Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ptactvo lomu Hády u Brna

28.02.2009  |  174× přečteno      vytisknout článek

tvo lomu Hády u Brna

Ptactvo Hádů a okolí

Zdeněk Vermouzek

 

V oblasti Hádů lze vymezit tři základní biotopy s rozdílným druhovým složením ptačího osazenstva – interiér lesních porostů, teplomilné křoviny na jižních svazích a skaliska vápencového lomu.

Avifauna lesních společenstev je poměrně stejnorodá. Porosty různých druhů dřevin tvoří většinou jen malé enklávy a ptáci jako skupina vysoce mobilních živočichů využívají toto prostředí jako celek. Lze pozorovat pouze malé odchylky v početnosti většiny druhů, které jsou však dány kromě dřevinné skladby lesa i dalšími faktory prostředí – hustotou a stářím porostu, osluněním, aktuální potravní nabídkou apod.

Nejčastějšími představiteli ptačího společenstva lesních porostů jsou běžné druhy s širokou ekologickou valencí – pěnkava obecná (Fringilla coelebs), kos černý (Turdus merula), sýkora koňadra (Parus major), budníček menší (Phylloscopus collybita), pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla) a další. Ke specializovaným obyvatelům listnatých porostů na náhorní plošině patří lejsek bělokrký (Ficedula albicollis) a budníček lesní (Phylloscopus sibilatrix).

 


Lejsek bělokrký - samička na hnízdě - Ficedula albicollis (L. Dvořák)

 

Při procházkách můžeme často v korunách nebo na kmenech stromů zahlédnout žlunu zelenou (Picus viridis), datla černého (Dryocopus martius), strakapouda velkého (Dendrocopos major), strakapouda malého (Dendrocopos minor) a na Velké Klajdovce dokonce krutihlava obecného (Jynx torquilla). Zejména v doubravách se vzácně vyskytuje chráněný strakapoud prostřední (Dendrocopos medius).

Typickým druhem lesního podrostu je červenka obecná (Erithacus rubecula), která díky svému tichému, melancholicky laděnému zpěvu a malé plachosti jen málokdy ujde naší pozornosti. Na vlhčích místech s hustší vegetací upoutá svým hlasem střízlík obecný (Troglodytes troglodytes). Místy je hojný, ale velice nenápadný dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes). Lesní porosty jsou i domovem některých větších druhů dravých ptáků. Pravidelně tu hnízdí káně lesní (Buteo buteo) a často lze pozorovat krahujce obecného (Accipiter nisus). Ze sov byl zjištěn pouze puštík obecný (Strix aluco).

 

 
Dlask tlustozobý - Coccothraustest coccothraustest (L. Dvořák) mláďata puštíka obecného v dutině stromu - Strix aluco (L. Dvořák)

Zřejmě nejzajímavějším prostředím Hádů jsou porosty teplomilných křovin v NPR Hádecká planinka a v sousedních okrajových částech hádeckého lomu. Ty přitahují obrovské bohatství ptačích obyvatel díky jedinečnosti stanoviště – rozsáhlejší porosty křovin jsou v dnešní době v krajině vzácností, ale i z důvodu částečně ekotonního charakteru lokality. Kromě již dříve zmíněných všudypřítomných druhů zde hnízdí čtyři druhy našich pěnic – pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla), pěnice hnědokřídlá (Sylvia communis), pěnice pokřovní (Sylvia curruca) a pěnice slavíková (Sylvia borin). Vzácně se zde v době tahu objevuje také pěnice vlašská (Sylvia nisoria), která pravidelně hnízdí v prostoru mezi lomem a usazovací nádrží pod Vinohrady. K typickým obyvatelům křovin lze zařadit ťuhýka obecného (Lanius collurio) i budníčka většího (Phylloscopus trochilus). Pozornosti neujde hrdlička divoká (Streptopelia turtur) ani vysazený bažant obojkový (Phasianus colchicus).

Významným fenoménem jsou hejna zimních hostů, drozda kvíčaly (Turdus pilaris) a drozda cvrčaly (Turdus iliacus), která spolu s drozdem brávníkem (Turdus viscivorus) v době nedostatku jiné potravy konzumují bobule ochmetu evropského (Loranthus europaeus). Jeho velmi lepkavá semena projdou bez úhony trávícím traktem pěvců a při troše štěstí ulpí i s trusem na větvích statných dubů, kde je tak dobře postaráno o další generaci tohoto polocizopasného keře. Od konce zimy a na jaře se drozdovití ptáci zejména v ranních hodinách projevují velmi hlasitým a usilovným zpěvem.

Zcela specifickým prostředím je vlastní prostor lomu, který má z větší části charakter velmi devastovaného, pro trvalý výskyt ptáků nevhodného území. Lze však předpokládat, že s probíhající rekultivací se bude rozloha pustých míst postupně zmenšovat. K jediným trvalým hnízdícím obyvatelům lomových etáží patří rehek domácí (Phoenicurus ochruros), poštolka obecná (Falco tinnunculus) a ojediněle tu již hnízdil také výr velký (Bubo bubo).

 


Poštolka obecná s úlovkem - Falco tinnunculus (L. Dvořák)

 

Celkově lze tedy říci, že ptactvo tvoří bohatou a různorodou složku fauny sledovaného území, proto je žádoucí důsledně dbát o zachování této druhové pestrosti cílenou ochranou vhodných biotopů.

 


Jezírka na dně Růženina lomu (L. Tichý)

 

ZDROJ: www.brno.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist