Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČR pomáhá v Srbsku a Černé Hoře

30.01.2009  |  124× přečteno      vytisknout článek

ČR pomáhá v Srbsku a Černé Hoře

Česká republika se významně angažuje na poli rozvojové pomoci pro region západního Balkánu, zejména Srbska a v menší míře Černé Hory. Oba tyto státy do rozdělení SČH patřily mezi tzv. teritoriální priority ČR při poskytování zahraniční rozvojové pomoci. Od 3. června 2006 v Černé Hoře se projekty realizují v souladu s pravidly pro neprioritní země. Zároveň je Republika Srbsko největším příjemcem zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Mezi novými členskými státy, které do EU vstoupily k 1.5.2004, patří ČR mezi nejaktivnější poskytovatele ZRS. Na relaci se Srbskem a Černou Horou postup byl následující – na přelomu let 2004/2005 se uskutečnily dvě tzv. Programovací mise, během nichž zástupci českých ministerstev a Rozvojového střediska společně se srbskými partnery definovali jednotlivé oblasti rozvojové spolupráce. Na základě těchto informací vláda ČR schválila Program rozvojové spolupráce mezi ČR a SČH na léta 2006 – 2010, kterým stanovila prioritní oblasti spolupráce v tomto období. Hlavní sektorové priority jsou: průmysl a obchod (hlavně energetika), životní prostředí, doprava, práce a sociální věci. V letech 2006 až 2009 vláda ČR věnuje na projekty ZRS v Srbsku a Černé Hoře částku 11,4 mil EUR.

Životní prostředí – projekty ZRS se zaměří na odstraňování ekologických zátěží vyvolaných rozvojem průmyslové výroby bez ohledu na dopad použitých technologií na životní prostředí a řešením kosovského konfliktu v r. 1999. Srbsko i Černá Hora mají rovněž zájem o české zkušenosti s řešením odpadového hospodářství a zásobováním obyvatelstva pitnou vodou.

Ekonomicko-průmyslový rozvoj – vzhledem k nákladnému dovozu uhlí podpoří ČR zvýšení technické úrovně a produktivity těžby na vybraných perspektivních dolech do r. 2020. Rovněž podpoří Česko vybrané těžebně-zpracovatelské komplexy, jejichž revitalizace je klíčová pro zaměstnanost a hospodářský rozvoj. Plánuje se spolupráce v oblasti produkce elektrické energie a při plynofikaci země.

Oblast práce a sociálních věcí – české projekty povedou ke snížení centralizace sociální péče a k rozšiřování nabídky moderních sociálních služeb a vzdělávání poskytovatelů sociálních služeb. Další cílovou skupinou jsou osoby se zdravotním postižením, jejichž nezaměstnanost dosahuje 87 %. ČR pomůže proto s vytvářením chybějícího právního rámce aktivní politiky zaměstnanosti pro osoby se zdravotním postižením tak, aby se mohla postupně zvyšovat míra integrace těchto občanů do společnosti.

Doprava – ČR podpoří záměr srbské vlády modernizovat železniční infrastrukturu, přičemž nejvyšší prioritu má rekonstrukce panevropského koridoru ze Salcburku do Soluně, který prochází přes srbské území v délce přes 800 km. Česko přispěje rovněž k posílení ekologicky přijatelných variant městské hromadné dopravy (tramvaje, trolejbusy, příměstská železniční doprava).

Zdravotnictví – v Srbsku i v Černé Hoře dochází k nárůstu zneužívání toxických a návykových látek. ČR se bude podílet na vytvoření regionálních center k léčení závislostí, další opatření budou zaměřena na prevenci v oblasti HIV/AIDS. ČR rovněž poskytuje technickou podporu léčbě komplikovaných zdravotních stavů.

Celkem bylo v Srbsku v roce 2007 realizováno 23 projektů – v sektoru životního prostředí bylo realizováno 7 projektů (zejména v oblasti řešení starých ekologických zátěží, odpadového hospodářství, využívaní OZE a vodohospodářství), v sektoru ekonomicko-průmyslového rozvoje 7 projektů (hlavně energetika – zejména v oblasti zajištění kontinuity těžby, plynofikace, teplofikace), v sektoru a práce a sociálních věcí se jednalo o tři projekty, zbývající projekty byly realizovány v gesci MZV.

ZDROJ: www.NewBalkan.com, www.buinessinfo.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist