Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zástupci evropských ministerstev životního prostředí a financí se sešli v Praze

25.02.2009  |  138× přečteno      vytisknout článek

Zástupci evropských ministerstev životního prostředí a financí se sešli v Praze

Zástupci ministerstev životního prostředí a ministerstev financí členských států Evropské unie a Evropské komise se sešli 24. února v Praze. Účastníci jednali o závazcích v ochraně klimatu s ohledem na aktuální ekonomickou krizi a přípravu na jednání jarní Evropské Rady.

V průběhu svého úterního setkání v Praze podpořili delegáti ministerstev životního prostředí a ministerstev financí ambici Evropské unie být klíčovým globálním hráčem v oblasti boje s klimatickou změnou.

Evropská unie již podnikla významný krok na úrovni EU, když se v klimaticko-energetickém balíčku zavázala ke snížení objemu emisí skleníkových plynů o 20 % do roku 2020 (o 30 % za předpokladu, že i další klíčoví emitenti jako USA, Čína, Indie, Brazílie se v dohodě zaváží k odpovídajícím redukčním cílům). Ambice EU nemůže být úspěšná bez zapojení globálních hráčů. České předsednictví proto v Radě EU vede jednání s těmito významnými producenty skleníkových plynů, aby se zapojili do mezinárodního systému ochrany klimatu a přistoupili k nové klimatické dohodě, která má být vyjednána v prosinci 2009 v Kodani. „Státy Evropské unie si uvědomují, že tato dohoda bude vyžadovat zavedení fungujících mechanismů, na jejichž základě rozvinuté země poskytnou pomoc rozvojovým zemím pro zmírnění dopadů klimatických změn,“ řekl Tomáš Zídek, náměstek ministra financí ČR.

Právě možné finančních mechanismy, které by mohly pomoci rozvojovým zemím při snižování emisí a zejména přispět k adaptaci na nepříznivé vlivy klimatických změn (jako je sucho, zvyšující se hladiny moří apod.), byly dalším důležitým bodem jednání.

„Vysocí představitelé ministerstev financí a životního prostředí členských států EU nemají příliš příležitostí ke společnému jednání o společných záležitostech. Setkání, které zorganizovalo české předsednictví, poskytlo první významnou možnost ke společné diskusi, nezbytné pro úspěšné dojednání nové globální dohody o ochraně klimatu v prosinci 2009 v Kodani,“ řekl Jan Dusík, první náměstek ministra životního prostředí ČR.

Všichni účastníci potvrdili mimořádný význam společných jednání zástupců ministerstev životního prostředí a financí a vyslovili se pro pokračování podobných schůzek. Potvrdilo se, že i po přijetí závěrů ve všech formacích Rady v březnu 2009 budou diskuse o zpřesnění pozic EU a jejich uplatnění na mezinárodních jednáních dále pokračovat.

Závěry z dnešní neformální schůzky budou podkladem pro jednání Rady EU pro životní prostředí 2. března v Bruselu a Rady pro hospodářské a finanční záležitosti (tzv. Ecofin) 10. března v Bruselu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist