto prostředků je velká část určena na projekty z oblasti životního prostředí, jako například úspory energií a ochrana zemědělské půdy. V roce 2008 byla schválená finanční podpora v celkové výši 113 milionů pro projekty realizované v tomto kraji z programu Evropská územní spolupráce. Projekty mají podporovat přeshraniční spolupráci v oblastech společenského života a trvale udržitelného rozvoje. Žádosti mohou podávat neziskové instituce a subjekty, které ve spolupráci s rakouskými partnery přispějí k rozvoji příhraničního česko-rakouského regionu. Oficiální výsledky budou zveřejněny na stránkách programu OP AT-CZ : http://www.at-cz.eu

Evropská komise organizuje 11. února v Bruselu workshop zaměřený na výzkum životního prostředí s cílem pomoci MSP v oblasti udržitelné spotřeby, výroby a energie. Účastníci budou informováni o technologických výzvách, obchodních možnostech a výsledcích řady výzkumných projektů financovaných z rozpočtu EU v této oblasti. Více informací naleznete zde.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist