Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zelená má zelenou

26.02.2009  |  zdroj: EKONOM  |  126× přečteno      vytisknout článek

Ekologie proniká i do světa počítačů. O stroje s menším dopadem na životní prostředí je zájem.

Green IT. Sousloví, se kterým se budeme v budoucnu setkávat častěji. Jde o výpočetní techniku, jejíž výroba a používání se dá označit za ekologické.
Počítače,
notebooky i třeba servery v zelené výrobní linii má dnes už téměř každá velká počítačová značka.
Některé si dokonce na "zeleném" přístupu postavily rovnou celý marketing.
"Jsme jedním z prvních výrobců nabízejících kompletní portfolio ekologických IT produktů a zároveň průkopníkem využívání technologií a procesů šetrných k životnímu prostředí v rámci celého životního cyklu výrobků," říká mluvčí české pobočky FujitsuSiemens Computers Marek Němec.
Firma má dokonce vlastní logo Green IT, které umisťuje na své produkty společně s vlastní certifikací tří hvězdiček. Konečně, dá se o ní říci, že je v tomto směru vlajkovou lodí. "Zelených" je totiž třiatřicet procent jejích výrobků.
Nejvyšší počet hvězdiček získá například jen takový počítač, který je vyroben z materiálů bez halogenů, je opatřen návodem k použití vytištěným na papíře, k jehož bělení nebyl použit chlór, musí jít o počítač, který dokáže rozebrat jediná osoba, a to pomocí běžně dostupných nástrojů, a jehož všechny plastové díly s hmotností nad pětadvacet gramů jsou náležitě označeny, aby je bylo možné snáze identifikovat při recyklaci.

Dobře vyrobit i prodat
Co všechno se vlastně skrývá pod pojmem Green IT? Jde o výpočetní techniku, jejíž používání méně zatěžuje životní prostředí - zejména sníženou spotřebou elektrické energie. Dalším krokem je samotná výroba, která probíhá ekologickým způsobem a z recyklovatelných materiálů.
V Česku zatím o takové počítače není příliš velký zájem ve srovnání se světem. "Zejména v západní Evropě a ve Spojených státech jsou zákazníky stále více vyžadovány počítače, které zatěžují životní prostředí výrazně méně než jejich předchozí generace. V Česku je však tento tlak ze strany zákazníků relativně slabý," řekl Ekonomu manažer výrobce počítačů Acer pro ČR Tomáš Čech. Důvodem je prý zejména cena.
"Použití ekologických materiálů a procesů znamená vyšší materiálové nebo výrobní náklady a tady většinou volí zákazníci levnější řešení. Jsme ale přesvědčeni, že preference trhu se budou měnit a sami zákazníci budou čím dál tím více ekologické produkty vyžadovat," věří Čech.
Vyšší pořizovací náklady na ekologické počítače se totiž v dlouhodobějším horizontu vracejí. V konečném důsledku se může ušetřit i čtyřikrát.
Generální ředitel Hewlett-Packardu Jan Kameníček vypočítává, kde všude lze ušetřit: za vlastní napájení, za úsporu prostoru v počítačových sálech díky vyšší integraci techniky, tím pádem i za chlazení počítačových sálů, a nakonec jsou nižší i pořizovací náklady a údržba záložních zdrojů, které mohou mít mnohem menší kapacitu.
"Když se všechny tyto úspory vyčíslí, mnoho zákazníků určitě překvapí, jak podstatně lze snížit provozní náklady, které jsou zvlášť v období hospodářské recese pod drobnohledem. V konečném efektu samozřejmě šetří přírodu a její energetické zdroje, což je ze společenského hlediska to nejdůležitější," dodává Kameníček.

Příkaz z Bruselu
Kdo se ale ještě pro ekologické počítače nerozhodl, nebude mít stejně brzy příliš na výběr. Jiné totiž nebudou už k dostání.
"Jediným způsobem, jak zvyšovat podíl ekologických produktů, je postupné nahrazování předchozích generací ekologickými výrobky bez jejich méně ekologické alternativy. To je v podstatě cesta, kterou jdeme," říká Čech za společnost Acer.
Ostatně firmě Acer, ale ani nikomu jinému brzy nic jiného nezbude. Na ekologické IT si totiž posvítili i v Bruselu. Od letoška platí s ročním přechodným obdobím směrnice EU regulující spotřebu elektrické energie v pohotovostním režimu.
"Uvádí, že od pátého ledna 2010 musejí veškerá elektrická a elektronická zařízení určená pro domácnosti a kanceláře prokázat v pohotovostním režimu spotřebu nižší než jeden watt," vysvětluje Marek Němec z FujitsuSiemens Computers. Od roku 2013 musí spotřeba zařízení v režimu stand-by klesnout dokonce pod 0,5 wattu.
Brusel tvrdí, že nové nařízení povede v roce 2020 v rámci EU k úsporám elektrické energie ve výši 35 terrawatthodin.

AUTOR: Radan Dolejš

1 watt
Taková smí být maximální spotřeba elektroniky v režimu stand-by od příštího roku.
Ekologický trend PC
Důraz na co nejnižší spotřebu při běžném provozu (ekologické přístroje ji dokáží stáhnout až na polovinu).
Snižování spotřeby v režimu stand-by (od roku 2010 nesmí mít v EU spotřebu vyšší než 1 W).
Přístroj je vyroben z ekologicky přijatelných látek (například obsahují zpomalovače hoření apod.).
I při tištění návodu se dbá na ekologii (je např. vytištěný na recyklovaném papíře či na papíře, k jehož bělení nebyl použit chlór apod.).
Všechny plastové díly s hmotností nad 25 gramů se označují, aby se daly snadno určit při recyklaci.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist