Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jak proběhlo Česko-Japonské sympozium?

06.05.2009  |  124× přečteno      vytisknout článek

V pondělí  4. května  2009 proběhlo v Hotelu Hilton Praha setkání zástupců České republiky s představiteli významných japonských společností

nabízejících nejmodernější environmentální technologie a technologie na snižování emisí pro boj s globální klimatickou změnou.

Setkání je další formou spolupráce mezi oběma stranami a navazuje na smlouvu o prodeji emisních povolenek ze 30.března letošního roku, jejíž výtěžek použije Ministerstvo životního prostředí na financování dotačního programu na podporu energetických úspor v českých domácnostech.

Sympozium otevřel úvodním slovem ministr životního prostředí Martin Bursík.

Za českou stranu dále vystoupili náměstek ministra a ředitel sekce ochrany klimatu a ovzduší Aleš Kuták, který představil program "Zelená úsporám v České republice" a Rut Bízková, náměstkyně ministra a ředitelka sekce ekonomiky a politiky životního prostředí.

Japonskou část pak osobně zahájil premiér Taro Aso krátkým proslovem, ve kterém označil současný stav světové ekonomiky ve vztahu k životnímu prostředí za příležitost ke změně k lepšímu. Boj proti globální klimatické změně vidí japonský premiér právě v moderních úsporných technologiích a to především v energetice. Jak velice zdvořile poznamenal, vhledem k tomu že máme s Japonci "společnou pracovitost, můžeme i společně budovat Smetanovu "Mou vlast".

Další prezentace patřily již zástupcům japonských společností. Představily se např. společnosti Tokyo Electric Power Company, Toshiba, Mitsubishi Electric Corp., Kyocera Corp. a další.

Vystoupil i zástupce japonské Organizace pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO) Kazuaki Koizawa, která za japonskou stranu dohodla prodej 40 milionů emisních kreditů.

Oblasti, ve kterých se chtějí japonské společnosti u nás prosadit, jsou především úspory při výrobě elektrické energie a tepla, a to jak v domácnostech - např. palivové články na zemní plyn - tak i v (převážně uhelných) elektrárnách zvýšením jejich efektivity.

Země vycházejícího slunce nám, jak jinak, nabízí vyspělé fotovoltaické technologie, ale také tepelná čerpadla nebo maximálně efektivní využití větrné energie a s nimi související inteligentní rozvodné sítě. Většina společností má zkušenosti z mnoha výzkumných projektů, ale také z konkrétních aplikací těchto technologií v zahraničí včetně Evropy.

Firma Toshiba například představila zajímavý projekt decentralizovaného vytápění pomocí palivových článků na LPG s kogenerační jednotkou. Palivové články jsou umístěny přímo v domácnostech a řeší tak ztráty energie způsobené přenosovou sítí. Ačkoli zdrojem energie zůstává fosilní palivo, takováto úsporná řešení alespoň výrazně snižují jeho spotřebu. Tento typ palivových článků by měl být na trhu od letošního roku.

Mezi aktivity Toshiby patří také program na produkci vodíku za využití tepla při energetickém využití odpadu. Vodík se poté může využívat v malých palivových článcích pro domácnosti.

Japonská strana vyzdvihla nadstandartní potenciál našich výzkumných pracovišť a, jak bylo cítit ze všech prezentací, nahlíží na budoucí spolupráci v tomto odvětví velice optimisticky. Možná už následující měsíce ukážou, zda je tento optimizmus, pramenící jistě z velké části z programu Zelená úsporám, stále na místě a boom nových technologií bude u nás opravdu takový, jaký jej MŽP předpokládá.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist