Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Optimální provoz kancelářské budovy

20.03.2009  |  zdroj: STAVITEL  |  137× přečteno      vytisknout článek

V objektu Nordica Ostrava se podařilo nalézt vyvážené ekonomické řešení, zohledňující úspory energie bez navýšení cen nájemních prostor.

Z výsledků průzkumu trhu vyplývá, že většina společností při plánování kancelářských prostor již začíná uvažovat o realizaci ekologických opatření. Uměním je pak vytvořit koncept budovy, který dokáže dát do souladu i ostatní požadavky, jako je například co největší množství prosklených ploch na fasádě.

Přínosem projektu u administrativní budovy Nordica je poměr ochlazovaného povrchu k objemu stavby a vyvážený poměr zasklení a pevné fasády. Další technická řešení vycházejí ze zkušeností z předešlých projektů v České republice, ale i z mnoha projektů ze zahraničí.

Tepelně technické parametry izolací mají doporučené hodnoty ČSN 730540. Samozřejmostí je přítomnost venkovních stínicích prvků, které mají právě díky svému vnějšímu umístění vysokou efektivnost a jejich ovládání systémem MaR je nadřazeno ovládání jednotlivci.

ENERGETICKÝ KONCEPT

Pro úsporu energie se využívá princip předehřátí nebo předchlazení vstupního vzduchu k centrálním VZT jednotkám podzemním kanálem. Odpadní vzduch je pak používán k ohřevu podzemních pater.

V budově jsou uplatněny technologie rekuperace. Systém VZT byl navržen na nízkou hodnotu spotřeby energie pro ventilátory (Specific Fan Power, SFP) - používá se nižších rychlostí proudění vzduchu v potrubí a nízké tlakové ztráty a také se zde využívají AHU jednotky s frekvenčními měniči, které regulují výkon dle aktuálních potřeb objektu. Budova má rovněž možnost využívat principu volného chlazení (free cooling) pro režim chlazení.

I při uplatnění všech těchto řešení byl výsledný rozdíl v navýšení nákladů proti "standardu" pouze o jedno až dvě procenta.

VYTÁPĚNÍ

Výměníková stanice dálkového vytápění využívá odpadního tepla z blízké elektrárny. Výměníková stanice typu voda-voda byla osazena do samostatné místnosti na úrovni 2. PP. Vzhledem k nízkým tepelným ztrátám objektu a tepelným ziskům od výpočetní techniky, osvětlení a lidí již nebylo potřeba instalovat radiátory. Pro vytápění kanceláří se použilo fan-coilů umístěných v podhledech, které jsou schopny prostory případně vytápět.

Pro statické vytápění zejména ve skladových prostorech, sociálních zařízeních a společných prostorech se zde využívají topná tělesa. Zvolena byla desková ocelová tělesa a konvektorová tělesa v místech s nízkými parapety. Opatřena jsou radiátorovými ventily s termostatickými hlavicemi na přívodu a regulačně uzavírací spojkou na zpátečce.

CHLAZENÍ

Jako podklad pro vypracování návrhu chlazení sloužily výpočty externích a interních tepelných zátěží. U kanceláří, konferenčních a zasedacích místností se předpokládá prostor 8 m2 pro osobu. Maximální obsazení budovy by mělo být 1200 osob, předpokládá se o něco méně, zhruba 1000 (s rezervami může dům pojmout až 1400 lidí).

Tepelná zátěž byla vypočítaná 72 W na osobu, tepelná zátěž elektrickým zařízením (počítače, kopírky atd.) 200 W na osobu, tepelná zátěž osvětlení 100 W na osobu.

Chladicí systém budovy umožňuje využití tzv. volného chlazení, které při vhodných vnějších podmínkách šetří značné množství energie. Je určen pro celoroční provoz - i při nízkých teplotách využívá chladný venkovní vzduch. Systémy s touto funkcí dokáží při dostatečně nízké venkovní teplotě omezit nebo zcela vypnout kompresory ve strojovnách chladu a tak výrazně snížit energetickou náročnost. Samotné chlazení pak potřebuje energii pouze pro ventilátory, které zprostředkovávají výměnu energie v systému voda-vzduch.

Podstropní jednotky fan-coil jsou samozřejmě mimo topení určeny i pro chlazení kancelářských prostor a disponují individuální regulací teploty, která je ovšem podřízena centrální regulaci objektu.

Systém MaR pak v nočních hodinách omezí větrání a chlazení daných prostor. Vzhledem k přístupu investora této stavby k samotnému životnímu prostředí je jakožto chladivo použita látka označovaná názvem R134a, tato látka neobsahuje freony a další škodlivé prvky.

VZDUCHOTECHNIKA

V rámci zadání investora byl také návrh vzduchotechnického zařízení, které obsahuje řadu nadstandardních prvků a parametrů. Pod vlastním objektem se nachází vzduchotechnický kanál, který pomáhá šetřit energii jak v režimu chlazení, tak v režimu topení, kdy se příchozí čerstvý vzduch předchlazuje a nebo předehřívá. Ve strojovně vzduchotechniky je pak umístěna také rekuperace, která má i funkci přenosu vlhkosti. VZT jednotky jsou pak propojeny s frekvenčními měniči, které reagují na aktuální potřebu kancelářských prostor a omezují výkon VZT jednotek.

Celková idea VZT systému pak vychází ze zadání na nízkou hodnotu SFP (Specific Fan Power), kdy se soustředí na nízkou rychlost vzduchu v potrubí a nízké tlakové ztráty.

Odpadní vzduch budova využívá pro vytápění a větrání dvou podzemních pater s parkovacími místy.

AUTOR: Ing. Václav Matoušek
Skanska Property
Czech Republic, s.r.o.


Základní údaje o stavbě

Zastavěná plocha (7 nadzemních podlaží) - 2331 m2

čistá kancelářská plocha - 11 400 m2

Celková kapacita v podzemních garážích - 130 vozidel

Fasády jsou řešeny kombinací oken, omítky, kamenného obkladu a prosklených stěn.

Základní typy obvodových plášťů:

Zateplené železobetonové stěny kontaktním zateplovacím systémem + tenkovrstvá omítka - 2.- 6. NP

Zateplené železobetonové stěny + kamenný obklad - 1. NP

Hliníkový okenní systém - okna 1.- 6. NP

Fasádní systém s hliníkovými rámy - prosklení atria

Pro zasklení byla zvolena skla typu Float (v izolačním dvojskle), tvrzené sklo (v izolačním dvojskle nebo jednoduché), vrstvené sklo (v izolačním dvojskle nebo jednoduché) a sklo reflexní proti průchodu tep. energie (v izolačním dvojskle)

klimatické podmínky

> Venkovní výpočtová teplota: -15 °C zima, léto +32°C

> Kanceláře - teplota pro zimu byla navržena 21 °C,

pro letní období 26 °C

> Počet topných dnů: 229

> Průměrná teplota v topném období: +4 °C


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist