Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Žádejte o grant a proměňte vaše okolí společně

20.04.2009  |  124× přečteno      vytisknout článek

Žádejte o grant a proměňte vaše okolí společně

Do 24. dubna mohou občanská sdružení, obce, školy či církevní osoby žádat o granty zaměřené na úpravy veřejných prostranství a obnovu a ochranu krajiny. Žádaná částka může dosáhnout výše až 200 tisíc korun. Program Strom života Nadace Partnerství rozdělí s podporou společnosti Skanska celkem 2,3 milióny korun.

Více informací o podmínkách získání grantu najdete na www.stromzivota.cz. „Velký zájem bývá tradičně o granty na úpravu a ozelenění veřejných prostranství, jakými jsou návsi, hřiště, veřejné zahrady nebo parky. Podmínkou získání finančního příspěvku je zapojení veřejnosti do diskuse o budoucí podobě místa,“ uvádí koordinátorka programu Strom života Miroslava Drobílková. „Právě v této souvislosti letos přicházíme s novinkou, kterou je  Cena Skanska udělená za největší přínos pro místní komunitu. Jedním z hlavních kritérií pro výběr vítězného projektu bude míra zapojení občanů a spolupráce s organizacemi v regionu,“ doplňuje Magdaléna Dobišová ze společnosti Skanska.

Zeleň v urbanizovaném prostředí je citlivým tématem, a to nejen v souvislosti s kácením stromů. Důležité je proto neskrývat problémy a už od začátku rozhodovat a jednat společně s místními obyvateli. Tento postup bývá označován jako komunitní plánování. „Nejprve jsme z projednávání s veřejností měli trochu obavy, ale nakonec se  nám potvrdilo, že čas a finanční prostředky vůbec nebyly vynaloženy zbytečně,“ shrnul před dvěma roky novou zkušenost se zapojením veřejnosti starosta obce Vavřinec-Veselice Miloš Novotný a vyjádřil tak zkušenost řady zastupitelů.

Cílem všech v praxi uplatňovaných technik zapojení veřejnosti je předcházet nezájmu, konfliktům či vandalismu pomocí informovanosti, zapojení do rozhodování a spoluúčasti na něm. „Primárně jde o to, aby se lidem nedělo něco za zády. Pocit permanentní nedůvěry občanů k politikům je zhoubný, ale řada radnic se jej bohužel nesnaží změnit. Pokud se ale zapojování občanů bere skutečně vážně a stane se dlouhodobě fungující součástí kultury obce, může vést nejen k nezbytné důvěře, ale ke skutečnému sdílení cílů, k růstu komunity,“ zdůrazňuje Martin Nawrath z Nadace Partnerství, který působí jako facilitátor (moderátor) veřejných jednání. „Ti, kteří veřejné prostranství každodenně využívají, jsou zároveň nejcennějšími nositeli nápadů a představ o podobě a funkcích těchto míst. Komunitní plánování v sobě skrývá příležitost podívat se na věc z celé řady úhlů – očima dítěte, pracujícího či seniora,“ doplňuje Miroslava Drobílková.

Více informací o vybraných metodách komunitního plánování: 

www.nadacepartnerstvi.cz a www.nadacepartnerstvi.cz

Více informací o grantech ráda poskytne:

Miroslava Drobílková,             Nadace Partnerství, Strom života

                        tel.: 515 903 125, e-mail: mirka.drobilkova@nap.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist