Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rozhovory s občany EU se týkaly zemědělství i energetiky

23.03.2009  |  148× přečteno      vytisknout článek

Soupisem deseti doporučení a podnětnou diskusí s politiky skončila minulý víkend v Praze konference Rozhovory s občany Evropy v České republice 2009.

V Praze 16. 3. 2009 –  Přes padesát náhodně vybraných zástupců veřejnosti během ní dva dny diskutovalo o aktuálních otázkách i výzvách pro další směřování Evropské unie. Své názory, artikulované v deklaraci, konfrontovali debatéři s občany jiných členských států. V některých tématech jako zemědělství, důchodové reformy či narovnání pracovního trhu v rámci celé EU dospěli ke shodě, jiná typu energetiky, imunity poslanců nebo práv zaměstnanců byla výlučnou záležitostí České republiky.

Konference se stala vyústěním tříměsíční internetové diskuse s průběžným hlasováním na stránkách www.rozhovory-s-obcany-evropy.eu. Výstupy se stanou součástí Evropského přehledu národních doporučení ze 27 států evropského společenství – 15 finálních doporučení pak vytvoří základ pro Evropský summit občanů, jenž proběhne 10. – 11. května 2009 v Bruselu za účasti řady poslanců Evropského parlamentu a klíčových institucí EU.

Jednoznačně nejplamennější diskuse se strhla kolem zemědělské politiky Evropské unie. Vybranému vzorku české populace, v němž se objevily všechny socio-ekonomické skupiny, vadí jak výše dotace (až 38 % celkového rozpočtu EU), tak nerovnoměrnost podpory. „Evropská unie sjednotí dotační politiku do zemědělství a výrazně se sníží celkové procento dotací. Sníží se počet dotačních titulů a bude důsledně kontrolována efektivnost využívání dotací. Producenti ukončující zemědělskou činnost v důsledku snížení dotací si zaslouží po přechodnou dobu podporu s cílem trvalého rozvoje venkova,“ shodli se v Národním doporučení účastníci.

Palčivost problému zemědělské podpory potvrdil v následné diskusi i Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu za ODS. Podle něj je stávající systém nespravedlivý jak k českým farmářům, tak k zemím 3. světa. „Málokdo si to uvědomuje, ale uzavření evropského trhu potravinám například z Afriky se Evropě vrací v podobě nelegální imigrace z těchto zemí,“ upozornil Zahradil. Podle Kateřiny Jacques, jež do voleb do Evropského parlamentu povede Stranu zelených, je třeba soustavně tlačit i na kvalitu stravování, včetně snížení podílu geneticky modifikovaných potravin nebo etiky chovu hospodářských zvířat. „Dlouhodobě není možné, aby byly biopotraviny výsadou jen majetných lidí. Je třeba, aby i levnější výrobky zaručovaly co nejvyšší kvalitu,“ uvedla poslankyně.

Další schválené doporučení se týkalo nutnosti ochrany národních tradic, které se v moderním globalizovaném světě pomalu vytrácejí, případně jsou omezovány normami a nařízeními. Unie by se podle účastníků měla zasadit o zachování národních tradic. Výbor regionů pro EU by měl sepsat a uveřejnit seznam národních a regionálních tradic a nově navrhovaná doporučení a nařízení musí následně respektovat a ochraňovat tradice z tohoto seznamu. Výbor by měl také navrhnout revizi stávajících hygienických norem EU omezujících výrobu tradičních jídel.

Nedávné problémy s dodávkami plynu přiměly diskutéry, aby se zamysleli i nad otázkami energetiky. Podle občanů by se měla více podporovat jaderná energetika s důrazem na posilování bezpečnosti jejího provozu. Současně je nutné zabývat se rozvojem nových a alternativních technologií a nezbytná je také výchova obyvatelstva k úsporám, přezkoumání dotační politiky ve vztahu k dotacím do energií a zrušení omezení pro malovýrobce energií.

Kromě deseti schválených závěrečných doporučení diskutovali občané i o dalších tématech, která se sice součástí deklarace nestala, ale byla rozebírána v pracovních skupinách. „Za nedostatečnou považujeme současnou situaci na poli ochrany zvířat. Měl by být vytvořen jednotný právní rámec v rámci EU pro zajištění jejich ochrany. Dále by měly být zpřísněny tresty za týrání zvířat a zakázány i tradiční formy, jako jsou hony na lišku, corrida, psí zápasy a další,“ vysvětluje jedna z účastnic konference.

Důraz kladli diskutéři také na posílení mimoprodukčních funkcí zemědělství a větší podporu obnovitelných, udržitelných zdrojů. EU by také měla věnovat větší pozornost železniční nákladní přepravě, jako nejekologičtější formě přepravy.

„Překvapila mne velmi vysoká úroveň akce i hloubka, do které účastníci šli,“ zhodnotila debatu i deset Národních doporučení poslankyně Kateřina Jacques. „Přínos konference spatřuji mimo jiné v tom, že nabídla rozhovor s živými lidmi, euroobčany a novými tvářemi. Kultivovanou formou jsme se dozvěděli o tématech jiné věci, než obvykle zaznívají na podobném typu akcí se stále stejnými účastníky,“ doplnil ji Jan Zahradil.


Další informace lze získat na níže uvedených kontaktech:

Lucie Čunderliková                    Karolína Kuncová
Smart Communication s.r.o.      Partners Czech, o.p.s.
T/F: +420 272 657 121             T: +420 233 321 503
M: +420 733 538 889                M: +420 737 738 813
E: cunderlikova@s-m-art.com    E: karolina.kuncova@partnersczech.cz
W: www.s-m-art.com               W: http://www.partnersczech.cz


K debatě může každý přispět na těchto stránkách: http://www.rozhovory-s-obcany-evropy.eu/
Můžete se též připojit do” Facebook” skupiny “European Citizens’ Consultation 2009”.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist