Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Watenvi o využití odpadu

02.03.2009  |  124× přečteno      vytisknout článek

Jeho součástí bude již tradičně odborný doprovodný program, na němž se podílejí ministerstva životního prostředí, zemědělství, průmyslu a obchodu a Státní fond životního prostředí

Watenvi  o využití odpadu

Odpady 2009 a jak dál, aneb odpad je energie nese název semináře, jenž se uskuteční v květnu na Mezinárodním vodohospodářském a ekologickém veletrhu Watenvi v Brně. Je určen především zástupcům měst a obcí a podnikatelům, které zajímá problematika energetického využívání odpadů. Jde o Efekt program ministerstva obchodu a průmyslu a se svými zkušenostmi na semináři vystoupí zástupci firem zabývající se odbytovou krizí druhotných surovin.  

Přípravy na Watenvi jsou v plném proudu. Jeho součástí bude již tradičně odborný doprovodný program, na němž se podílejí ministerstva životního prostředí, zemědělství, průmyslu a obchodu a Státní fond životního prostředí. K rozvoji projektu přispívá také spolupráce pořadatelů s oborovými asociacemi. Watenvi zahrnuje 15. mezinárodní vodohospodářskou výstavu Vodovody-Kanalizace, jejíž pořadatelem je Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK), a 15.mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí ENVIBRNO. Uskuteční se na brněnském výstavišti od 26. do 28. května 2009.

 

Důraz na třídění bioodpadu

Specialisté tvrdí, že v komunální oblasti ČR hodlá dosáhnout až padesátiprocentního využití odpadu. Naši občané si prý už zvykli třídit komunální odpad na složky – sklo, PET lahve a papír. V současnosti se klade důraz na třídění bioodpadu z domácností, který končil v popelnicích. Toto třídění je však velmi problematické a souvisí i s hygienickými podmínkami. „Objevují se různé názory, jde například o instalace drtičů v domácnostech, což však přináší negativní dopad na kanalizační síť. V ní se totiž vyskytne větší množství hlodavců a také ČOV nejsou na zvýšení bioodpadu z kuchyní a zejména tuků připraveny. Jsou známy případy z Rakouska, kde lidé vypouštěli do kanalizace i oleje z vaření a ČOV přestaly fungovat,“ poznamenal profesor Jiří Hřebíček.

 

Vodohospodáři o legislativě i financování

Veletrh Watenvi se koná v období Českého předsednictví EU. V Brně se sejdou vodní ředitelé z 27 členských zemí EU. V květnu budou probíhat diskuse k různým realizačním směrnicím, vyhláškám apod. Odborný program, jehož garantem je SOVAK ČR, se zaměří na legislativu v oboru vodního hospodářství, především na novelu zákona o vodách. Program zahrne mimo jiné také zákon o ekologické újmě.  Další blok přednášek bude věnován financování rozvoje infrastruktury vodovodů a kanalizací z OP ŽP.

Na výstavišti se bude také diskutovat o aktualizaci Plánu odpadového hospodářství ČR, neboť ten současný je deset let starý a přestává vyhovovat současným požadavkům. V novém dokumentu se musí odrazit nová Evropská směrnice o odpadech, tématická strategie s jejich nakládáním, udržitelná spotřeba a výroba i energetická politika EU. Celý tento rok bude naplněn legislativními pracemi v této oblasti.

„Musíme si uvědomit, že nová legislativa musí být akceptovatelná pro průmysl i obce. Nové zákony se dotknou každého občana. Bude se totiž zdražovat skládkování odpadu, vzrostou náklady na logistiku i recyklaci. Pokud bude někdo chtít životní prostředí znečišťovat, zaplatí za to velké peníze. Nový ekonomický model, který se vytváří, musí vyhovovat lidem. Nemůžeme do nekonečna odstraňovat černé skládky. V období současné ekonomické krize zvýšené náklady na nakládání s odpady dopadnou na živnostníky i malé a střední firmy, které tvoří 99 procent organizací ve společenství, což platí i o ČR,“ uvedl prof. Jiří Hřebíček.

 

Řešení starých ekologických zátěží

V doprovodném programu budou odborníci hovořit také o řešení starých ekologických zátěží, což souvisí s novou směrnicí o půdě. Jejich vlastníci budou mít možnost na odstranění těchto zátěží získat peníze z evropských fondů. Na veletrhu budou prezentovány nové výzvy k podávání projektů do Operačního programu životní prostředí (OP ŽP). Představitelé obcí a podnikatelé budou v této oblasti podrobně informováni o možnostech financování projektů z evropských fondů. „Jen tak totiž mohou připravit dobré projekty a úspěšně o peníze žádat. Mělo by se jednat o výstavbu čistíren odpadních vod, kanalizací, vodovodů i renovace řádů. Všichni víme, jaké problémy má Praha, kde teče voda sítí, která byla instalována v minulém století,“ připomněl profesor.

 

PET láhve způsobují stále starosti

Do další oblasti odpadového hospodářství patří také nakládání s obaly. Logistické systémy s jejich hospodařením podporuje společnost EKOKOM. V ČR byly postaveny dotřiďovací linky a obaly se mohou ukládat do nových sběrných dvorů. Problémem je, že Čína snížila odběry obalů z České republiky, kde máme nedostačující kapacity na jejich zpracování. PET lahve se zpracovávají pouze v několika málo firmách s nedostatečnou kapacitou. Otevřenou otázkou zůstává, zda by se v ČR ze starých PET lahví neměly pomocí moderních, ale drahých technologií vyrábět nové, tak, jak je tomu jinde ve světě.

 

Jana Tyrichová

manažer PR a reklamy WATENVI

Tel. +420 541 152 890, Fax: +420 541 152 889, E-mail: jtyrichova@bvv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist