Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce - různé

10.02.2009  |  125× přečteno      vytisknout článek

Krátce - různé

Od 9. do 15. února se v Bruselu bude konat Evropský týden udržitelné energie 2009, na který by mělo zavítat více než šest tisíc registrovaných účastníků. Vrcholem bude podpis smlouvy v úterý 10. února v Evropském parlamentu, kterou se téměř čtyři sta obcí napříč celou EU zaváže k radikálnímu snížení emisí CO2 do roku 2020 a k dodržování energetických akčních plánů.

Zhruba 13 miliard korun (4 %) z celkové alokace Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) je možno využít k ekologickým investicím do bytového fondu. EU tím otevřela možnost finančně podpořit zateplování a jiné ekologické úpravy bytů a domů bez ohledu na to, kde tyto nemovitosti stojí. Vzhledem k tomu, že více než 26 % Čechů bydlí v panelových domech, může tento fakt významně přispět k úsporám energie v ČR. Dříve bylo možné čerpat evropské dotace na opravy bytového fondu pouze pro tzv. problémové čtvrti v městech nad 20 tisíc obyvatel.

Poslanci projednali v pátek ve druhém čtení vládní návrh zákona o těžebním odpadu. Ten by měl pomoci přizpůsobit formy nakládání s těžebním odpadem směrnicím Evropské unie (EU). Návrh má řešit, na základě požadavku Směrnice Evropského parlamentu a Rady z roku 2006, otázku nakládání s odpady vzniklými při těžbě nerostů, při geologických pracích a při těžbě rašeliny. Cílem je zavedení požadavků Směrnice do českého právního řádu, který doposud postrádá komplexní ustanovení o těžebních odpadech.

Doporučení pro rozvoj sjezdového lyžování v Krkonoších, jak ho vypracoval expertní tým Ministerstva životního prostředí, nepočítá zhruba s třetinou ze 66 v současnosti uvažovaných investičních projektů. Tým vyhodnotil soulad záměrů s ochranou životního prostředí a snažil se zakomponovat do plánů zlepšení dopravní situace v nejvyšších českých horách. Například projekt lanové dráhy na Medvědín experti doporučili vést jinou trasou, aby se lanovka a sjezdovka vyhnuly vzácným bukovým porostům, a ukončit v půlce hory. Na Lysé hoře pak ochránci přírody nedoporučují umělé zasněžování v hranici nad lesem.

Lesní škola v britské obci Timperley oslovila firmu Bridgestone se žádostí o pomoc při realizaci projektu obnovy povrchu hřiště. Bridgestone se obrátila na společnost, která provádí recyklaci pneumatik, a vyjednala u ní pro tento školní projekt podporu. Nový povrch z recyklovaných pneumatik díky poréznosti nevytváří kaluže. Navíc je dost měkký na to, aby se děti při pádu nezranily. Plocha hřiště o rozloze 500 m2 je vyrobena z měkké, bezpečné, propustné a obarvitelné granulované pryže získané recyklací pneumatik. Jedná se tedy o ideální materiál pro sportovní a rekreační hry.

Počítače z kartonu? Proč ne!
V únoru proběhne v New Yorku konference Greener Gadget, jejímž tématem bude elektronika a ekologický design. Jedním z výrobků, přihlášených do souběžné designérské soutěže, je i počítač, jehož skříň je vyrobena z lepenky. Geekovská komunita tento koncept, soudě podle reakcí v diskusních fórech, sice neocenila, lepenkovému počítači ale nelze upřít zajímavou industriální estetiku.

Ekologicky šetrné písmo
Všudypřítomný "zelený étos", zdá se, dorazil i do oblasti digitálního tisku, ale kupodivu z trochu jiné strany, než bychom očekávali. Nizozemské grafické studio SPRANQ totiž vyvinulo speciální ekologický font, který šetří inkoust, a tím i životní prostředí. Děrované písmo je nejen cool, ale k jeho vytištění se prý spotřebuje o 20 % méně inkoustu. Font je navíc zdarma.

 

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist