Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Watenvi nejen pro odborníky, na své si přijdou i starostové

09.03.2009  |  123× přečteno      vytisknout článek

Pořadatelé očekávají, že Mezinárodní vodohospodářský a ekologický veletrh Watenvi navštíví více než 10 000 především odborných návštěvníků, ale mnoho zajímavých informací bude letos určeno i široké veřejnosti.

Watenvi se uskuteční na brněnském výstavišti od 26. do 28. května 2009. Projekt tvoří 15. mezinárodní vodohospodářská výstava Vodovody-Kanalizace a jejímž pořadatelem je Sdružení Vodovodů a kanalizací  ČR (SOVAK) a 15. mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí Envibrno. Veletrh je důležitým místem pro získání uceleného komplexu cenných informací, které budou zajímat především starosty měst a obcí a zástupce krajů.

 

Vše pod jednou střechou

Pro starosty  budou určeny aktuální otázky týkající se problematiky čištění odpadních vod.

Právě v Brně na veletrhu Watenvi se sejdou všechny zainteresované subjekty na jednom místě – výrobci, provozovatelé, stavební firmy i poskytovatelé dotací. ČR má závazek vůči Evropské unii, v němž se uvádí, že řádné čištění a odvádění odpadních vod musí být v aglomeracích nad 2000 obyvatel zajištěno do roku 2010. 

Podle odborníků je už jisté, že čtvrtina vodohospodářských projektů v zemi včetně Prahy se nestihne postavit. Podle předsedy představenstva SOVAK Františka Baráka z 530 aglomerací s více než dvěma tisíci obyvateli jich 47 nemá ještě ani územní rozhodnutí a realizace projektů se tak nedá stihnout. Za hlavní příčiny označil nedostatek peněz a stavebníků i zkracující se dobu na samotnou výstavbu.

 

Na pět desítek měst a obcí zřejmě nesplní závazky k EU

Problém s blížícím se termínem 2010 lze vyřešit pouze politickým rozhodnutím. Česko jako

předsedající země Evropské unie by podle Baráka mohla získat odklad termínu za ústupek v jiné oblasti. „Několik obcí a měst nestačí zřejmě opatření zajistit. Někde totiž chybí příslušná povolení, jinde je nedostatek finančních zdrojů. Připouštím, že v některých sídlech panuje nezájem o tuto oblast,“ podotkl Barák. Připomněl, že dotace měly pouze přispět k zajištění plnění směrnice EHS 91. Většinu finančních zdrojů si musí vlastníci vodárenského majetku zajistit sami.

O tom, že splnit tento termín je nereálné potvrdil i mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka. Tento kraj v řešení odpadních vod zaostává nejvíce. "Do roku 2010 v některých obcích určitě k odkanalizování nedojde," řekl. Týká se to zejména obcí s mnoha osadami rozesetými po jejich okolí. Obce mohou termín 2010 stihnout jen tehdy, pokud budou mít projekty zúřadovány do konce roku 2009,  a to včetně stavebního povolení, pozemkového vypořádání a v soutěži vybraného zhotovitele. "Jsem přesvědčen o tom, že unie bude akceptovat projekty, které jsou připravené, a nebude 1. ledna 2011 podávat kvůli nesplnění žalobu k Evropskému soudu," poznamenal včera Jan Kříž z ministerstva životního prostředí.

 

Znečišťování odpadních vod klesá

Podle předsedy představenstva SOVAK jsou nyní největšími znečišťovateli vod u nás velká města a významné průmyslové podniky, především chemické provozy, papírny a celulózky. „Musím připomenout, že za posledních patnáct let v ČR došlo vzhledem k restrukturalizaci průmyslu a zániku některých odvětví k výraznému poklesu při vypouštění znečistěných vod. Významně se také podařilo snížit množství nebezpečných a zvláště nebezpečných látek.“ Při současném omezování průmyslové výroby je velmi pravděpodobné, že nastane pokles tohoto znečištění. Jeho výši však nelze přesně stanovit. Je také třeba si uvědomit, že většina velkých měst i průmyslových podniků v poslední době investovala a stále investuje do procesů čištění odpadních vod. Dá se říci, že znečištění odpadních vod průběžně klesá.

 

Globální krize pomáhá životnímu prostředí

Ministr Martin Bursík zastává názor, že by se měla  propojit ekonomická celosvětová krize s řešením dlouhodobých klimatických a energetických problémů. „Ekonomická krize neruší naléhavost krize klimatu. Naopak dává šanci na radikální odklon od energeticky náročné ekonomiky, která vysoké emise čehokoli, včetně skleníkových plynů, produkuje k ekonomice, která se zaměří na nejmodernější nízkouhlíkové technologie. Rychlé a efektivní využití prostředků z OPŽP i z programu Zelená úsporám je velmi důležité,“ uvedl.

Podle britského výpočtu vychází na milion eur investovaný do energetických úspor až 13,5 nových pracovních míst. To znamená, že samotný program Zelená úsporám je jen letos zároveň zelenou pro 5 000 takových nových míst. „A když připočítáme OPŽP, půjde

o další tisíce lidí, kteří budou mít práci, a to v perspektivních odvětvích. Nutnost

propojení řešení krize ekonomické a krize klimatické je evidentní,“ dodal ministr.

 

Jana Tyrichová

manažer PR a reklamy WATENVI

Tel. +420 541 152 890, Fax: +420 541 152 889, E-mail: jtyrichova@bvv.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist