Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Průzkum zájmu občanů ČR o životní prostředí

22.04.2009  |  127× přečteno      vytisknout článek

Průzkum zájmu občanů ČR o životní prostředí

Oslavy Dne Země provází aktivity, které umožňují téměř každému vyjádřit svůj postoj vůči životnímu prostředí. Míra zájmu člověka o životní prostředí se v současné době stává hodnotnou identifikací, která podmiňuje jeho aktivity nejen u příležitosti Dne Země, ale i postoje, chování a názory, a do značné míry určuje jeho žebříček hodnot a životní styl. Výzkumy veřejného mínění však opakovaně poukazují nejen na občany aktivní, ale i na existenci značné části široké veřejnosti, která je vůči životnímu prostředí rezervovaná až zcela netečná.

Celkový zájem o tématiku životního prostředí

Z obecného hlediska lze považovat tématiku životního prostředí za oblast, která vyvolává poměrně značný zájem široké veřejnosti, byť mnohem častěji okrajový než detailní.

n  Většina občanů získává informace o životním prostředí nesystematicky, pouze občas si něco přečte nebo poslechne (62%).

n  Znatelně méně je těch, kteří pozorně sledují toto téma v tisku, televizi, rozhlasu či knihách (17%) nebo se aktivně podílejí na různých akcích, píší články, působí ve sdružení, účastní se jednání, podepisují petice ap. (4%).

n  Každý šestý občan (17%) tématiku životního prostředí zcela vytěsňuje ze svého zájmu.

Demografická podmíněnost

Þ   Celkově vzbuzuje oblast životního prostředí zájem u většiny mužů (82%) i žen (83%). Muži však sledují toto téma o něco častěji pozorně, ženy zase okrajově.

Þ   Věk podmiňuje intenzitu zájmu jen mírně. Všechny kategorie sledují, co se děje v oblasti životního prostředí. Obvykle jde o zájem okrajový, výrazná aktivita se týká minima z nich (3% až 4%). Pokud jde o lhostejnost, je charakterističtější pro seniory (pro 21% občanů starších 55 let, tj. pro každého pátého!) než pro mladší (17%) a střední generaci (14%).

Þ   Vzdělání hraje zásadní roli. Platí: čím má občan vyšší vzdělání, tím častěji projevuje nejen celkový, ale především soustředěný zájem o oblast životního prostředí. Naprostý nezájem o otázky týkající se životního prostředí vykazuje více než každý třetí občan se základním vzděláním (37%!), každý čtvrtý se vzděláním dalším bez maturity (27%!), každý desátý s maturitou (10%) a 3% těch, co absolvovali vysokou školu


Důvod lhostejnosti k životnímu prostředí

Uvedené odpovědi dokumentují, že vztah občanů k životnímu prostředí je poznamenán značnou mírou lhostejnosti. Co je hlavním důvodem této občanské povrchnosti, laxnosti a apatie?

Na základě získaných spontánních odpovědí se ukazuje, že nejčastěji je lhostejnost občanů vyvolána jejich celkovým nezájmem o veřejné problémy (44%): „jde o nedostatečné občanské uvědomění až společenskou otupělost a nevšímavost vůči tomu, co se mne bezprostředně nedotýká; co je za hranicemi mé domácnosti, domu, zahrady; neochota se angažovat; do něčeho aktivně zasahovat, dokud to není nařízeno; snaha nedělat si zbytečné problémy; zvyk žít podle hesla – co tě nepálí, nehas“.

V rámci spektra odpovědí je sdělováno, že lidé nemají čas (5%): „jsou velice zaneprázdněni; pracovně přetíženi (často nemají čas ani na domácnost a rodinu); doléhá na ně rychlé životní tempo; uspěchaná doba“ a mají jiné starosti (13%): „honí se za penězi; hmotnými statky; majetkem a úspěchem; žijí konzumně; mají jiné priority; řeší existenční záležitosti; vlastní zaměstnání; zajištění rodiny; dětí – což je důvodem toho, že se o nic jiného nezajímají, a tedy ani o životní prostředí, mají pocit, že se jich tato problematika netýká, že je to starost jiných (úřadů, politiků, odborníků apod.)“.

Podle každého devátého občana je lhostejnost vyvolána pocitem bezmoci (11%): „lidé nevěří v nápravu, že něčeho dosáhnou nebo něco změní; mají pocit, že jejich aktivita nemá cenu; že nic neovlivní (vše je v rukou zlatokopů, finančníků, velkých firem, zkorumpovaných osob); cítí se v roli obyčejných lidí bezmocní, někteří mají špatné zkušenosti; pocítili marnost svého snažení; setkali se s pasivitou úředníků; viděli beztrestnost lidí – viníků anebo se obávají jejich msty“.

Někteří respondenti dávají projev lhostejnosti do spojení s nedostatkem informací (13%): říkají, že neinformovanost, nevědomost, malá osvěta, podcenění ochrany životního prostředí a slabá publicita tohoto problému vedou k tomu, že „lidé nemají motivaci; nerozumí tomu, co znamená zhoršování životního prostředí a jeho ochrana; nevědí, jaké důsledky může mít jejich chování; co je správné a co nikoliv; neumí myslet na budoucnost; neuvědomují si, co může být za pár let; myslí, že si příroda pomůže sama“ nebo s celkově špatnou výchovou ve škole i v rodině (7%), která „nedostatečně podporuje zodpovědnost, neposiluje uvědomění si toho, že člověk patří k přírodě, neklade důraz na potlačení sobeckého jednání, eliminaci nadřazeného postoje a nutnost ohleduplného chování k přírodě a svému okolí“.

Těch, kteří nevědí, co sytí lhostejnost k životnímu prostředí, je v populaci celkově 7%.

Zdroj:

Lea Jozífková
projektová manažerka Dema, a.s.
DEMA a. s.
Michalská 12, 110 00 Praha 1
telefon 224 225 659, 224 229 464
fax 224 230 129
e-mail info@dema-praha.cz [1]
www.dema-praha.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist